TMMOB Denizli İKK’dan Başkan Zolan’a yanıt; “Krizin sebebi; izlenen yanlış politikalar”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın son yapılan meclis toplantısında “İnşaat sektöründe yaşanan sorunun sorumlusu biz değiliz” yönündeki değerlendirmesine TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu’ndan cevap geldi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenleyen TMMOB Denizli İKK Sekreteri Mehmet Sarıca; “İnşaat sektöründe uzun zamandır yaşanan sıkıntıların ana nedeni, mevcut iktidar tarafından yıllarca izlenen yanlış politikalardır” dedi.

TMMOB Denizli İKK’dan Başkan Zolan’a yanıt; “Krizin sebebi; izlenen yanlış politikalar”

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca, Denizi Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı toplantı ile inşaat sektöründe yaşanan ve giderek büyüyen krizin değerlendirmesini yaptı. Sarıca, TÜİK verilerinden örnekler verdi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın son yapılan meclis toplantısında, ‘inşaat sektöründe yaşanan sorunun sorumlusu biz değiliz’ değerlendirmesine yanıt verdi. Ekonomik krizden en çok etkilenen sektörler arasında yer alan inşaat sektörünün, bugün adeta büyük depremi yaşadığını söyleyen Mehmet Sarıca, 2019 yılının ilk aylarından itibaren devam eden inşaat sektöründeki krizin giderek büyümeyi sürdürdüğünü belirtti. “Türk Lirası’nın değer kaybı, faiz oranlarının yükselmesi, girdi maliyetlerinin artması Türk ekonomisinin itici gücü olan inşaat sektörünü olumsuz etkilemiştir” diyen Sarıca, sektörde inşaat malzemeleri satışında ve doğrudan konut satışlarında yaşanan sorunların birden fazla nedeninin olduğunun altını çizdi.

“EMLAK BALONU PATLAMA NOKTASINA GELDİ”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı 21.05.2019 tarihli verilere göre Türkiye’de 2019 yılının ilk 3 ayında alınan ikamet amaçlı ve ikamet amaçlı olmayan yeni yapı ruhsatı sayısının toplamının 2017 yılına göre yüzde 54,1 ve yüzölçümü toplamının ise yüzde 57,8 oranında azaldığını dile getiren Mehmet Sarıca, “Yeni yapı ruhsatı alan daire sayısındaki azalma bu oranların daha da üzerine çıkarak, 2019 yılında ruhsat alınan konut sayısında 2017 yılına oranla yüzde 68,20 oranında bir düşüş gerçekleşmiştir. Bu rakamlara göre, konut sektöründe 2017 yılında zirveye ulaşan emlak balonunun 2019’un ilk 3 ayında yaşanan bu keskin düşüşle artık patlama noktasına gelmiştir” dedi.

“KONUT SAHİBİ OLMAK HER GEÇEN GÜN DAHA DA GÜÇLEŞİYOR”

İnşaat sektöründe yalanan krizin konut satışlarını da etkilediğini vurgulayan Sarıca şunları aktardı: “Ekonomik krizin olumsuz etkileri verilere yansımış, Türkiye genelinde 2018’de satılan konut sayısı bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 34 bin azalarak 1 milyon 375 bin 398 olmuştur. Ülke ekonomisinin ‘lokomotifi’ haline getirilen inşaat sektöründe ki yaşanan büyük kriz, bu sektöre bağlı olan 250-300 iş kolunu da etkilemiştir. Her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de kriz gerekçesiyle konkordatolar ilan edilmiş, işçiler işten atılmış, meslektaşlarımız, ya işten çıkarılmış ya da esnek çalışmaya maruz bırakılmışlardır. TÜİK’ in 21.05.2019 tarihinde yayınladığı İnşaat Maliyeti Endeksi verilerine göre 2015 yılında 100 baz puan alınan İnşaat Maliyeti Endeksi, 2019 yılının Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,95 artarak enflasyondan daha fazla bir artış kaydetmiştir. Halkımızın bu endeks artışlarının da altında kalan gelir seviyesini ele aldığımızda, orta ve alt gelir grubu için konut sahibi olmak her geçen gün daha da güç bir hal almaktadır.”

“KRİZ, TMMOB’ YE BAĞLI ODALARIN AÇTIĞI DAVAYA DAYANDIRILAMAZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın, Büyükşehir Belediye Meclisinde yaptığı ‘inşaat sektöründe yaşanan sorunun sorumlusu biz değiliz’ açıklamasına ilişkin de konuşan Sarıca; “Bu açıklama, inşaat sektöründe yaşanan büyük krizi meydana getiren gerçekleri yansıtmamaktadır. TMMOB ye bağlı odaların 03.07.2017 ve 30.09.2017 tarihli ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ te yer alan bazı maddelere karşı açtığı dava ile ilgili Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının tebliği Belediyelere 13 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır. İnşaat sektöründe uzun zamandır yaşanan sıkıntıların ana nedeni, mevcut iktidar tarafından yıllarca izlenen yanlış politikalardır. İnşaat sektörünün yaşadığı krizde, uluslararası kredi kuruluşlarının, politika ve ekonomiyi etkileyen kararlarının doğrudan etkisi bulunmaktadır. Ülkemizde ithalata bağımlı bir sektör olan İnşaat sektörüne bağlı bir büyüme, dış ticaret açığının genişlemesine ve Türkiye’nin dış dengelerinin sarsılmasında önemli rol oynamaktadır. Sektör üzerinde yapılan araştırmalardan çıkan çok net verilere göre, inşaat sektöründe son yıllarda yaşanan ve gün geçtikçe derinleşen büyük krizin faturasının, 2 ay önce belediyelere tebliğ edilen ‘Yürütmeyi Durdurma Kararı’na bağlanması gerçeklerin üzerini örtmek anlamındadır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER