TERTEMİZ SU GELİYOR

TERTEMİZ SU GELİYOR

Honaz’ın Aydılar mahallesi yakınlarında inşası yapılan ve ocak ayında su tutmaya başlayan Denizli’nin 50 yıllık su kaynağı Akbaş Barajı’nın iletim hattı için ‘Acil kamulaştırma’ kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Bakanlar Kurulu’ndan geçti.

Denizli’nin 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak; bölgedeki tarım alanlarına can verecek ve sanayi alanlarını geliştirecek Akbaş Barajı’ndan kente su getirilmesi için kamulaştırma kararı çıktı.

ACİL OLARAK KAMULAŞTIRILACAK
Akbaş Barajı’ndan kente getirilecek su hattının geçeceği arazilerin ‘acil kamulaştırılması’ kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Bakanlar Kurulu’ndan çıktı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. 29 Mayıs 2017’de yürürlüge giren kararda kamulaştırma için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü görevlendirildi.

TÜM İŞLERİ DSİ YAPACAK
Kamulaştırmanın ardından hattın kente içme, sulama ve sanayi alanlarına ulaşması için tekrar ihaleye çıkılacak ve boru hattı döşenecek. Bu işlerin tamamını Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yapacak ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne devrederek masrafını 30 yıl vade ile geri alacak.

HONAZ, MERKEZEFENDİ VE PAMUKKALE’NİN CAN DAMARI
Yapımına 2013 yılında başlanan Akbaş Barajı Denizli’nin merkez ilçeleri Pamukkale ve Merkezefendi ile Honaz’ın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak ve yıllık 9 milyon hektoküp su sağlayacak. Aynı ilçelerin ovalarına da su iletilecek baraj ile 7 bin 500 dekar alan sulanacak. Baraj ayrıca suya büyük ihtiyaç duyan Deri ve Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgelerine su temin edecek.

Ocak ayında su tutmaya başlayan 76 metre yüksekliğinde, 726 metre uzunluğundaki baraj gölünün toplam hacmi ise 24 milyon 350 bin metreküp.

DEVECİOĞLU: DENİZLİ İÇİN BÜYÜK KAZANIM
Denizli tarihinin en hızlı baraj inşaatlarından biri olan Aydınlar Mahallesindeki Akbaş Barajı’nın bölge için büyük bir kazanım olduğunu söyleyen Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, “Baraj Denizli’nin çok büyük bir ihtiyacını giderecek. Hem Honazımız, hem de Denizlimiz çok büyük bir yatırıma kavuştu. Denizli’nin geleceğini planlayarak bu barajı yapanlara tüm Denizli olarak teşekkür borçluyuz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221