TEÇ-SEN ‘Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın!’

TEÇ-SEN Denizli Şubesi Başkanı Özlem Tam, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde döktürdüğü lokma hayrı sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Bugün Türkiye genelinde 81 il’de ‘Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın!’ ve ‘Engelliden Hizmetli olmaz!’ sloganıyla genel eylem yapmaktayız” dedi.

TEÇ-SEN ‘Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın!’

TEÇ-SEN (Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası) Denizli Şubesi Başkanı Özlem Tam, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde döktürdüğü lokma hayrı sonrası basın açıklaması yaptı.

TEÇ-SEN Denizli Şubesi Başkanı Tam, “Bugün Türkiye genelinde 81 il’de ‘Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın!’ ve ‘Engelliden Hizmetli olmaz!’ sloganıyla genel eylem yapmaktayız. 1965 yılının gerçekleriyle oluşturulan Yardımcı hizmetler sınıfının bugünün gerçeği olmadığının farkındayız. Farkında da olmalıyız. Doğalgaz ve kaloriferin olmadığı zamanlarda, sınıflarımızın ve devlet kurumlarımızın soba ile ısıtıldığı dönemlerde, yardımcı hizmetler sınıfı personelleri üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Ancak aradan geçen 56 yılın sonunda hem mevcut okullarımızın ve kamu kurumlarımızın sayısı artmış, hem de yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel sayısı azımsanmayacak oranda azalmıştır. Kaldı ki, sadece Milli Eğitim Bakanlığında 55 bin okul, 590 bin derslik ve 992 il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün tüm işleri 32 bin yardımcı hizmetler sınıfı personellerine yaptırılmaktadır. Bugün itibarıyla sadece milli eğitim bakanlığının ihtiyaç duyduğu yardımcı hizmetler sınıfı personel sayısı tam 192 bindir. Milli eğitim bakanlığı toplam 224 bin personelin yapması gereken işi 32 bin personele yaptırmaya çalışmaktadır” dedi.

TEÇ_SEN Şube Başkanı Tam, açıklamasında daha şunları söyledi:

“Yardımcı hizmetler sınıfı personelleri devlet memurudur ve emin olun SÜPERMEN değildir. Ama milli eğitim bakanlığı yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarını Süpermen gibi çalıştırmaktadır. Öncelikle yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan kamu çalışanlarının görev tanımı belli değildir… Hizmetine ihtiyaç duyulduğu her yerde çalışmak için kendini geliştirmiştir… Zaman ve mekan kısıtlamasına ve mesai saatlerine ihtiyaç duymaz. Verilen her görevi yapmakla mükelleftir. Çünkü onlar Süpermen hizmetlilerdir.

Fazla çalışma karşılığında herhangi bir ücret almazlar. Hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz, öğle, akşam fark etmez her daim hazır ve nazırdır. Sabah 5-6 gibi okulda olur ve kaloriferleri yakar, öğrencileri ilk karşılayandır. Okulun ne kadar büyük olduğu, sınıf sayısının, koridor, wc sayısı, oda sayısının hiç önemi yoktur ve her yeri pırıl pırıl yapması ondan beklenen bir görevdir. Görev adamıdır hizmetli… araba yıkar, faturaları yatırır, il/ilçeye evrak getirir götürür. Uçma yeteneği olmadığından yürümek zorundadır. Çünkü yol ücreti bile verilmez…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER