Terzilik Tavas’ta bitme noktasında

Bir dönem Tavas Terziler Odası ile İlçe Esnaf Odası’na kayıtlı yaklaşık 2 bin terzinin bulunduğunu ifade eden ve Tavas’ta 25 yıldır terzilik yapan 45 yaşındaki Kemal Tenikeci, çırak bulunmadığı için ilçede mesleğin bitme noktasına geldiğini söyledi.

Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte birçok meslek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Denizli’nin Tavas İlçesi’nde bir dönemin en gözde meslekleri arasında yer alan terzilik, çırak bulunmaması nedeniyle bitme noktasına geldi. İlçede 25 yıldır terzilik yapan 45 yaşındaki Kemal Tenikeci, mesleğe ilk başladığı dönemlerde Tavas Terziler Odası ile İlçe Esnaf Odası’na kayıtlı yaklaşık 2 bin terzinin bulunduğunu söyledi.

Tenikeci; “Çırak yetişmemesi mesleği bitirme noktasına getirdi. Bizler artık yerimize birilerini koyamıyoruz. Bu durum en çok eğitim sistemi ile alakalı. Sadece bizim meslekte değil, birçok meslekte aynı durum söz konusu. Diğer bir sebebi ise makine parkurunu yakalayamadık. Herkes rahat bir meslek arıyor. Belli saatlerde çalışıp, evine gitmek istiyor. Üstü başı kirlenmesin istiyor. Globalleşen şu dünyada her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de zorluklar var. Büyük balık küçük balığı her zaman yiyor. Önceden terziler, Bağ-Kur’unu, ev kirasını, dükkan kirasını ve eleman maaşını ödeyebiliyordu. Şimdi ise durum çok zor. Kendimiz zor kazanıyoruz. Elemanı nasıl çalıştıralım. Önceden aileler çocuklarının meslek öğrenmesi için eti senin kemiği benim derdi. Artık bu olay da bitti. Bizler de son kalan terziler, mesleğimizi sonuna kadar ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Video yükleniyor...

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER