Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin finalinde 4 PAÜ’lü takım yarışacak

Finalleri 17-22 Eylül 2019’da yapılacak olan Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin finali yarışmalarında Pamukkale Üniversitesi’nden (PAÜ) 4 takım yer alacak.

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin finalinde 4 PAÜ’lü takım yarışacak

Finalleri 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak olan Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde geri sayım başladı. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ve önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen festivalde; bu yıl Pamukkale Üniversitesi’nden (PAÜ) 4 takım yer alacak. Teknofest’te Ön Tasarım Raporu (ÖTR) ve Kritik Tasarım Raporu (KTR) aşamalarını başarıyla geçen takımlardan; Safinaz Yollarda Takımı, İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması-Sağlık kategorisinde ‘Altor’ projesiyle, Yukotek Takımı, İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması-Sağlık kategorisinde, ‘Knee Ankle Foot Orthosis-Diz, ayak bileği, ayak ortezi, uzun yürüme cihazı’ (KAFO) projesiyle, Hazar Takımı, Roket Yarışması, Yüksek İrtifa Kategorisi ‘Hiera 3000 adlı projesiyle’ finalde yarışmaya hak kazandı. Algan Teknoloji Takımı ise Savaşan İHA Yarışması, Sabit Kanat Kategorisinde, Kritik Tasarım Raporu (KTR) kabul edildiği takdirde ‘Algan İHA’ projesi ile finalde PAÜ’yü temsil edecek.

“BİREYİN DAHA RAHAT ADIM ATMASI İÇİN BİR DİZAYN GELİŞTİRDİK”

‘Altor’ projesiyle yarışmalara hazırlanan Safinaz Yollarda Takım Kaptanı Funda Çakmak projeleri hakkında bilgiler aktardı. Çakmak; “Üyeleri Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan takımımızla, Uluslararası Teknofest yarışmasında finale kaldık. Ortezler; mevcudiyetini korumakla beraber fonksiyon kaybı nedeniyle işlevini tam olarak yerine getiremeyen bir uzvun dışarıdan desteklenmesi amacıyla kullanılan yardımcı ortopedik araçlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda HKAFO (hip, knee ankle foot orthosis-kalça, diz, ayak bileği ve ayak ortezi) ortezinin çok fazla kullanılan bir aparat olduğunu, ancak bunun çocukların kullanımında çeşitli problemler ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Problemlerin en önemlisinin HKAFO ortezi koltuk değneği, yürüteç gibi destekleklerle kullanılıyor olması olup, bu doğrultuda, bireyin daha rahat adım atması için bir dizayn geliştirdik. HKAFO ortezinin geliştirilmesi ile Spinalkord yaralanması, Spinabifida, Meningomyelosel, Serebral palsy, Müskülerdistrofi ve Multipl skleroz hastalığına sahip çocukların daha rahat hareket etmesi , kasların geliştirilmesi , kullanımının rahatlatılması ve daha kullanışlı hale getirmek en büyük amacımız. Projenin gerçekleşmesi halinde daha ergonomik, teknolojik ve yerli bir ortez üretilecektir. Bunlara ilave olarak, geliştirilecek sistem ile, birey-ortez uyum süresi kısaltılacaktır” dedi.

“AMACIMIZ; DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASINA KATKI SAĞLAMAK”

‘KAFO’ projesiyle yarışmalara hazırlanan Yukotek Takımı’nın Kaptanı Cemil Kobak; “Yukotek takımı olarak; diz, ayak bileği, ayak ortezi, uzun yürüme cihazı üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Lisans tezim olan ‘Engelliler İçin Geliştirilmiş Aktif-Pasif Egzersiz Bisikleti’ projesi üzerinde çalışırken ülkemizde medikal alandaki eksikliği gözlemledim. Bu doğrultuda takım arkadaşımla birlikte, medikal cihaz araştırmaları yaptık. İlk ortez fikri, yeğenimin doğuştan çarpık ayak rahatsızlığı olması ve fizik tedavi yöntemlerinde ortez kullanılmasıyla oluştu. Çarpık ayak rahatsızlığı, bireylerin alt uzuv bölgesinde oluşan deformiteler, eklem ve kas dengesizliği, ağrıların oluşması ve en önemlisi bireyde fonksiyon kaybını oluşturuyor. Ortez tedavisi sadece çarpık ayak rahatsızlığında değil, çocuk felci, serabral palsi, kısmi felç durumu gibi rahatsızlıkları yaşayan bireylerde fonksiyonel olarak iyileşme de süreçlerinde kullanılıyor. Ortez; vücutta organ kaybının olmadığı ancak organın doğal yaşam formunda bozukluğun olduğu durumlarda söz konusu bölgeyi düzeltmek, desteklemek, hareketsiz konumuna getirmek veya fonksiyon kazandırmak amacıyla kullanılan medikal cihazdır. Ortez sayesinde insanların mobilitesini artırmayı, rahatlatmayı, fizyolojik olarak doğru şekle getirmeyi, duruş bozuklukları ve ağırlık noktasının hatasız olmasını sağlamayı amaçlıyoruz.Üretimini gerçekleştirmeyi düşündüğümüz ortez tasarım aşamasında olup, iş fikrimizle mühendis ve fizyoterapist eşliğinde, daha teknolojik ve geliştirilmiş bir ürün ortaya çıkararak muadillerinden daha uygun maliyetli olmasını hedefliyoruz. Amacımız; imalat mühendisi ve fizyoterapist eşliğinde ortez ürün gruplarını üretmek, medikal cihazların büyük çoğunluğunun ithal edildiği ülkemizde, medikal sektörünün gelişmesini ve dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamaktır.”

“ROKET, 2.3 METRE UZUNLUĞA VE 20 KG AĞIRLIĞINDA”

‘Hiera 3000’ projesiyle yarışmalara hazırlanan Hazar Takım Kaptanı Mehmet Serhat Duras, şunları söyledi: “Teknofest yarışmasında Yüksek İrtifa kategorisinde, Hiera 3000 adlı roket projemizle finale kaldık. Ekibimizdeki arkadaşlarımızın tamamı PAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Çalışmalarına 2018 yılının Aralık ayında başladığımız ‘Hiera 3000’ isimli roketin fiziksel analizlerini, hesaplamalarını, tasarımını ve testlerini üstlenen ekibimiz, ön tasarım raporu ve kritik tasarım aşamalarını başarıyla geçti. Hiera 3000’in gövde ve burun üretiminde karbon fiber malzeme kullanılacak ve toplamda 3 parçadan meydana gelecektir. 2.3 metre uzunluğa ve 20 kg ağırlığa sahip olacak roketin aviyonik sistemlerinde bulunan yazılım ve algoritma takımımıza ait olmakla birlikte tüm alt sistemler de bizzat öğrenciler tarafından üretilecektir. Projemizle roket teknolojisinin gelişmesine fayda sağlamak istiyoruz. Finalde 3 bin metre irtifaya, 4 kg faydalı yük taşımasını hedeflediğimiz Hiera 3000 roketi belirlenen yüksekliğe çıktıktan sonra güvenli bir şekilde zemine indirdikten sonra tekrar montajlayarak uçuşa hazır hale getireceğiz.”

“KRİTİK TASARIM RAPORUNU YARIŞMAYA TESLİM ETTİK”

Proke hakkında açıklama yapan Algan Teknoloji Takım Kaptanı Enes Fevzi Çiçekli, “Algan İHA projesini, Algan Teknoloji Takımı olarak PAÜ çatısı altında yürütüyoruz. Zamanın gerektirdiği yeniliklere ayak uydurmak ve Dünyadaki değişimlerde ‘biz de varız’ demek amacıyla projemize başladık. Ayrıca Türkiye ve Dünya ülkelerinde Mekatronik Mühendisliği’nin tanıtımını yapmak ve bu alanda ilham kaynağı olmak istiyoruz. Projemizi geliştirilebilir sistemlerle donatıp, en yeni teknolojileri adapte ederek; ülkemiz savunma sanayii envanterine katılması içinde elimizden geleni yapacağız. Bu sürece ilk olarak bir takım kurup, İHA konusunda çalışmalara başlayarak adım attık. Sonrasında yarışmaya başvurumuzu yaparak, otonom sistemlerde kendimizi geliştirmeye karar verdik. Farklı fakülte ve bölümlerden arkadaşlarda bize katılmak isteyince hayalimiz olan Teknomek Ar-Ge topluluğunu oluşturduk. Kısa sürede 3 teknoloji takımını bünyemize katarak yolumuza devam ettik. Topluluk bünyemizde projelerde çalışan yaklaşık 40 kişiyiz ve bu sayı artmaya da devam ediyor. Amacımız kendilerini geliştirmiş nitelikli mühendisler olabilmek. Yarışmaya, Kritik Tasarım Raporunu teslim ettik, sonucun açıklanmasını bekliyoruz. Bu elemeyi de geçersek, finalde iyi bir derece elde ederek otonom yarışmalara katılmak, özgün yazılımlar ve araçlar tasarlamak istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER