TED DENİZLİ KOLEJİ'NDEN İŞİTME ENGELLİ BİREYLER İÇİN ANLAMLI PROJE

TED DENİZLİ KOLEJİ'NDEN İŞİTME ENGELLİ BİREYLER İÇİN ANLAMLI PROJE

TED Denizli Koleji öğrencileri, Yeşilköy İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu işbirliğinde yürütülen ‘TED’le Duyuyorum’ projesi TED Denizli Koleji konferans salonunda tanıtıldı.

TED Denizli Koleji öğrencileri, Yeşilköy İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu işbirliğinde ‘TED’le Duyuyorum’ projesi oluşturuldu. Proje; TED Denizli Koleji konferans salonunda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. TED Denizli Koleji öğrencileri, Yeşilköy İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu ortaklığıyla yürütülen ‘TED’le Duyuyorum’ adlı projesiyle; işitme engelli öğrenciler için genel kültür, kişisel gelişim, toplumsal kurallar gibi konularda çektikleri kısa videoları Denizli ve tüm Türkiye’deki işitme engelli öğrencilere ulaştırmayı hedefliyor. Toplantıda konuşan Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü; “Bugün her iki okulumuzun da beraber hazırladığı böyle güzel bir program, ilçemiz adına gurur verici. Ben öncelikle okul müdürlerimizi, katkı veren öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi, velilerimizi tebrik ediyorum. Engellilerle ilgili ülkemizde çok sayıda çalışma yapılıyor. Belki bu Denizli genelinde Türkiye’ye yayılacak bir proje. Bu anlamda daha güzel olmuş. İnşallah bu güzel başlamış olan etkinlik devam edilir. Bu konuda toplumun her kesiminin duyarlı olması lazım. Çünkü bu insanlar bizim insanlarımız. Siz işin içerisindesiniz; sizleri de ayrıca tebrik ediyorum. Gerçekten güzel programlar ve güzel işler yapılmış ben emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’DEKİ İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERE ULAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLADIK”
Toplantının açılışında konuşan TED Denizli Koleji Kurucu Müdürü Fatih Canpolat; “2015 yılında engelliler günüyle ilgili yapmış olduğumuz seminer çalışmalarının birinde yolumuz Türk İşaret Dili Eğitmeni Kudret Çelebioğlu’yla kesişti. O seminerin sonunda birçok öğrencimizin işaret diline merak saldığını gördük. Bunu ileri götürmek istedik. TED Denizli Koleji’nde ders dışı zamanlarda yaptığımız sanat, kültür, spor etkinlikleri var. Bu etkinliklerden bir tanesinin adını ‘TED’de TİD’ olarak belirledik ve ilgi duyan öğrencilerimize Türk İşaret Dilini öğretmeye başladık. Öğrencilerimizin kısa sürede çok yol kat ettiğini görünce; öğrendikleri bu yeni dili kullanabilecekleri platformlar oluşturmak için neler yapabileceğimizi düşünmeye başladık. İşaret dili eğitmenimizin ve idareci arkadaşlarımızın önerisiyle bizim öğrencilerimizin öğrendikleri bu yeni dille işitme engelli öğrencilerin ilgi ve ihtiyaç duyabileceği konularda kısa videolar hazırlanması ve bunun bir projeye dönüştürülerek; geniş kitlelere yayılması fikri benimsendi. Bu noktada, ilçemizde faaliyet gösteren Yeşilköy İşitme Engelliler Ortaokulu ile görüşerek toplantılar yaptık ve bu okullardaki öğrenciler için ve onlarla birlikte neler yapabileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Böylelikle, Yeşilköy İşitme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu’nu da projemize ortak ederek İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz’den onayını aldık ve proje ürünü olan videolarımızı tüm Türkiye’deki işitme engelli öğrencilere ulaştırmak için çalışmalarımıza başladık” dedi.

“NE KADAR DOĞRU BİR HEDEFE ODAKLANDIĞIMIZI ANLAMIŞ OLUYORUM”
Projeye ortağı Yeşilköy İşitme Engelliler Okulu Müdürü Enver Yumru ise konuşmasında, “Konu işitme engelliler olunca işitme engellilerle iletişim kurmanın en temel aracı işaret dilidir. Okulumuz 1984 yılında Denizli’de açılan ilk özel eğitim okulu ve bugün kadar hizmet vermektedir. Şuanda okulumuzda 52 öğrencimiz eğitim alıyor. ‘TED’le Duyuyorum’ projesinin toplantısının yapıldığında okulumuzda büyük bir heyecan duyduk ve hedefe odaklandık. Bugün geldiğimiz noktada ne kadar doğru bir hedefe odaklandığımızı anlamış oluyorum. Bu projeyle kazanımlarımız şunlardır: çocuklarımızın yeni arkadaşlıklar kurmaları, işiten bireylerin; engelli bireylere karşı daha duyarlı olması, engelli bireylerin akranları ile birlikte paylaşımda bulunuyor olmalarını sayabiliriz” diye konuştu.

“BEN BİR CODAYIM”
“Ben işitme engelli bir anne, babanın çocuğuyum” diyen Türk İşaret Dili Eğitmeni Kudret Çelebioğlu, şunları sşöyledi: “Yani duymayan bir ailede geliştim. Duyuyor olmam bana bir coda (koda) sıfatı yükledi. Yani ben bir codayım. Ben kendim duyuyorum ama anne ve babam işitme engelli.” Çelebioğlu, 2015 yılında bir farkındalık çalışması için TED Denizli Koleji’ne davet edildiğini ve o çalışmanın sonrasında devam ettirilen işbirliğinin bugün, farklı günlerde toplam 38 TED Denizli öğrencisinin işaret dilini öğrendiği bir kulüp çalışmasına dönüştüğünü belirtti. Bunun da  “TED’le Duyuyorum” projesinin hayata geçirilmesini sağladığını belirten Çelebioğlu, böylesi bir işin içinde olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

 

ALPER PARLAK

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER