Tekstil Mühendisliği öğrencilerine burs müjdesi!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan tercih dönemi devam ederken; Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, tekstil mühendisliği bölümünü tercih edenlere burs imkanı sağlandığını hatırlattı.

Tekstil Mühendisliği öğrencilerine burs müjdesi!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, ‘YKS Tercih Dönemi’ de başladı ve 29 Temmuz’a kadar devam edecek. Adaylar tercih heyecanı yaşarken Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Yüksek Öğretim Kurumları (YÖK) ile ihracatçı birlikleri arasında imzalanan protokolü hatırlattı. Protokol çerçevesinde sağlanan burs imkanı hakkında açıklama yapan Başkan Memişoğlu, tekstil ve deri mühendisleri yetiştirmek üzere 2 Mayıs 2019 tarihinde imzalan protokolün Antik Çağdan bu yana, bir tekstil şehri olan Denizli için ayrıca önemli olduğunu vurguladı. Üniversite sınavına giren ve tercih yapacak olan öğrencilerin bu protokol kapsamında verilecek olan burslardan yararlanabilmeleri için gerekli şartları incelemelerini isteyen Başkan Memişoğlu, bu yönde tercihlerini yapmalarının faydalı olacağını ifade etti.

“AMAÇ; ENDÜSTRİYE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ KAZANDIRMAK”

Başkan Memioğlu, “YÖK tarafından ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamında 2 Mayıs 2019 tarihinde, ‘Yükseköğretimden endüstriye nitelikli işgücü kazandırmak’ amacıyla ‘üniversite-sanayi işbirliği’ kapsamında YÖK ve Tekstil İhracatçı Birlikleri, Hazır Giyim İhracatçıları Birlikleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında sektörün ihtiyaç duyduğu mühendisler yetiştirebilmek amacıyla bir protokol imzalanmıştı. Bu kapsamda ülkemize tekstil, hazır giyim ve deri sektörlerine hem bilgi ve beceri düzeyi yüksek mühendisler kazandırılması hem de üniversitelerin sektör ile iş birliklerini geliştirmeleri hedefleniyor. YÖK ile imzalanan protokole göre ‘2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı’ndan itibaren bütün öğrencilere ilk 5 tercihinden en az birisinin Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliği olması şartıyla YKS yerleştirme puanına göre burslar verilecek. Bu kapsamda Üniversite sınavında ilk 20 bine giren öğrenciler, tekstil mühendisliğini tercih etmesi halinde her ay net asgari ücret tutarında karşılıksız burs alacak. 20–50 bin arasında olan adaylar net asgari ücretin yüzde 70'i, 50–80 bin arasındaki adaylar ise net asgari ücretin yüzde 50'si oranında karşılıksız burs imkânından yararlanacak” dedi.

PROJEYİ DESTEKLEYEN İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AKİB)

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB)

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB)

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB)

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB)

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UHKİB)

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği (İDMİB)

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği (EDMİB)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER