TEB, DENİZLİLİ KOBİ'LERİ 'ENDÜSTRİ 4.0'A HAZIRLADI

TEB, DENİZLİLİ KOBİ'LERİ 'ENDÜSTRİ 4.0'A HAZIRLADI

Türk Ekonomi Bankası (TEB), KOBİ’lerin küresel anlamda rekabet edebilmeleri ve ‘Endüstri 4.0’ sürecine adapte olabilmeleri amacıyla Anadolu’da düzenlediği ‘TEB KOBİ Akademi Endüstri 4.0 Buluşmaları’na Denizli’de devam etti.

‘Danışman Banka’ anlayışıyla 12 yıldan bu yana KOBİ’lerin gelişimine destek veren Türk Ekonomi Bankası (TEB), KOBİ’lerin küresel anlamda rekabet edebilmeleri ve ‘Endüstri 4.0’ sürecine adapte olabilmeleri amacıyla hayata geçirdiği KOBİ Akademi Endüstri 4.0 Buluşmaları”na Denizli’de devam ediyor. Denizli Dedeman Park Otel’de düzenlenen etkinliğe Denizlili KOBİ’ler büyük ilgi gösterdi. TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz’un ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de katıldı.

BOZ: “REKABET İÇİN DÖNÜŞÜME HIZLI UYUM SAĞLAMALIYIZ”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, Endüstri 4.0 buluşmaları ile KOBİ’lerin farkındalık seviyesini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Boz, sözlerine şöyle devam etti: “Dijitalleşmenin her alanda yoğun bir şekilde yaşandığı bir dönemde sanayinin ayrı kalmasını hayal etmek mümkün değil. Gelecekte rekabet gücü yüksek ülkelerin arasında yer almak istiyorsak yaşanan dönüşüme hızlı uyum sağlamak zorundayız. Sanal gerçeklik uygulamaları, big datanın işlenmesi, giyilebilir teknolojilerle somutlaşmaya başlayan çıktılar yapay zeka ve nano teknoloji gibi faktörlerin devreye girmesiyle üretim dünyasında ezberleri bozuyor. Bu sayede artık daha hızlı, daha esnek, kalitesi daha yüksek ve daha verimli bir sanayi olacak. Zaman ve emek israfı azalacak, artan verimlilik toplumsal gelişimi ve hayat kalitesini artıracak. İşlerin otomatize edilmesi KOBİ’lerimizi doğrudan etkileyecek. İçinde bulunduğumuz dönem gelecek dönem üretim süreçlerini şekillendirme, gerekli aksiyon planlarını oluşturma, Endüstri 4.0 sürecine firmaların nasıl uyumlanacağı konusunda planlarını ve kural setlerini belirleme dönemidir. KOBİ’lerimiz, teknolojiyi iş süreçlerine adapte etmeli ve içinde bulunduğumuz değişim sürecini çok iyi anlamalı.”

“ÇOCUKLARIN GİRİŞİMCİ RUHLARI CESARETLENDİRİLMELİ”
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında teknoloji ve katma değer yaratan bir yapıya geçilmesinin önemini vurgulayan Boz, TEB olarak bunun yolunun da inovasyona dayalı girişimcilik ekosistemini güçlendirmekten geçtiğine inandıklarını belirtti. Boz, şunları aktardı: “Özellikle gençlerimizi inovasyona ve girişimciliğe teşvik ediyor, onların bu yöndeki çalışmalarına destek olmak çalışıyoruz. TEB Girişim Bankacılığı ile ‘Danışman Banka’ anlayışımızla geleceğin KOBİ’leri olacak girişimcilere elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl yeni pazarlara taşıyacaklarına kadar her konuda yol gösteriyoruz. Ülke genelindeki girişimcilere ulaşmak ve onların yenilikçi iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile bir işbirliği yaparak, ilk olarak İstanbul Ataşehir’de hayata geçirdiğimiz TEB Girişim Evi’lerini Anadolu’ya yayıyoruz. Şimdi de daha da derine inerek, sanayi ve iş dünyasının Endüstri 4.0 süreciyle birlikte yeniden şekillenmeye başladığı bu dönemde, çocuklarımızı geleceğin iş hayatına hazırlayacak ortamlar yaratmaya odaklanıyoruz”.

“TİM-TEB GİRİŞİM EVLERİ’NİN KAPILARINI ÇOCUKLARA AÇTIK”
“TİM ile birlikte Anadolu’da da yaygınlaştırdığımız TİM-TEB Girşim Evleri’ni ilköğretim çağındaki çocuklarımıza açarak birer maker atölyesi haline getirdik. Çocuklarımızı teknolojiyle ‘kendin yap’ kültürünü buluşturan maker hareketi ile tanıştırmak üzere çalışmalarımıza başladık” diye konuşan Boz, “Bugünün çocuklarının yarının büyük girişimcileri olacağına inanıyor ve onları destekliyoruz. ‘TEB Minik Maker’ler İş Başında’ projesiyle Anadolu’daki çocuklarımızın büyük şehirlerde yaşayan çocuklarla fırsat eşitliğine sahip olmasını istedik. Çocukların girişimci ruhları cesaretlendirilmeli. Proje kapsamında İstanbul, İzmir, Denizli, Gaziantep, Trabzon, Mersin, Bursa, Konya ve Edirne olmak üzere dokuz farklı ilde açtığımız TİM-TEB Girişim Evi’nde öğrencilerimize ‘3 boyutlu yazıcılar’, ‘Arduino’, ‘Kodlama’ ve ‘Makey Makey’ eğitimleri vereceğiz. Dün de Denizli’deki ilkokul öğrencilerini Girişim Evi’nde ağırladık. Proje sonunda 72 okulda 500’den fazla 3. ve 4. sınıf öğrencisine ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemizin dört bir yanındaki dokuz TİM-TEB Girişim Evi’nde başlayan bu çalışmalarımızın gelecekte büyük bir başarı hikayesine dönüşeceğinden eminiz” dedi.

ERSOY: “ENDÜSTRİ 4.0 KOBİ’LERE DEVRİM NİTELİĞİNDE FIRSATLAR SUNUYOR”
Denizli’deki Endüstri 4.0 Buluşması’nda ana konuşmacı olarak yer alan ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy da, Endüstri 4.0 Yolunda: Dijital Fabrikalar sunumunda Endüstri 4.0 sürecinin firmaların hayatında yapacağı değişikliklere vurgu yaptı.  Ersoy konuşmasında, “Endüstri 4.0 sadece büyük ölçekli sanayi işletmeleri için değil, yeni teknolojileri işine doğru entegre edebilen KOBİ'ler için de devrim niteliğinde fırsatlar sunuyor. Endüstri 4.0'ın sunduğu eşsiz verimlilik, dijitalizasyon ve esneklik, iş süreçlerinde başarıya dönüşüyor. ION Academy olarak, KOBİ'lerimizle bu fırsatları paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz ” dedi. Girişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Uzmanı  Mehmet Sanlı da Endüstri 4.0 sürecinin KOBİ’lerin hayatında yaratacağı farklara odaklanarak, değişime nasıl adapte olmaları gerektiğini anlattı.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193