TOBB Genel Kurulu’na Denizli çıkarma yaptı, fark attı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75’inci Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Salonu’nda gerçekleştirildi. Denizli, adeta genel kurula çıkarma yaparken, genel kurul öncesinde yapılan Hizmet Şeref Belgesi ve Plaketleri ile Proje Ödül töreninde Denizli Ticaret Odası Meclis üyeleri Nazmi Çolak ile Halil Öztürk de plaket aldı. DTO Başkanı Uğur Erdoğan “Denizli’nin TOBB’daki gücü ve etkisini bir kez daha gösterdik” dedi.

TOBB Genel Kurulu’na Denizli çıkarma yaptı, fark attı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) genel kurul heyecanı yaşandı. Denizli’nin adeta çıkarma yaptığı genel kurul öncesinde TOBB Konferans Salonu’nda Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı törende; Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclis Üyeleri Halil Öztürk ile Nazmi Çolak da plaket alan isimler arasında yer aldı. DTO Başkanı Uğur Erdoğan “Denizli’nin TOBB’daki gücü ve etkisini bir kez daha gösterdik” dedi. TOBB 75. Genel Kurulu, TOBB Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi. Genel kurula TOBB üyelerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski TBMM Başkanları Binali Yıldırım, Cemil Çiçek ve Bülent Arınç, kabine üyeleri, Ankara Valisi Vasip Şahin, yabancı misyon şefleri ve üyeler katıldı.

“EKONOMİDE BİR DURGUNLUK DÖNEMİNE GİRDİK”

Genel kurulda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 100 yıl sonra şimdi ekonomik alanda bir istikbal mücadelesi verdiklerini söyleyerek, "Uluslararası araştırmalara göre dünya ekonomisi hassas bir dönemde ve yavaşlıyor. Dünyada 2019 yılının 2018’e göre ekonomik açıdan daha zayıf geçmesi bekleniyor. Geçen sene ülkelerin yüzde 75’i küresel canlanmaya pozitif katkı sağlamıştı. Yani dünyanın yüzde 75’i bir şekilde büyümeyi hissetmişti. Oysa bu sene ülkelerin yüzde 70’inde yavaşlama tahmin ediliyor. Yani dünyanın yüzde 70’inde büyüme oranları geçen seneye göre daha az olacak. Artan küresel korumacılık uygulamaları, Avrupa’da yükselen popülizm, Brexit sürecinin belirsizliği, ABD Başkanı Trump’ın tavırlarıyla alevlenen ticaret savaşları ve Çin’deki yavaşlama, şu an dünya ekonomisini en çok etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ülkemizdeyse Ağustos 2018’de döviz piyasasında başlayan çalkantı hızla ekonominin geneline yayıldı. İç piyasada iş hacmi düştü, nakit akışı azaldı, kredi akışı yavaşladı, tahsilatlar gecikti. Ekonomide bir durgunluk dönemine girdik. Hazine ve Maliye Bakanımızın başlattığı program ve aldığı tedbirlerle ekonomide büyümenin yeniden başlaması bekleniyor. İşte tüm bu sıkıntılı dönemde oda, borsa camiası üyemizin yanında oldu, hizmet etmeyi sürdürdü” ifadelerini kullandı.

“BU YIL SONUNA KADAR BİZ BU İSTİHDAMI BEKLİYORUZ”

‘Burası Türkiye, burada iş var’ sloganı ile istihdamı artırmak için yola çıktıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş adamlarından bu konuya duyarlılık göstermelerini istedi. Erdoğan, “Şimdi geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana maruz kaldığımız ekonomik saldırılara hep birlikte çok daha güçlü cevap verme zamanıdır. Son dönemde bir miktar irtifa kaybolduğu için bu defe çıtayı daha da yukarıya taşıdık. Geçenlerde yine bir istihdam seferberliği için TOBB çatısı altında bakan arkadaşlarımla bir araya geldik ve tüm Türkiye’deki oda, borsa hepsine bir çağrıda bulunduk. 1,5 milyon üyesi bulunan TOBB’un her bir üyesi kalksa 2 tane istihdam sağlasa bu sayı 3 milyona varır. O gün bu sözleri aldık. Bu yıl sonuna kadar biz bu istihdamı bekliyoruz. O zaman kalkıp bazı bu milleti çok sevdiğini iddia edenler ne dediler, ‘TOBB iktidarın yan bahçesi, arka bahçesi.’ TOBB’un böyle bir meselede, bir istihdam meselesinde hükümetle dayanışma içinde olmasından daha doğal, daha tabi ne olabilir. Bu çağrımızı sadece TOBB’a değil, diğer STK’lara da yönelteceğiz. 2,5 milyonluk bir ilave istihdam için ‘Burası Türkiye, burada iş var’ sloganı ile yola çıktık. Öncü veriler bu yılın ilk çeyreğinde istihdamda 100 bin kişilik bir artışa işaret ediyor. Bu yeniden yükselişe geçtiğimizi göstermesi bakamından önemli bir rakamdır ama yeterli değil. Yaz sezonunun da açılması fırsat bilerek gaza basmalı ve hedefimize doğru süratle yol almalıyız” açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER