TEKNİK TEKSTİLLE DÖNÜŞÜM PROJESİ'NİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

TEKNİK TEKSTİLLE DÖNÜŞÜM PROJESİ'NİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı iki odadan biri olarak AB’den 3 milyon Euro’luk hibe desteği almaya hak kazanan Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin ikinci adımı da atıldı. Denizli’de en büyük bütçeli hibe destek programı olarak tarihe geçen projenin çalıştayı, büyük ilgi gördü. Denizli’de Teknik Tekstille Dönüşüm Projesi’nin yol haritası belirlendi.

Denizli Ticaret Odası (DTO), Denizli’de Teknik Tekstille Dönüşüm Yol Haritası Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. Etkinliğe; DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ile Başkan Yardımcısı İmran Eraslan’ın yanı sıra firmalarını temsilen Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Selim Kasapoğlu ile Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mustafa Koltuksuz, ilgili firmaların temsilcileri, DTO Meclisi ile Yönetim Kurulu’nun üyeleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları ile 9 Eylül ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğretim üyeleri katıldı.

BAŞKAN ERDOĞAN: “DTO, BU PROJEYLE TARİHE GEÇTİ”
Çalıştayın açış konuşmasında, teknik tekstil ile odalarının AB’den 3 milyon Euro’luk destek alan projelerinin önemine değinen DTO Başkanı Uğur Erdoğan, tekstil ve konfeksiyonun, Türkiye’de istihdam ile ihracatın lokomotifi niteliğinde önem arz ettiğine de dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Denizli Ticaret Odası olarak, bugün burada yapılanları çok önemsiyoruz. Yıllardır Denizli’de ‘Teknik tekstille ilgili neler yapmalı?’ diye hemen hemen her yerde bir şeyler konuşulur. Katma değeri yüksek ürünlere nasıl geçeriz? Tekstille ilgili gelişim ve değişimi nasıl yakalarız? Hep bunları konuştuk. Denizli’de ilk kez yaklaşık 15 milyon TL’lik bir bütçe ile AB’den destek alan hibe projemizin ilk adımlarını atıyoruz. Bundan sonra neler yapacağımızı, akademisyenlerimiz ve işin içinden gelen sanayicilerimizle değerlendireceğiz. Bu proje çok önemli. Çünkü Denizli’de bir ilk. Hem tutar bazında hem de içerik olarak. Ayrıca, TOBB’a bağlı Türkiye genelinde destek almaya hak kazanan iki odadan biri DTO oldu. Sivil toplum kuruluşları olarak bizim asli görevimiz bu tür organizasyonları yapmak ve bu tür girişimlerde bulunmak. Devletle vatandaşı buluşturmak; kamu kurum kuruluşları ile sorumlu olduğumuz kitle arasındaki ilişkileri en iyi üst düzeye getirmek. Bu çalıştay da bunlardan biri. Denizli bundan sonra bu tür projeleri ile Türkiye’de daha sık gündeme gelecektir ve şehrimizde üretim, istihdam ve ihracatı artırabilecek unsurları, destekleyerek teşvik edip harekete geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

“DEVLET İLE VATANDAŞI BULUŞTURMAK BİZİM ALİ GÖREVİMİZ”
Türkiye’de kurulan 795 AR-GE Merkezi'nden 7’sinin Denizli’de olduğunu hatırlatan Başkan Erdoğan Denizli’nin bu alanda iller arasında 16’ncı sırada bulunduğunu da ifade etti. Başkan Erdoğan, “Bu AR-GE merkezlerinin, 5 adedi tekstil, 2 adedi ise kağıt ve kağıt ürünleri alanında faaliyet gösteriyor. Türkiye'deki 145 tasarım merkezinden 21’i de Denizli’mizde. Denizli, İstanbul’dan sonra iller arasında 2’nci sırada! Değerlendirmede, nüfusu baz aldığımızda ise ilk sıradayız. Geçen hafta Almanya’daydık. 50 firmamızdan oluşan bir heyetle, Bautec Berlin 2018 Uluslararası Yapı ve İnşaat Teknolojileri Fuarı’nı ziyaret ettik. Orada da gördük ki; teknik tekstil kendi alanıyla sınırlı kalmayacak; öyle ki inşaat sektöründe bile şimdiden yer edinmeye başladı. Amacımız, odamıza üye şirketlere öncü olabilmek. Bu sayede, kendilerini ve sektörlerini geliştirmeleri için uygun ortamı sağlamak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Dairesi’nce başvurumuz kabul edilir edilmez, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’ni uygulamaya başladık. Bugüne kadar, proje ile ilgili ülkemizde ve yurtdışında araştırma merkezlerini ziyaret ettik; teknik tekstil ile ilgili bilgi birikimi edindik. Bugün burada ise, projenin uygulama adımlarıyla ilgili sizlerle bilgi alışverişinde bulunmayı arzu ediyoruz. Böylelikle, teknik tekstil konusunda ilimizde yapılabilecekler ve sizlerin taleplerini belirleyeceğiz. Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Yol Haritası Çalıştayı’mıza geldiğiniz ve katkı sağladığınız için hepinize teşekkür ederim” diye konuştu.

İŞ DÜNYASININ YANI SIRA AKADEMİSYENLER DE KATILDI
Çalıştaya PAÜ Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Sema Palamutçu, Doç. Dr. Yüksel İkiz, Yrd. Doç. Dr. Reyhan Keskin ile Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Merih Sarıışık, Öğretim Üyelerinden; Prof. Dr. Aysun Akşit, Doç. Dr. Ümit Halis Erdoğan, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Erkan ve Yrd. Doç. Dr. Bengi Kutlu katkı sağladı.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER