Tavas’ta ‘Sandıktan Günümüze Motifler’ sergisi

Denizli’nin el dokuması tekstil ürünleriyle ünlü Tavas İlçesi’ne bağlı Kızılcabölük Mahallesi’nde ‘Sandıktan Günümüze Motifler’ sergisi düzenlendi. Açılışa, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak amacıyla Tavas'a giden Denizli Valisi Hasan Karahan da katıldı.

Tavas’ta ‘Sandıktan Günümüze Motifler’ sergisi

Denizli’nin el dokuması tekstil ürünleriyle ünlü Tavas İlçesi’ne bağlı Kızılcabölük Mahallesi’nde önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. Kızılcabölük Mahallesi’nde açılan ve 15 kursiyerin katıldığı ‘Elde Türk İşlemeleri’ kursuna katılan kursiyerlerin yaptığı eserler İle sandıktan çıkan eserler, ‘Sandıktan Günümüze Motifler’ sergisinde bir araya geldi. Serginin açılışına; Vali Hasan Karahan, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kaptan, Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, Tavas Halk Eğitim Müdürü Ömer Fışkın, Kızılcabölük eski Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu, Kızılcabölük eski Belediye Başkanı Mehmet Aydınlık, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. Törende ayrıca, kursa katılan ve kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

“TÜRKİYE’DE DOKUMA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ BİR MARKASIYIZ”

Kursiyerlere belgelerini veren Vali Hasan Karahan; “Kızılcabölük, geçmişten beri dokumanın önemli merkezlerinden birisi. Geleneksel dokuma yaşatılıyor. Bizler de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. O eski anneannelerimizin, babaannelerimizin ürettiği eserleri günümüze taşınması, bugün de benzerlerinin yapılabileceğini göstermesi açısından bu tür kurs ve faaliyetlerimiz devam ediyor. Burada da örnek bir kurs açılışı var. Emeği geçen herkese en başta da katılımcı kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’de dokuma sektörünün önemli bir markasıyız. İnşallah daha da gelişip dünya çapında olmasını arzu ederiz” dedi. Açılışın ardından kursiyerler tarafından üretilen el işlemelerinin sergilendiği ‘Sandıktan Günümüze Motifler’ sergisini gezen Vali Karahan, sergilenen el sanatları hakkında bilgi aldı.

VALİ TAVAS TURU ATTI

Törenin ardından Hanife Ahmet Paralı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine geçen Vali Karahan, sınıfları dolaşarak öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Karahan, öğretmenlerle de görüşerek sorunlarını dinledi. Okul ziyaretinin ardından Kızılcabölük Mahallesi’nde bulanan Dobulga Tekstil’i ziyaret eden Vali Karahan, iş yeri sahibi Ahmet Dobulga’dan işletme hakkında bilgi alarak ürünleri inceledi. Vali Karahan ilçe ziyaretini Tavas Kaymakamlığı’yla devam ettirdi. Ziyarette Vali Karahan Kaymakam Öztürk’ten İlçenin genel durumu ve kamu yatırımlarının son durumu hakkında bilgi aldı. Kaymakamlık ziyaretinin ardından Tavas Belediyesi’ne geçen Vali Karahan, Başkan İnamlık’tan belediyenin ilçede yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER