'TEKSTİL VE KONFEKSİYON RÜZGÂRI ARKASINA ALDI'

'TEKSTİL VE KONFEKSİYON RÜZGÂRI ARKASINA ALDI'

Haftasonu düzenlenen Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri İstişare Toplantısı’nı değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Meclisi (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, dünya piyasalarında yaşanan olumlu havanın da etkisiyle, rüzgârı arkalarına aldıklarını belirtti.

Denizli İhracatçılar Meclisi (DENİB), haftasonu tekstil ve hazır giyim sektör kurullarını ağırladı. Açılış konuşmalarıyla başlayan ve ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Başkanlığı’nda devam eden Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri İstişare Toplantısı’nda, 2017 yılında artış trendi yakalayan ve performansını 2018 yılında da güçlü bir şekilde devam ettiren tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yaşanan gelişmeler ele alındı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başta olmak üzere konuklara katılımlarından dolayı teşekkür eden ve dünya piyasalarında yaşanan olumlu havanın da etkisiyle, rüzgârı arkalarına aldıklarını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert,  Denizli’nin ihracatta en önemli sektörünün tekstil ve konfeksiyon olduğunu belirtti. Yıllık yaklaşık 1,4 milyar Dolar’lık tekstil ve konfeksiyon ihracatıyla ülke ekonomisine sundukları katkının altını çizen Başkan Kocasert, sözlerine şu şekilde devam etti: “Tekstil ve konfeksiyon sektörleri her ne kadar ayrı sektörler gibi görünse de, aslında bir bütünün önemli ve adeta ayrılmaz iki parçası. İlimiz ihracatında da tekstil ve konfeksiyon önemli bir pay alıyor. Hem ihracat pazarlarımız genişliyor hem de ihracatçı sayımız hızlı bir şekilde artıyor. 2014 yılında 129 olan ihracat pazarımızı, 2017 yılında 157’ye çıkardık. Benzer şekilde, 2014 yılında 504 olan ihracatçı sayımız, bugün 622’ye ulaşmış durumda. Değinmek istediğim önemli noktalardan biri de, tekstil ve konfeksiyonun en önemli alt sektörlerinden birinin ev tekstili olduğu. Bilindiği gibi; ülkemiz dünya ticaretinden binde dokuz dolaylarında pay alırken; ev tekstili sektörümüz, dünya ev tekstili sektöründen yaklaşık yüzde 3,5 pay alıyor. Ülkemizin gerçekleştirdiği yaklaşık 3 milyar Dolar’lık ev tekstili ihracatının hemen hemen yarısı ilimizden yapılıyor. Bugün burada aramızda bulunan tekstil ve konfeksiyon sektörünün önemli kurumlarının başkanlarına, temsilcilerine, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu ve İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle’ye şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER