Tavas’ın her köşesinden bal damlıyor

530 bin dekarlık Tavas Ovası verimliliğiyle dikkat çekmeye devam ediyor. Ürün deseninin arttığı, modern tarımın en üst seviyelere ulaştığı, Tavas Ovası’ndaki tarım arazilerinde, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil Nas ve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu ve beraberindekiler incelemelerde bulundular.

Tavas’ın her köşesinden bal damlıyor

Verimliliğiyle dikkat çekmeye devam eden 530 bin dekarlık Tavas Ovası, ürün deseninin arttığı, modern tarımın en üst seviyelere ulaştığı yer haline geldi.

Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Halil Nas ve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu ve beraberindekiler, bölgede incelemelerde bulunarak; üreticilerin istek ve sorunlarını dinlediler.

Göreve geldiği günden bu yana her daim çiftçinin yanında olan Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, “İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayan tarım arazilerinde yetişen, aroması yüksek birçok ürünü Tavasımızda yetiştirmenin haklı gururunu bugün burada yaşıyoruz. Tavas Ovası çok farklı ürün çeşitliliğiyle ihracatta da adından söz ettirmeye başladı. Bölgenin ürün çeşitliliği konusunda uygun iklim özelliklerine sahip olması dolayısıyla ürün desenini arttırmak üreticimizin gelir düzeyini yükseltmek ve bu konuda çiftçilerimizi bilinçlendirerek onları daha iyi ve kaliteli ürün yetiştirmeye teşvik ediyoruz. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen 13. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları ve Destekleri kapsamında yatırımcılarımıza yönelik olarak Belediyemiz, İlçe tarım Orman Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası Başkanlığımızla düzenlediğimiz bilgilendirme toplantılarımızda; sağlanan hibe destekleri ve başvuru şartları hakkında bilgilendirme yapıldı. Yatırım niteliğinde olan yeni tesislere, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme, bitkisel üretime yönelik alt yapı yatırımları, hayvansal üretim ve hayvancılık tesisine yönelik yatırımlar, Kırsal turizm işletmeleri, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik sistemlerle hibe desteğinin sağlanması konusunda bilgilendirmeler yapıldı” dedi.

“TAVAS’IN TARIM POTANSİYELİ OLDUKÇA YÜKSEK”

İlçeye bağlı Altınova, Ebecik ve Sofular Mahalleri’nde yetişen özel aroması ile dikkat çeken kavunların yoğun ilgi gördüğünü belirten Başkan İnamlık; “İzmir başta olmak üzere yakın bölgemizden gelen toptancılar sabahın erken saatlerinde direk tarladan kamyonlara yüklemektedirler. Pazarlamacı arkadaşlar kavunların yoğun ilgi gördüğünü bizler ile paylaştılar. Üreticilerimiz tarlalarında kavunların kapış kapış kamyonlara yüklenip gönderildiğini belirtiyor. Tavas tarım potansiyeli oldukça yüksek bir ilçemiz. Bu potansiyeli sağlıklı, kaliteli ve katma değerli ürün yönetimine dönüştürmek ve bu ürünleri pazarlayabilmekte çok önemli. Tarım ve tarım ekonomisinin gelişmesi, ürün çeşitliliğinin arttırılması için elimizden gelen desteği üreticilerimize vermeye devam ediyoruz. Çiftçimizin yüzü güldükçe bizim de yüzümüz gülüyor. Tavas Ovası bugün ayçiçeği, karpuzu, kavunu, marulu, patatesi, turşuluk salatalığı, mısırı, tütünü, hububatı, meyve çeşitliklerinde ayvası, narı, cevizi, bademi, kirazı, eriği, üzümüyle çok geniş ürün yelpazesine sahip bir konuma geldi. 32 bin dekar alanda 10 bin ton çerezlik ay çekirdeği üretimiyle verim ve kaliteden ödün vermeden Tavas ekonomisine 85 milyon Lira katkı sağlayan üreticilerimizle gurur duyuyoruz. Türkiye’nin en kaliteli çerezlik ay çekirdeği Tavas’ta yetiştirilmektedir. Ayrıca 12 bin dekarlık alanda üretimi yapılan patent çalışmaları devam eden Tavas kavunu çiftçimizin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Her bir köşesinden bal damlayan ovamızın daha verimli ve kaliteli ürün çeşitliliği konusunda her türlü adımı atmaya hazırız. Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin her daim yanındayız, olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER