'TEŞEKKÜRLER BAKANIM'

'TEŞEKKÜRLER BAKANIM'

Gazetecilere; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde en anlamlı “basın bayramı hediyesi” Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi. Bakan Zeybekci; Denizlili Gazeteci Fedayi Oruç’un 2 kilo 20 gram olarak dünyaya gelen ve erken doğum nedeniyle ameliyat edilmesi gereken kalp rahatsızlığı bulunan 2 günlük minik bebeği için adeta seferberlik ilan etti. Ve 10 Ocak Çarşamba günü akşam saatlerinde Denizli’ye ambulans uçak gönderilmesini sağladı. Hayati tehlike riski bulunan Mustafa Alp Oruç isimli bebeğin acil olarak İstanbul’daki VİA Hospital Hastanesi’ne sevkini gerçekleştirten Bakan Zeybekci; DRT Denizli Çalışanı Gazeteci Fedayi Oruç’a da böylece “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün” en anlamlı ve büyük armağanını vermiş oldu. 


Denizlili Gazeteci Fedayi Oruç’un 8 aylık hamile eşi Elif Oruç 8 Ocak Pazartesi günü Denizli’de Özel Sağlık Hastanesi’nde erken doğum yaptı. Kadın doğum uzmanı Dr. Nihat Gül tarafından gerçekleştirilen doğumda; 2 kilo 20 gram dünyaya gelen ve Mustafa Alp Oruç adı verilen bebek küveze alındı. Bir süre hastanede küvezde kalması kararı verilen bebek aynı akşam fenalaştı. Bu kez hastanede devreye Sağlık Hastanesi uzman çocuk doktoru Hazal Tancer Elçi girdi. İlk muayene ve tahliller sonucu bebek Oruç’un aort damarında 7 milimetrelik darlık olduğu tespit edildi. Ve minik bebek yenidoğan yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı.

 

DRT Denizli’den Gazeteci Fedayi Oruç ile sağlıkçı eşi Elif Oruç’un iki günlük bebeği Mustafa Alp Oruç’un planlı ancak acil bir cerrahi müdahaleye alınması gerekiyordu. Ancak bu tür bir “bebek kardiyoloji ameliyatının” Denizli’de yapılamayacağı ve bunun için bebeğin uzman bir hastaneye sevk edilmesi gerektiği ortaya çıktı. İşte bu aşamadan itibaren devreye Özel Sağlık Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi Uzman Doktoru Kazım Küçüktaşçı girdi. Dr. Küçüktaşçı Bölge ve Türkiye genelinde araştırma ve görüşmeleri başlattı.

 

SORUNU; İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖZTÜRK’ÜN ÇABASI, VE DENİZLİLİ BAKAN ZEYBEKCİ’NİN TALİMATI ÇÖZDÜ
Bu arada Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk de devreye girerek Acil 112’nin genel ağı ve Sağlık Bakanlığı’nın Ankara Kriz Koordinasyon Birimi’ni harekete geçirdi. İzmir, İstanbul ve Ankara’da bebeği kabul edecek ve ameliyata alabilecek uzman hastane ve hekimler araştırılmaya başlandı. Ancak bu kez de “boş yer” ve yatak sorunu ortaya çıktı. Görüşmeler sürüyor ve gazeteci Fedayi Oruç ve eşi Elif Oruç müjdeli bir haber bekliyordu. Bu arada saatler de akıp geçiyordu. İşte tam o aşamada Denizlili Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci devreye girdi. “Gazeteci bir arkadaşımızın bir gazeteciler bayramı gününde böyle talihsiz bir sağlık sorunu var” dediğimiz Bakan Zeybekci hemen harekete geçti. Ve adeta bir sağlık alarmı başlattı.

Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçaklarından biri Bakan Zeybekci’nin girişimleri ile bebeğin bulunan ilk hastaneye taşınması için hazır hale getirildi. İzmir, Ankara, Kayseri ve İstanbul’da çocuk kardiyoloji operasyonu yapabilecek tüm sağlık merkezleri tarandı. Bu arada İstanbul VİA Hospital Hastanesi bebeği kabul edeceğini bildirdi. Ambulans Uçak bir iki saat içerisinde Çardak Havaalanı’na indi. Bebek Mustafa Alp ile anne babası Elif-Fedayi Oruç Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nin ambulansı ile Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi Uzman Doktoru Kazım Küçüktaşçı gözetiminde havaalanına ötürüldü. Sağlık Bakanlığı ambulans uçağı 2 kilo 20 gram ağırlığındaki iki günlük bebeği aldı ve 10 Ocak Çarşamba akşamı saat; 22.00’de İstanbul’a uçurdu. Bebek Mustafa Alp Oruç’un ameliyat, bakım ve yatak ücretlerinin ve sağlık maliyetlerinin Bakanlık aracılığıyla VİA Hospital Hastanesi ve İstanbul Siyami Hersek Hastanesi tarafından karşılanmasının sağlandığı da bildirildi.

TÜM GAZETECİLER ADINA “TEŞEKKÜRLER BAKANIM”
Gazeteci Fedayi Oruç ve eşi Elif Oruç; Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve adeta ülkenin sağlık olanaklarını minik yavruları için seferber eden Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye teşekkür etti. “Gazeteciler gününde böyle bir destek sadece bana değil, bizim mesleğimizi yapan tüm gazeteci arkadaşlarımıza armağan olmuştur” diyen DRT Denizli Muhabiri Fedayi Oruç bebekleri için gösterilen çabalardan dolayı duygusal anlar yaşadı. Ve, “Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’ye sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu benim için en ulvi gazeteciler günü hediyesi oldu. Tüm sağlık teşkilatı çok sağolsun” dedi. Anne Elif Oruç ise Çardak Havaalanı’nda bebeği Mustafa Alp kuvöz içinde ambulans uçağa bindirilirken, duygusal anlar yaşadı. Elif Oruç, “Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci ve Sağlık İl Müdürümüz Dr. Berna Öztürk ile Sağlık Bakanımıza minnet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. Bebeğin önümüzdeki birkaç gün içinde aort darlığı ameliyatına alınacağı bildirildi. 

 
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER