TEDLİ ÖĞRENCİLER 'FİLOGRAFİ' ÇALIŞMALARINI SERGİLEDİ

TEDLİ ÖĞRENCİLER 'FİLOGRAFİ' ÇALIŞMALARINI SERGİLEDİ

 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde yaptığı Filografi çalışmaları, Forum Çamlık’ta görücüye çıktı. Öğrencilerin 4 ay gibi bir sürede ahşap üzerine iple yaptığı eserler, göz kamaştırdı. 

Türk Eğitim Derneği (TED) Denizli Koleji’nin tüm öğrencileri tarafından, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde hazırlanan ve unutulmaya yüz tutmuş ‘Filografi’ çalışmaları, Forum Çamlık’ta görücüye çıktı. Serginin açılışına;  TED Denizli Koleji Ortaokul ve lise Müdürü Fatih Canpolat,  İlkokul Müdürü Aslı Karakurt, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Açılış öncesi TED Denizli Koleji Müzik Grubu, katılımcılara mini konser verdi.  Öğrenciler seslendirdikleri şarkılarla hem davetlileri hem de alışveriş merkezinin müşterileri tarafından büyük beğeni aldı. 

“ÖĞRENCİLERİMİZİ ÇOK YÖNLÜ YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Sergi hakkında bilgi veren Ortaokul ve Lise Müdürü Fatih Canpolat, “TED Koleji olarak öğrencilerimizi sporda, sanatta, kültürde bilimsel çalışmalarda çok yönlü yetiştirmeye çalışıyoruz. Yılsonu etkinliklerimizde mutlaka sanat etkinliklerimize de yer veriyoruz. Filografi sergisi de onlardan biri. Öğrencilerimizi, farklı etkinliklerde farklı sanat dalları ile buluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Filografi sanatı hakkında konuşan Görsel Sanatlar Öğretmeni Nazan Aktaş, çok keyifli olduğu kadar çok da sabır isteyen bir sanat dalı olduğunu söyledi. Filografi’ninyapımınınzor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatı olduğunu vurgulayan Görsel Sanatlar Öğretmeni İnci Şahin, “görsel sanatlar yalnızca kağıt, kalem veya boya kullanılarak yapılan bir ders değildir. Çok farklı malzeme kullanılarak çok farklı çalışmaların da yapılabileceğini öğrencilerimize öğretmeye çalıştık” diye konuştu.TED Denizli Koleji’nin,  ana okuldan liseye kadar tüm öğrencilerinin emeğinin bulunduğufilografi sergisi,  davetlilerden tam not aldı.

FİLOGRAFİ SANATI NEDİR?
Unutulmaya yüz tutmuş Filografi sanatı; ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu'da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır. Ülkemizde pek tanınmayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir.

 

DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER