Tefenlili; “MB’nin kararına bankaların da eşlik etmesini bekliyoruz”

Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirimine ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Tüccar, Sanayici ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, “Merkez Bankasının faiz indirim kararından sonra kamu bankalarında başlayan faiz indiriminin özel bankalar tarafından da uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

Tefenlili; “MB’nin kararına bankaların da eşlik etmesini bekliyoruz”

Denizli Tüccar, Sanayici ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Tefenlili; “Merkez Bankası’nın cesur bir şekilde aldığı faiz indirim kararı piyasaların beklediği bir karardı. Merkez Bankası Temmuz Ayı’nda politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24’ten 19,75’e çekmişti. 12 Eylül’de 3,25 puan indirerek 16,50’ye çekti. Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı bankaların fonlama maliyetini ve mevduat faizlerini düşürecek. Merkez Bankası’nın bu hamlesiyle birlikte kamu bankalarının da faiz indirimine gitmesi iş dünyası adına sevindirici olmuştur. Özel bankaların da kamu bankalarına eşlik etmesini bekliyoruz. Ekonomimizdeki bu olumlu gelişme iş dünyasının artık daha düşük faizle borçlanarak yatırım ve üretim yapmasını sağlayacaktır. Piyasalardaki nakit sıkıntısı çözülürse yatırım artar, üretim artar, istihdam artar” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER