TAYVAN'DAN GELDİLER, ARTI KOLEJİ'NE KONUK OLDULAR

TAYVAN'DAN GELDİLER, ARTI KOLEJİ'NE KONUK OLDULAR

Dünyayı gezmek için yola çıkan ve bu kapsamda Türkiye’ye gelen 16 Tayvanlı öğrenci, Denizli’nin önemli eğitim kurumlarından olan Artı Koleji’nin konuğu oldu. Kolej öğrencilerinin evlerinde kalan Tayvanlı öğrenciler, Artı Koleji öğrencilerinin İngilizce konuşmasına destek sağlıyor.

Yaşları 16 ile 24 arasında değişen 16 kişilik öğrenci grubu, ‘Girişimcilik Kulübü’ kapsamında dünya turuna çıktı. Önce Türkiye’ye ve Denizli’ye gelen öğrenci grubu, Artı Koleji’ne konuk oldu. konuyla ilgili konuşan Artı Koleji Kurucusu Prof. Dr. Bülent Topuz, “Tayvan’dan 16 yaşından 24 yaşına kadar değişik yaş gruplarında 16 tane öğrenci dünyayı gezmek için çıkmışlar. Bu program çerçevesinde Türkiye’ye de geliyorlar. Değişik yaş gruplarında birbirlerini destekleyen içlerinde bir grup lideri olan, genelde ekonomi, iktisat üzerine okuyan öğrenciler girişimcilik kulübü bir şeyle yola çıkmışlar. Minimum imkan, maksimum fayda elde etmek üzere yola çıkmışlar diyorlar ki Türkiye’de belli bir zaman geçirelim, bu zaman diliminde bazı yerlerde çalışarak bu giderlerimizi karşılayalım. Böyle bir tekliflerle geldiklerinde bizde dedik ki; bizim okuldaki çocuklarımızın okuldaki eğitimine iletişim manasında katkı sağlayın. Kendi ülkenizi, geleneklerinizi tanıtabilirsiniz derken kullanılan iletişim dili bizim öğrenmeye çalışıp onların bize göre biraz daha iyi konuştuğu İngilizceyi kullanarak farkındalık yaratmak istedik. Biz çocuklarımıza İngilizce öğrettiğimizin farkında değiliz, öğrendiklerinin farkında değiliz. Bir yabancı geldiği zaman böyle bir iletişim vesilesi oluyor. Onu kullanmak üzere çok güzel bir proje oluşturduk. Çocuklar ailelere dağıtılıyor, onlarda misafir kalıyorlar” dedi.

“İNSAN SEVGİSİNİN, İLETİŞİMİN EVRENSEL OLDUĞUNU ANLADIK”
Tayvan’dan gelen öğrencilerden Meyis’i ağırladığını belirten Artı Koleji 7/A Sınıfı Öğrencisi Mahinur Hürrem Konakçı; “Dünyanın öbür ucundan gelen konuklarımız bize hiç bilmediğimiz şeyleri öğrettiler. Bunu öğrenirken İngilizceyi başarılı bir şekilde kullanabileceğimizi gördük. Konuklarımızı gönüllü öğrencilerin evlerinde ağırladık. Türk kültürünü onlara, Tayvan kültürünü bize anlatan anlamlı günler geçirdik. Ben de Meyis adlı öğrenciyi konuk ettim. İlk başta çok heyecanlıydım. Zaman geçtikçe birbirimize alıştık. İnsan sevgisinin evrensel olduğunu gördüm. Beraber yemek yaptık, oyun oynadık, yaşayış biçimlerimiz, dünya görüşlerimiz hakkında sohbet ettik. Meyis de ben de bunu yaparken hem çok eğlendik hem de çok şey öğrendik. Meyis ile İngilizce konuştukça kendime olan güvenim arttı. Kendimi dil konusunda çok geliştirdim. Tayvanlı öğrenciler sınıflarda ülkelerindeki geri dönüşüm konusunda sunum yaptı. Bizler ile aynı oyunlar oynadılar. Oyunları kazananlara ülkelerinden getirdikleri hediyeleri verdiler. Biz onlara halk oyunlarımızı öğrettik. Artık ‘günaydın, merhaba’ demeyi biliyorlar. Karnıyarık en sevdikleri yemek oldu. Biz onları çok sevdik. İnsan sevgisinin, iletişimin evrensel olduğunu anladık. Bize yaşattıkları bu güzellikler için çok teşekkür ederiz. İyi ki geldiler” diye konuştu.

MÜLAYİM CENGİZ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER