'TEKSTİL VE KONFEKSİYONUN EN ÖNEMLİ ALT SEKTÖRLERİNDEN BİRİ; EV TEKSTİLİDİR'

'TEKSTİL VE KONFEKSİYONUN EN ÖNEMLİ ALT SEKTÖRLERİNDEN BİRİ; EV TEKSTİLİDİR'

Hafta sonu gerçekleştirilen, Tekstil ve hazır giyim sektörleri istişare toplantısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Av. Cahit Özkan, “Tekstil ve konfeksiyonun en önemli alt sektörlerinden biri; ev tekstilidir. Ülkemizin gerçekleştirdiği yaklaşık 3 milyar dolarlık ev tekstili ihracatının neredeyse yarısı ilimizden yapılmaktadır” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili ve MKYK Üyesi Av. Cahit Özkan,  hafta sonu Denizli İhracatçılar Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Tekstil ve hazır giyim sektörleri istişare toplantısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Denizli’nin ihracatında da tekstil ve konfeksiyon önemli bir pay sahibi olduğuna değinen Özkan: “Bir taraftan ihracat pazarlarımız genişlerken bir taraftan da ihracatçı sayımız hızlı bir şekilde artmaktadır. Tekstil ve konfeksiyonun en önemli alt sektörlerinden biri; ev tekstilidir. Ülkemiz dünya ticaretinden binde 9 dolaylarında pay alırken; ev tekstili sektörümüz, dünya ev tekstili sektöründen yaklaşık yüzde 3,5 pay alıyor. Ülkemizin gerçekleştirdiği yaklaşık 3 milyar dolarlık ev tekstili ihracatının neredeyse yarısı ilimizden yapılmaktadır” dedi.

“TÜRKİYE, BU ALANDA DÜNYA LİDERLERİNDEN BİRİDİR”
Ev tekstil sektörü de, Türkiye’nin gözde sektörlerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Özkan: “Özellikle ev tekstilindeki katma değer oranına bakıldığında, ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını görmek mümkün. Türkiye ihracatında 1 kilogramlık ihracatın fiyatı 1,5 Dolar iken, ev tekstilinde bu rakam 10,5 Dolar. Bu rakam Türk ev tekstilinde söz konusu olan katma değeri açıkça ortaya koyuyor. Türkiye’nin ihraç ettiği her 100 Dolar’lık ev tekstili üründe, 30 Dolar yurt dışından alınan hammaddeye giderken, 70 Dolar’ı Türkiye’de kalıyor. Dünyanın dördüncü, AB’nin en büyük ev tekstili tedarikçisi olan Türkiye, bu alanda dünya liderlerinden biri ve kalitesiyle marka olmaya doğru hızla ilerliyor” dedi.

“TÜRKİYE, EV TEKSTİLİNDE LİDERLİĞE OYNUYOR”
Özkan sözlerine şöyle devam etti: “Makine parkı, kapasitesi, özgün tasarımları, koleksiyonlarına yansıttığı zengin kültürü ile Türkiye, ev tekstilinde büyük oynuyor. Sektörde sadece üretim ve satış miktarlarındaki artış dikkat çekici değil, kalite ve tasarım konusunda da yurtiçi ve yurtdışındaki tüketicilerin beklentilerine yanıt veriyor. Türkiye, ev tekstilinde hemen hemen tüm ürün gruplarında üstün kalite ve ürün çeşitliliği ile dünya devlerinden biri ve liderliğe oynuyor. Son 10 yılda yüksek üretim kapasitesi, vasıflı işgücü, yetenekli ve tecrübeli tasarımcıları ve son teknoloji ürünü makine parkıyla ürün kalitesini artıran sektör, maliyetleri düşürdü ve dünya ortalamasının altına çekmeyi başardı.”

“TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ SEKTÖRLERİNDEN BİRİ”
Gelişen teknolojiyi ve Türkiye’nin motif zenginliğini ev tekstili sektörünün çok iyi kullandığını ifade eden Özkan: “Bugün ev tekstili katma değer açısından Türkiye’nin en değerli sektörlerinden biri. Sektörün üretim kapasitesi çok büyük, dünyada ilk 3 ülkeden biriyiz. İhracatta ilk 4’teyiz. Dünyadaki ev tekstili üretiminin yüzde 5-10’luk kısmı bizde. Ciddi bir mesafe kat ettik, bundan sonraki aşama kendi markalarımızla dünyada tanınmak. Bu anlamda alacağımız çok yol var. İşimize dört elle sarılmalıyız” diye konuştu.

GAMZE ŞAFAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER