TED DENİZLİ KOLEJİ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

TED DENİZLİ KOLEJİ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

TED Denizli Koleji, kampüsünde bulunan dört binanın çatısını bin 906 adet güneş paneliyle kaplayarak; 514,62 kWp gücünde bir güneş enerjisi santrali kurdu ve örnek bir projeye imza attı.  Proje kapsamında Kolej’in bir senelik elektrik tüketiminin yaklaşık 1,5 katı elektrik üretimi yapılıyor.

TED Denizli Koleji, Türkiye’de bir ilke imza attı. Kolej kampüsünde yer alan dört binanın çatısına bin 906 adet güneş paneli kurularak; kendi elektrik enerjisini kendi üretmesi sağlandı. Güneş panelleri sayesinde hem yerleşkenin elektrik ihtiyacı karşılanacak, hem de üretilen enerjinin fazlası şehir şebekesine satılarak gelir elde edilecek. Proje hakkında bilgi veren TED Denizli Koleji Kurucu Müdürü Fatih Canpolat; “Yüksek güvenlikli ve optimizerlı fotovoltaik sistem ile kurulan TED Denizli Koleji Güneş Enerjisi Santrali; 514,62 kWp kurulu gücündedir ve sistemin inverter gücü 428,2 kWe’dir.  GES’in yılda 800 bin kWh elektrik üretmesi beklenmektedir.  Okulun yıllık gideri 500 bin KWh. Bu TED Denizli Koleji’nin bir senelik elektrik tüketiminin yaklaşık 1,5 katıdır.  Böylelikle, üretilmiş fazla elektrik enerjisi şehir şebekesine aktarılarak dağıtıcı firmaya elektrik satılacaktır.  Bu yatırımla Okul enerji fiyatlarındaki artışlara karşı kendini korumaya alacak, ayrıca fazlalık enerjinin şebekeye satışından da gelir elde edecek” dedi.

“YILLIK 200 BİN LİRA’NIN ÜZERİNDE FATURA MASRAFIMIZ VARDI”
Kampüs okul olarak elektrik tüketiminin fazla olduğunun, bu nedenle bu projeyi oluşturmaya karar verdiklerinin altını çizen Müdür Canpolat şunları söyledi: “Bir kampüs okuluyuz. 4 ana binamız var. 22 bin metre kapalı alana sahibiz. Bu kapalı alanlarda; 200’e yakın birim mevcut. Atölyeler, derslikler ve laboratuarlar var. Bunun haricinde büyük bir yüzme havuzumuz var. Spor salonumuz, konferans salonumuz, seramik atölyemiz, kazan dairelerimiz de mevcut. Dolayısıyla okulun elektrik tüketimi oldukça fazla. Yıllık 200 bin Lira’nın üzerinde, aylık 20 bin Lira’nın üzerinde fatura masrafımız vardı. Bu maliyetleri biraz daha aza indirmek adına, kolej eğitimi veren bir kurum olarak yarının insanlarına yenilenebilir enerji kaynaklarını da tanıtmak adına bu projeyi gerçekleştirmeye karar verdik.”

“İNSAN VE DOĞA DOSTU ENERJİ KAYNAKLARININ YAYGINLAŞMASI LAZIM”
Öğrencilerine temiz, yeşil enerji ile ihtiyacını karşılayan bir okulda okuma şansı vermiş olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Müdür Canpolat sözlerinin devamında ise; “Bu okulun öğrencileri burada kullanılan teknolojileri görüp tanıyacaklar, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı hakkında bilinçlenecekler ve yarın kendi yaşantılarında, iş hayatlarında hatta kendi evleri ve işyerlerinde bunları kullanıyor olacaklar. Bu projenin en büyük kazanımı da bu olacak. İnsan ve doğa dostu enerji kaynaklarının yaygınlaşması lazım. Herkes enerji tasarrufunun önemi, kaynakların verimli kullanılması gerektiği, temiz ya da yeşil enerjiye geçilmesinin yararları konusunda hem fikir. Diğer taraftan, herkes HESler, termik santraller, doğalgaz santralleri ve nükleer santrallerin insan ve doğaya zararlı olduğunu kabul ederken bunlar hala en büyük enerji üretim biçimleri olarak durmaktadır. İşte bu nedenle, öncelikle yarının insanlarının yenilenebilir enerji kaynaklarını daha iyi tanıması, anlaması ve kullanması konusunda eğitilmesinin doğrudan yatırımlar kadar önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL BAYRAK’LA ÖDÜLLENDİRİLECEĞİZ”
Çevre eğitimi konusunda yapılan çalışmalar nedeniyle TED Denizli Koleji’nin Yeşil Bayrak’la ödüllendirileceğini söyleyen Müdür Canpolat; “Okulumuz aynı zamanda bir Avrupa Eco-Schools üyesidir ve çevre eğitimi konusunda yaptığımız çalışmalar nedeniyle önümüzdeki günlerde Yeşil Bayrak’la ödüllendirilecektir. Dolayısıyla, hem ders programlarımız hem Eco-School çalışmalarımızla bir yandan eğitsel faaliyetlerle çevreyi, doğayı koruma ve sürdürülebilir kılma anlayışının öğrencilerimize benimsetilmesini gözetiyor bir yandan da onlara bu anlayışla yapılmış bir fiziksel okul ortamı sunuyoruz. Okul binalarımızı yaparken yüksek yalıtımlı, enerji tasarruflu, doğal ışık ve havalandırmadan optimum derecede yararlanan, estetik, sadelik, fonksiyonellik ve güvenliği bir arada sunan tasarımlar ile insan sağlığına zararsız malzemelerin kullanılmasına özen gösterdik.  Atık su ve kanalizasyon yönetimi için bir de biyolojik atık tesisi kurduk.  Şimdi de bir yıldan uzun bir süredir yapımı süren Güneş Enerjisi Santralimizi devreye sokarak temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten elektrik üretimine başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“265 TON KARBON SALINIMINI ÖNLEMİŞ OLACAĞIZ”
“Sürdürülebilir enerji özelliği taşıyan güneş enerjisi mevcut en temiz enerji üretim teknolojisidir ve doğa dostudur” diyen Müdür Canpolat şunları aktardı: “Örneğin, TED Denizli Koleji  olarak Güneş Enerjisi Santrali sayesinde 800 bin kWH’lik enerji üretimi ile bir yılda yaklaşık 265 ton karbon salınımını önlemiş olacağız. Yani doğalgaz ile bu miktardaki elektrik enerjisi üretilmiş olsaydı bir yılda 265 ton karbon atmosfere salınmış olacaktı.”

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER