TKDK’den 8 yılda 238 milyonluk hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun Denizli’de 2013 yılında kurulduğunun altını çizen İl Koordinatörü Şakir Çınar; bu güne kadar toplamda 605 projeye, 238 milyon liradan fazla hibe ödemesi yaptıklarını ifade etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Şakir Çınar,kurum olarak yapılan çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. Kurumun 2011 Yılından beri Avrupa Birliği tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulduğunu söyleyen Çınar; “TKDK, Katılım Öncesi Yardım’ını yani IPARD’ı yatırımcılarla buluşturan bir oluşum. TKDK tüm ilerimizde olmayan bir kurum, toplamda 42 ilimizde mevcut. Denizli bu konuda şanslı bir kent. Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere 16 Sektördeki yatırımcılarımıza yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe kullandırıyoruz. Denizli özelinde baktığımızda 2013 yılından itibaren bu hibeler kullanılmaya başlanmış ve bu güne kadar toplamda 605 projeye, 238 milyon liradan fazla hibe ödemesi yapmışız. Yanlış anlaşılmaları önlemek adına söylüyorum. Biz kredi vermiyoruz, uygun görüp beğendiğimiz projelere doğrudan, geri ödemesiz, hibe desteği sağlamaktayız. Bu 238 milyon liradan fazla hibenin de şimdiye kadar 162 milyon lirasını ödedik ve 76 milyon liranın ödemesi devam ediyor. Bu yatırımlar ve katkıların sayesinde de 487 milyon liranın üzerinde Denizli ekonomisine katkı sağladık” dedi. Verilen desteklerin dağılımını hakkında da konuşan Çınar; “Bugüne kadar Denizli’de 39 süt üretim tesisi, 6 besi çiftliği, 49 kanatlı et üretim tesisi, 6 süt işleme tesisi, 10 süt toplama merkezi, 2 kırmızı et işleme tesisi, 4 kanatlı et işleme tesisi, su ürünleri işleme tesisi, 17 meyve-sebze işleme, soğuk hava deposu, 324 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 16 arıcılık projesi, 84 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi, 16 kırsal turizm tesisi, su ürünleri üretim tesisi, 14 makine parkı,11 yenilenebilir enerji tesisine doğrudan hibe desteği verdik” diye konuştu.

2021’de hedef: 75 milyon TL hibe sağlamak

“2021 yılında IPARD 2’nin son çağrısı olduğunu düşündüğümüz 10. Çağrı ilanına 101 ve 103 başlıklarında 15 Şubat’ta çıktık” diyen Çınar; şunları aktardı: “Bu başlıklardan 101 hayvancılık üretim projeleri,103 ise bu üretimlerin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili proje başlıklarıdır. Bu proje ilanları sonucunda bakanlığımızın belirlemiş olduğu 62 hedef projenin üzerinde bir rakamla 76 projesi şuan teslim aldık ve değerlendirmeleri devam etmekte. Son çağrıda alınan 76 projeyle Denizli ekonomisine 237 milyon TL yatırım kazandırmayı ve 110 milyon TL’nin üzerinde hibe ödemeyi düşünüyoruz. Her yıl bize genel merkezimiz tarafından hedefler konuluyor. Örneğin 2020 Yılından 30 milyon TL hibe ödemesi yapmışız ama bakanlığın 2021 yılı için bize koyduğu hedef; geçen yılın rakamlarını 2,5 katına çıkarmak yani 75 milyon TL hibe sağlamak. Bu yıl içinde bu rakama ulaşacağımız inancıyla çalışıyoruz. Güncel rakamları aktarayım 3 aylık periyotta kamu katkısı olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından bize tanınan fonlardan 9 milyon TL ödeme yapmışız. 2. çeyrek ödemelerimize bakarsak yaklaşık 10 milyon TL ödemeyi bugünlerde tamamlamış olacağız. 3. çeyrekte 21 milyon TL hedefimiz var. Son Çeyrekte ise 35 milyon TL’nin üzerinde ödemeyi hedefliyoruz.”

“10. çağrı hedeflerimizi tamamladık”

Ödenen veya ödenecek rakamlarla ilgili bir fon ya da bütçe kaygılarının bulunmadığının altını çizen Çınar; “Bu bütçeler bize ayrılmış, rezerve edilmiş halde bekliyorlar. Ödemelerde ise vatandaşların yatırımlarının süreçleri bekleniyor yani vatandaş kaynaklı bir gecikme yaşanmazsa ödeme kısmında da bir sorun yaşanmayacağını söyleyebilirim. 10. çağrı hedeflerimizi tamamladık ve başvurular kapandı. Projelerimizi değerlendiriyoruz. Destek almayı düşünen vatandaşlarımız yeni çağrıyı beklemeden bize başvurabilirler. Çünkü projenin kontrol edilip ön çalışmasının yapılması gerekiyor. Bu IPARD’ın son çağrısı diye düşünmeyelim. IPARD’da çağrılar, hep fasıla fasıla geliyor. IPARD-2 tamamlandıktan sonra IPARD-3’e geçilecek. IPARD-1 ve IPARD-2’nin rakamlarını söylemek istiyorum. IPARD 1’de 1 milyar avro ve IPARD-2’de ise 800 milyon avro parayı hibe ettik. IPARD-3’teki desteğin bu rakamlardan çok daha fazla olmasını bekliyoruz” şeklinde ifade etti.

“Tüm yatırımcılarımızı bekliyoruz”

Yatırımcılara seslenen Çınar; “Yatırımlarında bizden hibe desteği almak isteyen herkesi 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’ndaki merkezimize davet ediyorum. Burada karşılıklı oturalım, projeleriyle ilgili ön çalışmaları yapalım. Kendilerini bilgilendirelim, kurumumuzdaki uzmanlarımız projeleri ve olacakları anlatmak için hazırlar. Tüm yatırımcılarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER