TMMOB’tan 40. yılında “İş Bırakma Eylemi” kutlaması

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca, 19 Eylül 1979 tarihinde yapılan iş bırakma eyleminin 40. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Meslek alanımızı, meslektaşlarımızı ve ülkemizin geleceğini hedef alan bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız” dedi.

TMMOB’tan 40. yılında “İş Bırakma Eylemi” kutlaması

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca, Mimar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, Ziraat Mühendisi Gülla Saruhan, 19 Eylül 1979 tarihinde yapılan iş bırakma eyleminin 40. yılı nedeniyle açıklama yaptı.

Denizli Basın Merkezi’nde yapılan açıklamayı İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Sarıca, “Türkiye çapında yüz binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısının katılımıyla gerçekleştirilen 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eylemi’nin 40. yılındayız. Mesleğimize, meslektaşımıza ve haklarımıza sahip çıkma irademizin en görkemli dışavurumu olan 19 Eylül İş Bırakma Eylemini kırkıncı yıldönümünde bir kez daha selamlıyor, 19 Eylül’ün mirasını yaşatmak için ilan ettiğimiz ‘TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nü kutluyoruz” dedi.

Sekreter Sarıca, “Bundan tam kırk yıl önce, ekonomik kriz karşısında mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşadığı hak kayıplarını ve ücret adaletsizliklerini protesto etmek için gerçekleştirilen iş bırakma eylemi, teknik elemanların üretimden gelen gücünü en açık biçimiyle ortaya sermiştir. TMMOB’nin çağrısıyla gerçekleştirilen eylem, maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan şantiyelere, kamu kurumlarından limanlara kadar pek çok iş yerinde üretimin durmasını sağlamış, teknik elemanların yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesi sağlanmıştır. Bizler için 19 Eylül İş Bırakma Eylemi, ülkesi için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir. Bu yüzden bu anlamlı gün, "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmakta ve yeniden hatırlanmaktadır.” Diye konuştu.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca açıklamasında daha sonra şu görüşlere yerverildi:

“Meslek alanımızı, meslektaşlarımızı ve ülkemizin geleceğini hedef alan bu saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız. Bizler mesleğimizi bilimden, üretimden ve toplumdan yana kullanan bir mücadele geleneğinin sürdürücüsüyüz. Bu anlayışla TMMOB’nin bilim ve tekniği esas alan, kamu çıkarını savunan, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana tavrını korumaya devam edeceğiz. 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü, TMMOB’nin mücadeleyle dolu geçmişine, umutla dolu yarınlarına sahip çıkma günüdür.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER