TETSİAD, HOMETEX Fuarı öncesi Denizli’de üyeleriyle buluştu

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD), 17-21 Mayıs 2022'de İstanbul Fuar Merkezi'nde KFA Fuarcılık organizasyonunda gerçekleştirilecek HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı öncesinde Denizli’de TETSİAD üye buluşmasını gerçekleştirdi.

TETSİAD tarafından düzenlenen üye buluşmalarının Denizli ayağında 17-21 Mayıs 2022’de İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek HOMETEX Fuarı öncesi hazırlıklar gözden geçirildi.

Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya; TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Bursa Ticaret Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TETSİAD Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, AK Parti il Başkanı Yücel Güngör ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren DENİB Başkanı Memişoğlu; “Geçtiğimiz Eylül ayında 323 milyon dolarla aylık ihracatta bugüne kadar ki en yüksek rekoru kırdık. Geçen yılın 1 Kasım’ı ile bu yılın 31 Ekim’i arasına baktığımızda 4,5 milyon dolar gibi bir ihracat rakamına ulaşmış durumdayız. Yılbaşında 4,2 milyon dolar, 2022 yılı için 5 milyon dolar gibi bir hedef koymuştuk. Artık bu yıl 4,5 milyon doları geçince, sizlerin verdiği güç, enerji ve sistemli çalışmayla önümüzdeki yıl hedefi olarak 5 milyon doların üzerinde görüyoruz.  Türkiye’de bornoz ve havlu ihracatının yüzde 90’nı Denizli’den çıkıyor” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ’NİN İHRACATINI ARTIRMAK İÇİN GEREKEN NEYSE YAPACAĞIZ”

DTO Başkanı Erdoğan; “Biz DTO olarak fuar organizasyonlarını çok değerli ve kıymetli buluyoruz. Biz 2019 yılında Denizli’de, dünyanın dört bir yanına 617 tane firmamızı gerek KOSGEB, gerekse DTO desteğiyle fuarlara götürüyoruz. Geçen ay Denizli’mizde Almanya Gıda Fuarına 40’a yakın firmamızı götürdük. Önümüzdeki ay İspanya’ya 20’ye yakın firmamız gidecek. Denizli’nin ihracatını artırmak, katma değer sağlamak için gereken neyse yapacağız”diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN EN ÇOK İHRACAT GERÇEKLEŞTİREN 9. KENTİ OLAN DENİZLİ”

TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram; “Denizli bembeyaz travertenleri ile dünyada benzersiz bir masal dünyası oluşturuyor. Sadece Pamukkale’si ile değil, yeraltı mağaralarıyla, antik dünyaya hükmetmiş tarihi kentleriyle tam bir turizm cenneti. Dokuma kültürü ile kendini ispat etmiş, bu alanda bir dünya markası haline gelmiş Denizli. Özellikle havlu ve bornoz üretimiyle tekstilin ana memleketi olmuş. Denizli, ülkemizin havlu ve bornoz üretiminin yüzde 70’ini nevresim üretiminin yüzde 55’ini gerçekleştirmekte. 2020 yılında 3,2 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Denizli, bu yıl ki hedefini 4,5 milyar dolar ile ortaya koymuştur. Ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 9. kenti olan Denizli, en son Almanya’da 25 bin metrekareye kurulan fuara 70 firmayla katılarak iddiasını göstermiştir” dedi.

“YENİ SÜRECİN ÜLKE İHRACATIMIZA HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay; “İstanbul'da 2022 yılı Mayıs ayında inşallah hep birlikte 26 yılın en iyi fuarlarından birisini gerçekleştireceğiz. Fuarımız, 2022'de KOSGEB desteklerinden faydalanacak. 2019 fuar katılım bedellerini ödeyen firmalarımız, Mayıs ayında düzenleyeceğimiz fuardan yüzde 25 indirimli faydalanabilecek. Fiyatların 2019 yılındaki rayiç bedeller şeklinde devam etmesi yönünde kararımızı aldık. Bence bu da önemli bir adım. Fuar organizatörü olan KFA, bir kamu kurumu niteliğindeki bir şirket. Kar amacı yok. Fuarlarda düzenleyeceğimiz alım heyetleriyle trend alanları ve sektörel buluşmalarla Mayıs ayını dünyada bu sektördeki en büyük buluşmasını yapacağız. Hasan Hüseyin Bayram Başkanımızı tebrik ediyorum, ekibiyle bu süreci iyi yönettiler. Fuarın sektörün elinde kalması için gerekli tüm özveriyi gösterdi. Yeni sürecin  ülke ihracatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“BURSA, İSTANBUL VE DENİZLİ BU SEKTÖRÜN ÜÇ AYAĞI”

TETSİAD Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu; “ Bu üçüncü toplantımız. Bursa, İstanbul ve son olarak Denizli’de gerçekleştiriyoruz. Bu iller bu sektörün üç ayağı. Amacımız burada bilgilendirme. Yeni anlaşmış olduğumuz fuarcılık firması ile birlikte Denizli’deki tüm katılımcılarımız ve üyelerimizle buluşarak hem fuarı yapacak firma temsilcileri ile üyelerimizi tanıştırmak, hem de fuarla ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek için bir araya geldik” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2021, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER