Tıptan Sesler Korosu, sağlık için söyledi

Denizli Tabip Odası bünyesinde oluşturulan Tıptan Sesler Korosu, ‘Sağlık İçin Söyle’ adlı bir proje hayata geçirdi. Sağlık çalışanlara moral olması amacıyla hayata geçirilen video klipte; 20 doktor ve bir de Türk İşaret Dili Uzmanı görev aldı.

Denizli Tabip Odası bünyesinde oluşturulan Tıptan Sesler Korosu, anlamlı bir projeye imza attı. Tıptan Sesler Korosu, pandemi döneminde sağlık çalışanlarına moral vermek amacıyla video klip hazırlandı. ‘Bahçede Erik Dalı’ adlı klipte; Denizli’de görev yapan 20 doktor ve bir de Türk İşaret Dili Uzmanı görev aldı. Video klibin yönetmenliğini ise Nafiz Tok yaptı.

Hekimlerin seslendirdiği klip, Denizli Tabip Odası’nda gerçekleşen gala gecesinde izleyicilerle buluştu. Gecede konuşan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay; “Mart ayının ortalarından bu yana pandemi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte belli bir salgın kontrolü sağlansa da normalleşme sürecinin standart bir şekilde olmaması ve Kurban Bayramı sonrası salgın yeniden yurt çapında yayılmaya başladı. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam uyulmaması düğünler, uğurlamalar, törenler gibi sosyal organizasyonlar da salgının yayılmasında etken oluyor. Önlemlere gerektiği gibi uyulmaması ve vakaların artması sağlık çalışanlarında ve hekimlerimizde büyük bir yorgunluk, moral bozukluğu, tükenmişlik ve çaresizlik duygularına yol açmaktadır. Bu nedenle ülke çapında hekim istifaları ve erken emeklilikler yaşanmaktadır. Odamızda hekim arkadaşlarımızla birlikte bilimsel, sosyal, sportif ve sanatsal faaliyetler yapmak istiyoruz. Ancak, maalesef yine pandemi nedeni ile bu organizasyonları ertelenmek zorunda kalıyoruz. Yine de, odamız bünyesindeki Tıptan Sesler Korosu’nun yetenekli sesleri ve değerli Sadi Cesuroğlu, Sercan Taşbaş hocalarımız ve Nafiz Tok yönetmenimiz ile ‘Sağlık İçin Söyle’ projemizi gerçekleştirdik. Bu ölüm kokan ve korkulu salgın günlerini aşmak için, fiziksel mesafeye dikkat ederek, sosyal ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirmek güçlü bir mücadele ruhu ve yaşam felsefesi gerektirir. Umudu hepimiz adına yükselten ve yaşama tutunma duygumuzu coşturan sanatçı hekim arkadaşlarımızı, yönetmenimiz ve hocalarımızı hepimiz adına kutluyorum” dedi.

"ENERJİ DEPOLAMAK İSTEDİK"

Yoğun uğraşlarla klibi ortaya çıkardıklarını söyleyen Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Uzm. Dr. Ali İhsan Yıldız; “Doktor arkadaşlarımızın fikriydi. Çok hoşumuza gitti. Enerji depolamak istedik” şeklinde konuştu. Dermalotoji Uzmanı Dr. Ceren Coza Yıldız; “Sağlık çalışanları olarak pandemi döneminde en önde yer alıyoruz. Bu projeyle moral depolamak istedik. Bizler bu süreçte çok yoruluyoruz. Birlikteliğimizi ve güçlü olduğumuzu göstermek istedik” ifadelerini kullandı.

"BU HEYECANI ENGELLİLERE İŞARET DİLİYLE AKTARMAYA ÇALIŞTIM"

Projede yer aldığı için mutlu olduğunu belirten Türk İşaret Dili Uzmanı Kudret Çelebioğlu; “Denizli Tabip Odası’nın bu projesi çok anlamlı. Bana da bu proje için teklif geldiğinde hemen kabul ettim. Bu projenin işitme engellileri de kapsaması, beni ve işitme engellileri sevindirdi. Onlar adına yer aldım. Bu ritmi bu heyecanı onlara işaret diliyle aktarmaya çalıştım” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER