“Teknoloji, inovasyon ve tasarım yoğunluklu ürünlere odaklanmalıyız”

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim ile PMI endeksini değerlendiren Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu; “Teknoloji, inovasyon ve tasarım yoğunluklu ürünlere biraz daha odaklanabilirsek eğer sanayi üretim endekslerinin daha da yükseleceğini değerlendiriyorum” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 11,4 arttı. Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu, kasım ayı sanayi üretim ile PMI endeksini değerlendirdi. PMI endeksinin gelecekle ilgili verileri bildirdiğini ifade eden Başkan Konyalıoğlu; “Öncelikle ihracat tarafının verdiği destek sanayideki büyümeyi irdelediğimizde çok net görünüyor. Hali hazırda ihracata, ihracatçı firmalara, ihracatçı sektörlere verilen desteğin doğru bir politika olduğu, bunun biraz daha katma değerli tarafa döndürülmesi gerekliliği konusunda benim bir yorumum var. İhracat rakamlarına baktığımızda Türkiye’nin genelinde yüzde 30’un üzerinde bir ihracat artışı var. Denizli’nin bu konuda da yüzde 45’e yakın bir pozitif ayrışması var. Teknoloji, inovasyon ve tasarım yoğunluklu ürünlere biraz daha odaklanabilirsek eğer sanayi üretim endekslerinin daha da yükseleceğini değerlendiriyorum. Gelecekle ilgili en makbul ve saygın endekslerden biri de PMI endeksidir. Dünyanın 30’dan çok ülkesinin kabul ettiği imalat ve hizmet sektörlerinin geleceğiyle ilgili fikir verir. Genelde de 50 baz puan sıfır olarak alınır. Türkiye’de de yaklaşık PMI endeksleri 50’nin üzerinde çıkmakta. Ağustosta 54 iken kasımda 52’ye inmiş, aralıkta da 52,1’e gelmiş. Baktığınızda ağustosa göre bir düşüş olabilir ama bu, 50’yi sıfır alan bazın üzerindeki puanlar, gelecek ile ilgili pozitif öngörüyü veriyor. 50’nin altındakiler ise daralmayı öngörüyor. Buradan baktığımızda da gelecekle ilgili çok büyük rakam olmamakla birlikte sanayi, üretim ve hizmet tarafında bir büyüme var. Yani şu anda negatif tarafta değiliz” diye konuştu.

“Denizli’nin ihracatı, sürdürülebilir olmaktan uzaklaşmakta”

Denizli’nin ihracat merkezli bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Konyalıoğlu, şunları kaydetti: “Biz, bütün bu verileri ihracatımızla katkı koyuyoruz. Ne yazık ki ihracatımızı da düşük teknolojili ürünlerde yapıyoruz. Türkiye geneli rakamlara baktığımızda geçen 2020’de 1,01 dolar/kilogramdan satmışız, 2021’de ise bu, 1,17’lere gelmiş. Yani kendi içerimizde yüzde 16’lık birim fiyat artışımız var. İhracattan da 169’den 225 milyara çıktık. Burada da yüzde 32’lik bir artış var. Türkiye ihracatının yüzde 32 büyüdüğü yerde Denizli ihracatı, yüzde 43 büyümüş. Bu, güzel bir şey. Diğer taraftan girdi maliyetlerimizin yüzde 60-70 arttığı bir yerde çıktı fiyatımızın sadece yüzde 16 artması, bizim her sattığımız üründe karımızdan fedakarlık ettiğimizi gösterir. Bu da düşük karlılık yüksek montanlı ürün satma kültürü olan bir il için sürdürülebilir bir konsept değildir. Sonuç olarak biz düşük marjlarla devam ettiğimiz için Denizli’nin ihracatı, her geçen gün sürdürülebilir olmaktan uzaklaşmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2022, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER