TİRELİLERE KARACA’DAN DESTEK

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; jeotermal kaynak arama faaliyetlerine karşı tepkilerini dile getiren Tire halkının sesine kulak verdi ve bölgeye giderek halka destek verdi.

TİRELİLERE KARACA’DAN DESTEK

İzmir’in Tire İlçesi Başköy Mahallesi Yayla Yakası Mevkii’nde, sondaj çalışmasına başlamak isteyen firmaya İzmir Valiliği tarafından ÇED izni verilmesi, Tirelileri harekete geçirdi. Bergama’da 26 muhtar, halk ve çevre örgütleriyle buluşarak altın arama faaliyetleri konusunda köylülerin yanında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Tire’de yapılan toplantıya katıldı. Toplantıda çevresel ve yaşamsal risklerin göz ardı edilemeyeceğinin altını çizen Karaca, enerji politikalarının sürdürülebilir olması gerekirken doğanın kalbine hançer sapladığına dikkat çekti. Tarım ürünlerinin yok olmasını engellemek için tepki gösteren Tireli vatandaşları dinleyen Karaca; “ÇED izninin verilmesiyle ÇED alanı olarak belirlenen yaklaşık 5 bin 500 metrekarelik hazine arazisinde; incir, ceviz ve zeytin ağaçlarını kurutacak, çevre köyleri besleyen su kaynaklarını kurutacak jeotermal sondajların açılmasına yol vermek; çevresel riskleri yok saymak demektir. Kamu iradesi, yereldeki itirazları görmezden geliyor. Jeotermal enerji üretimi sırasında buhar ve akışkanların açığa çıkması, sadece halk sağlığı açısından değil ekosistem açısından da bilimsel olarak zararları kanıtlanmış bir durumken sondaja izin verilmesinin gerekçesi kabul edilemez. Jeotermal akışkanlar ve zer içerikli buhar ile geçim kaynakları yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Zeytinin, incirin, cevizin yerini sondaj çamurları alacak. Bunu bertaraf etmek için geçici depolama alanları oluşturulacağı belirtiliyor ancak depolama alanının neresi olacağı konusunda net bilgi verilmiyor” dedi.

“DOĞA İLE İLGİLİ KARARLARIN GERİ DÖNÜŞÜ YOK”
Tire’de yetiştirilen dünyaca ünlü Sarılop incirinin ihracatın önemli kalemini oluşturduğunu belirten Karaca; “Akyurt, Akçaşehir, Topalak, Akmescit, Armutlu, Ortaköy, Yemişler, Dağdere, Musalar incirin temel geçim kaynağı olduğu yerlerdir. Özellikle kadınların başını çektiği köylülerimiz; ‘ölürüz de kuyu açılmasına izin vermeyiz’ diyor. Direnişi büyütmek, yaşam alanlarına sahip çıkan halka ses vermek ve kamuoyu yaratmak gerekiyor. Tire’de yürekli kadınları görmek, toprağına, köyüne, incirine, zeytinine sahip çıkan halkın sesini duymak umudumu artırdı. Yan yana durararak yanlıştan dönülmesini sağlayacağız. ÇED izinleriyle iktidarın rant hevesi bir kez daha açığa çıkıyor. Sondajlar patlamalarla sonuçlanabiliyor, su kaynaklarını kurutacak riskler açığa çıkıyor. Soruyoruz bu ısrar niye? Günübirlik anlayışla, kamu otoritelerinin verdiği izinlerle bereketli toprakların uzun ömürlü insanlarının yaşamına kast etmeye kimsenin hakkı yok. Doğa ile ilgili kararların geri dönüşü yok, ancak hepimizin sorumluluğu var. Ben yaptım oldu anlayışıyla ülkemizin kaynaklarının harcanmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER