"Tek derdimiz arkadaşlarımızın işe alınmasıdır"

Uşak’ta faaliyet gösteren bir iplik firmasının, sendikaya üye olmalarına kızdığı dört çalışanını pandemi yasağına rağmen sudan sebepler göstererek işten çıkardığı iddia edildi. Fabrikanın Denizli’deki genel merkezi önünde konuşan Öz İplik İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yıldız; “Hava şartları ağır, kış ayındayız. Bu arkadaşlar nereden iş bulacaklar. Bizim tek derdimiz arkadaşlarımızın işe alınmasıdır” dedi.

"Tek derdimiz arkadaşlarımızın işe alınmasıdır"

Uşak’ta faaliyet gösteren iplik fabrikası çalışanları, yasaların kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunan Öz İplik İş Sendikası’na üye oldu. İddialara göre; fabrikada örgütlenme sürecinde işten atılmalar, örgütlenme önündeki engel ve baskılara rağmen önemli bir mücadele sonucunda, Öz İplik İş, fabrikada yasanın aradığı çoğunluğu sağlayarak yetkili sendika oldu. Fabrika yönetiminin, yetkiye itiraz ederek Öz İplik İş Sendikası ile tüm diyalog kanallarını kapattığı ileri sürüldü. Bu süreçte başlayan mahkeme de iplik fabrikası sendikalaşmayı engellemek için baskılar oluşturmaya devam etti.

SENDİKAYA ÜYE OLAN 4 İŞÇİ, İŞTEN ÇIKARILDI

Pandemi dönemi içerisinde işçi çıkarmanın yasak olmasına rağmen iplik fabrikası, ’yemekten 15 dakika geç dönme’ ve ’çalışırken cep telefonu ile oynama’ gibi sebeplerle 4 kişiyi işten çıkardı. Öz İplik İş Sendikası işten çıkarılan dört işçinin tekrar işe alınması için firmanın Denizli’deki merkezi önünde “Atılan Üyelerimizi İşe Geri Almaya Davet Ediyoruz” yazılı pankart açtı. Pandemi döneminde uygulamaya geçen işten çıkarma yasağını ihlal eden işveren, işten çıkardığı işçileri tekrar işe almasını isteyen Öz İplik İş Sendikası yöneticilerinden şikayetçi oldu. Sendika yetkilileri, jandarma karakoluna giderek şikayet hakkında ifade verdi.

“BİZDEN ŞİKAYETÇİ OLDULAR"

İşçilerin hakkını korumak için mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Öz İplik İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yıldız, “Biz de çıkartılan arkadaşların geri işe alınması ile alakalı işveren vekillerine bununla alakalı telefonla, gerek mail ortamında bunların işe alınması ile alakalı bildiride bulunduk. Ama hiçbir şekilde cevap alamadık. Akabinde bizim görüşmelerimiz neticesinde bizim genel merkezimiz Denizli’de olduğunu, Denizli’den talimat geldiğini duyduktan sonra işten çıkartılan arkadaşlarla beraber Denizli’deki merkez fabrikasının önüne geldik. Bizim bu süreçte arkadaşların işten neden çıkartıldığı ve de işe geri alınmaları ile alakalıydı. Fakat bizim bugün karşılaştığımız bir diğer konuda bizim fabrikanın önüne gelmiş açmış olduğumuz pankartla alakalı bizden şikayetçi oldular ve bizi karakola götürdüler. Bizim 10 arkadaşımız bende dahil, savunmamız alındı. Bizim burada talebimiz arkadaşlarımızın bir an önce işe geri dönmeleri. 13 yıllık, 15 yıllık kıdeme sahip arkadaşlar, bir kuruş tazminat verilmeden bu pandemi koşullarında işten çıkarıldı. Yasak olmasına rağmen bu arkadaşların işinden olmasına anlam veremiyoruz. Hava şartları ağır, kış ayındayız. Bu arkadaşlar nereden iş bulacaklar? İşverenler zaten işçi almaktan değil, çıkartmaktan yana. Bizim tek derdimiz arkadaşlarımızın işe alınmasıdır” dedi.

“HAKKIMIZI ARAMAK İÇİN BURAYA GELDİK, DAVALI OLDUK"

İşten çıkarılan işçilerden Süleyman Kırca, “Sendikal faaliyetler gösterimde, yemekten geç geldiğimden ve kullanmaktan tutanak tutuldu. Bunun üzerine işten çıkarıldım. Pandemi döneminde işten çıkarılma yasağı olduğu halde bizi işten çıkardılar. Zaten bir salgın var herkes zor durumda. İş bulmak ayrı dert ve bunun üzerine bizi işten çıkarttılar. Hakkımızı aramak için Denizli merkez fabrikasına geldiğimizde burada bizi kışkırttılar. Bizden şikayetçi oldular ve hakkımızı aramak için buraya geldik, davalı olduk” diye konuştu.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE İŞÇİ ÇIKARMAK YASAK"

Öz İplik İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Adem Güzelkaya ise, şöyle konuştu: “Örgütlenmeye başlarken başında ben vardım. Örgütlenme süresinde müthiş baskılar gördük. İşçi arkadaşlar içeride yemek yerken, yemek saatlerinde her türlü şikayetlerde bulundular. Takibe aldıkları işçi arkadaşlarımızı işten çıkması için türlü türlü oyun oynadılar. Daha sonra istifa etmeleri halinde performans adı altında prim vereceklerini söylediler. İstifa etmeleri için de ekran görüntüsü istediler. E Devlet insanın kendi özelindedir ve anayasanın hakkıdır. Buraya geldiğimizde arkadaşlarımızı geri almaları için kendileriyle görüşme yaptık ama olmadı. Bizi jandarmaya şikayet ettiler ama yine de biz buradayız. Kış günü insanların çocukları ne yapacaklar? Onlarında kendilerine gelir düzeyi düştüğü zaman ister istemez sıkıntı yaşayacak. Cumhurbaşkanımız açıkladı. Pandemi döneminde işçi çıkarmak yasak. İşveren bunu nereden destek olarak yapıyor? Buna hayret ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER