TGK’den Milletvekili Yayman’a 13 maddelik rapor

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve beraberindeki heyet, Ankara’ya giderek basın ve yayınla alakalı 13 maddeden oluşan raporu TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a sundu.

TGK’den Milletvekili Yayman’a 13 maddelik rapor

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (AGF) geçtiğimiz hafta İskenderun’da yönetim kurulu toplantısı öncesinde TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ile buluşmasıyla başlayan temaslar, olumlu gelişmelere kapı araladı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, TGK Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, AGF Genel Başkanı Gaye Coşkun, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve AGC Başkan Yardımcısı Ahmet Duran, İnternet Gazeteciler ve Blok Yazarları Derneği Başkanı Sinan Tunç, İnternet Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Arif Kurt Diyap Atar, Ankara’da Başkan Yayman’la buluştu. TGK Heyeti, Meslek yasası, internet yasası, ekonomik zorluklar, basın kartı yönetmeliği gibi 13 maddeden oluşan raporu Başkan Yayman’a sundu.

Başkan Yayman’a sunulan dosyada yer alan 13 maddenin sonuç bölümünde şu görüşlere yer verildi: “Son çeyrek asırda ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen medya sektörü, önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiş, sayısız dijital medya kurumu kurulmuş ve ülke geneline yayılmış, ancak bu sürecin getirdiği karmaşık ve birbirini etkileyen sorunlar çözümsüz kalmıştır. Günümüzde dijital platformları da kapsayan medya sektörü, ekonomik sorunların yanı sıra yasal düzenleme eksiklikleri, basın özgürlüğü, yetişmiş eleman sıkıntısı, teknik altyapı, istihdam ve etik gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sorunlar tek bir kişi veya kurumun tek başına çözüm üreteceği basitlikte olmayıp, toplumumuzu oluşturan tüm tarafların desteği ve çabasıyla ele alınacak kapsamdadır. Önerimiz; siyasetçilerden, hukukçulardan, bürokratlardan, akademisyenlerden, medya kuruluşlarından ve basın meslek örgütlerinden temsilcilerin bir araya gelmesi, ortak akıl oluşturulmasını amaçlayan toplantılarda dijital platformlar da dâhil konuları bütün detaylarıyla ele alması, çözüm önerileri üretilmesi ve bu önerilerin gerekli yasal düzenlemelerle Türkiye'ye kazandırılmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER