“Tekkeköy’ün adı; ‘Sarı İsmail Sultan’ olarak değiştirilmeli”

Nikfer Eski Belediye Başkanı Araştırmacı-Yazar İbrahim Afatoğlu, Hacı Bektaş Veli’nin birinci halifesi ‘Sarı İsmail Sultan’ hakkında yazdığı araştırma kitabını Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde (DGC) düzenlediği toplantıda tanıttı. Afatoğlu, Tavas-Tekkeköy ’ün adının Alevi-Bektaşi geleneğinin önemli temsilcilerinden biri olan Sarı İsmail Sultan’ın ismiyle değiştirilmesi için çalışma başlatacağını söyledi.

“Tekkeköy’ün adı; ‘Sarı İsmail Sultan’ olarak değiştirilmeli”

Denizli’nin önemli araştırmacı yazarlarından Nikfer Eski Belediye Başkanı İbrahim Afatoğlu, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde (DGC) basın toplantısı düzenledi. Afatoğlu’na kızı Fatma Aybüke Afatoğlu ve oğlu Ali Afatoğlu da eşlik etti. Araştırmacı-yazar Afatoğlu toplantıda; Hacı Bektaş Veli’nin birinci halifesi ‘Sarı İsmail Sultan’ın adını taşıyan ve Alevi-Bektaşilerin geçmişine ve kültürüne dair bilgileri barındıran kitabını tanıttı. Bir Sünni olarak Alevi- Bektaşilerle ilgili 5 yıllık araştırmalarının sonucunda kitabını çıkardığını söyleyen Afatoğlu; “Denizli yöresinde ilk Bektaşi izi olan Sarı İsmail Sultan’ın bölgedeki etkili ve örgütlü çalışmasını 5 yıllık bir çalışma sonucu hazırladım. Başkanlık görevimin ardından çıkardığım 7’nci kitabım. 5 yıllık süre içerisinde Türkiye’de 19 ili dolaştım. 60’a yakın yerleşim merkezine giderek alan araştırmaları yaptım. Bir Sünni olarak Alevileri, Bektaşileri araştırmak oldukça zordu” dedi.

“DENİZLİ TARİHİ VE KÜLTÜRÜ İÇİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİPTİR”

Kitabına konu olan Sarı İsmail Sultan hakkında da bilgi veren Afatoğlu; “Sarı İsmail Sultan, Hacı Bektaşi Veli’nin en önemli halifesi konumunda ve Alevi-Bektaşi çevrelerde çok saygı gören birisidir. Saygı görmesinin sebebi ise; Sarı İsmail Sultan’ın Hacı Bektaşi Veli’nin Anadolu’ya gelmesinden sonra yanında bulunmuş ve 33 yıl ona bizzat hizmet etmiş, en yakınında olmuş bir isim olmasıdır. Sarı İsmail Sultan 1225-1230 yılları aralığında doğmuş ve Hacı Bektaşi Veli tarafından görevlendirildiği Tavas Tekkeköy’de Hakk’a yürümüştür. Hacı Bektaşi Veli’nin halifesi Sarı İsmail Sultan Alevi-Bektaşi tarihi ve kültürü için önemli bir şahsiyet ve inanç önderidir. Denizli tarihi ve kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. Türbesi Tavas Tekkeköy’dedir. Sarı İsmail Sultan Hünkar’ın tavsiyesi ve talimatı üzerine 1270’li yıllarda Tavas’ta tekke kurmuştur. Lokal olarak Denizli Bölgesi, genel olarak da Güneybatı Anadolu’nun Türk ve Müslüman yurdu olması hususunda maddi ve manevi çok büyük katkılar sağlamış bir Horasan Erenidir” diye konuştu.

“TEKKEKÖY’ÜN ADI, SARI İSMAİL SULTAN OLMALI”

Araştırmacı yazar Afatoğlu açıklamalarının sonunda, Alevi-Bektaşi geleneğinin önemli temsilcilerinden biri olan Sarı İsmail Sultan’ın türbesinin Tavas-Tekkeköy’de bulunmasından dolayı bu bölgenin inanç turizmi için büyük potansiyele sahip olduğunu, Tekkeköy’ün adının da ‘Sarı İsmail Sultan’ olarak değiştirilmesinin büyük fayda sağlayacağını dile getirdi. Afatoğlu konuya ilişkin görüşmelere ve çalışmalara başlayacağını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205