Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nde iş birliği

Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında, Denizli Ticaret Odası ile Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol sayesinde, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) istemeleri halinde enerji verimlilikleri analiz edilip, kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi sağlanacak.

Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nde iş birliği

Denizli Ticaret Odası (DTO) ile Makine Mühendisleri Odası (MMO) Denizli Şubesi, enerji verimliliği için harekete geçti. İki sivil toplum kuruluşu, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi (DTTM) kapsamında güç birliği yaparak, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde (KOBİ) enerji verimliliğini sağlamak için protokol imzaladı. DTTM kapsamında, tekstil sektöründe faaliyet gösteren DTO üyesi KOBİ'lerin enerji verimlilikleri ücretsiz olarak ölçülecek.

DTO’da düzenlenen imza törenine; DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Genel Sekreteri Ali Rıza Tekin, Genel Sekreter Yardımcısı ve Tekstil Mühendisi Dr. Akay Gündoğan, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi'nin Portekizli Takım Lideri Fernando Merino, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Yöneticisi Ayşegül Çivi ile Denizli ABİGEM A.Ş. Direktörü Sıdıka Arıkan, MMO Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk, MMO Şube Sekreteri Cihan Deligöz, Şube Müdürü Behice Çetinkaya Dilbaz ve Makine Mühendisi Zekai Göksel Parlar katıldı.

“ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMAK ÇOK ÖNEMLİ"

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, imza töreninde yaptığı açıklamada; “Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemiz kapsamındaki ilk iş birliği protokolümüzü, Makine Mühendisleri Odası'nın Denizli Şubesi ile imzaladık. Artan enerji maliyetleri karşısında alınabilecek önemli önemlerden biri, enerjiyi verimli kullanmaktır. Denizli Ticaret Odası olarak, Makine Mühendisleri Odası ile yaptığımız protokol ile tekstil sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerimizin enerji verimliliklerini ücretsiz olarak analiz edip, kayıp ve kaçaklarını en aza indireceğiz. Ayrıca, enerji verimliliği konusunda üyelerimize eğitimler verecek, bu enerji ölçüm ekipmanların kullanımı hakkında eğitimler düzenleyeceğiz. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

MERİNO'DAN BAŞKANLARA TEŞEKKÜR

DTTM'nin Portekizli Takım Lideri Fernando Merino, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle enerjinin çok daha önemli hale geldiğini belirterek; “Bu iş birliğinin KOBİ’lerimiz için çok yararlı olacağına inanıyorum. Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemize destekleri için başkanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNDEKİ ARTIŞ, ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK İYİ”

MMO Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk, projenin hem KOBİ’lere hem sanayiciye hem de ülkeye ciddi bir katkı sağlayacağını ifade etti. Prof. Dr. Öztürk, “Enerji fiyatları yükseldiği için bu türdeki maliyetlerini azaltmanın yollarını arayan sanayicilerimiz için bu proje çok önemlidir. Ayrıca, enerji verimliliği ne kadar çok artarsa ülkemiz için o kadar iyi” dedi. Yapılan konuşmalar sonrasında Başkan Erdoğan ile Prof. Dr. Öztürk, protokolü imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER