TOD’UN 94’ÜNCÜ YIL YAŞI ŞİİR OTEL’DE KUTLANDI

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Denizli Şubesi, Denizli’de faaliyette bulunan Sivil Toplum Örgütü üyeleri ve meslek odaları temsilcileriyle, Şiir Otel’de TOD’un 94’üncü yıl dönümünü kutladı.

TOD’UN 94’ÜNCÜ YIL YAŞI ŞİİR OTEL’DE KUTLANDI

Türkiye Ormancılar Derneği(TOD) Denizli Şubesi üyeleri, Sivil Toplum Örgütü üyeleri, meslek odaları temsilcileri,  TOD’un 94’üncü yıl dönümü nedeniyle Şiir Otel’de düzenlenen etkinlikte buluştu.TOD Denizli temsilcisi Orman Mühendisi Fikret Çuvaç, 94. Yıl dönümü nedeniyle yapılan etkinlikte “Denizli’nin Önemli Doğa Alanları”, Orman Mühendisi ve fotoğraf sanatçısı Rasim Çetiner ise “Ağaçlandırma sahaları” sunumu yaptı. Şiir Otel’de yapılan etkinliğe, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Türkiye Ormancılar Derneği 2. Başkanı Hüsrev Özkara, TOD MYK üyesi Burhan Aydoğan, TMMOB İl Sekreteri Mehmet Sarıca, Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, ÇYDD Denizli Şube Başkanı Ümran Aygün ve orman mühendisleri katıldı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ERASMUS öğrencisi Kırgızistanlı Arna Çekonof’un ‘dombra’ müzik aletiyle mini bir konser verdi. Bu arada, PAÜ Çok Sesli Müzik Topluluğu öğrencileri de gitar ve yan flüt ile katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

“TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ 1924 YILINDA KURULDU”

TOD Denizli temsilcisi Orman Mühendisi Fikret Çuvaç, “Türkiye Ormancılar Derneği 1924 yılında kurulmuş olup, 1951 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alınmıştır. 1928 yılından beri sürekli bir yayını olan Orman ve Av Dergisi okurları ile buluşmaktadır.1950 yılında Orman Kanunu’nda değişiklik yapılması çalışmaları hız kazanmış ancak derneğimiz tarafından onurlu bir duruş ve basın ve bilim çevrelerinin de desteği ile siyasal iktidar geri adım atmak zorunda kalmıştır. 1951 yılında derneğimiz tarafından hazırlanan ‘Yeşil Kitap’ bu çalışmalarda önemli rol oynamıştır.1954 yılında dernek yönetim kurulunun maddi desteği ve çabalarıyla TMMOB kurulmuştur. Derneğin genel sekreteri olan İ. Selçuk Çakıroğlu, TMMOB Yönetim kurulu başkanı olarak görevini yürütmüştür.1957 yılı genel kurulunda ‘Atatürk Ormanı’ kurulmasına karar verilmiştir. 1958 yılında bu amaca uygun olarak ODTÜ arazisi bulunmuş ve ODTÜ rektörlüğü ile bir Protokol, imzalanarak, bugün ODTÜ Ormanı olarak bilinen alanın ilk çalışmaları başlamıştır. Fidan teminini derneğimiz üstlenmiştir. Kurucu Meclis’te Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Prof. Dr. Fehim Fırat ile birlikte yapılan çalışmalar olumlu sonuçlanmış ve 1961 Anayasası ile ilk kez ormanlar Anayasal güvenceye alınmıştır” dedi.

“ÜLKEMİZ YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 28,6’SINI ORMANLAR OLUŞTURUYOR”

Orman Mühendisi Çuvaç, “Ülkemiz yüzölçümünün yaklaşık yüzde 28,6’sını oluşturan ormanların iklim, toprak, su gibi doğal varlıkların korunması ve dengede tutulması, rüzgar ve kumul hareketlerine karşı önleyici perde görevi görmesi, su akışını düzenlemesi, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının sürekliliğini sağlayarak çoraklaşmayı önlemesi, erozyonu önlemesi dolayısıyla tarım alanları ile barajların ekonomik ömrünü uzatması, çığ ve sel baskınlarını önlemesi gibi yaşamsal işlevlerinin yanında, biyolojik çeşitliliğin korunmasındaki yeri ve rolü ile halkın rekreasyon ihtiyaçlarını karşılaması, insan sağlığını olumlu yönde etkilemesi ve iş verimliliğini artırması ise para ile ölçülemeyen katkıları olarak son derece önemlidir. Atmosferdeki hava sıcaklığının artması, küresel ısınma ve iklim değişikliği neden olmakta, ormanlar ise atmosferdeki sera gazları ve özellikle karbondioksit gazını absorbe etmesi, yutan özelliği ile insan sağlığı için çok önemli yaşamsal bir fonksiyonu vardır” diye konuştu.

TOD’DAN TEŞEKKÜR PLAKETİ

TOD Denizli Şubesi tarafından ağaçlandırma ve ormancılığın tanıtıma destek olan Denizli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DENDAK) üyesi Gürcan Çeşmeli, Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı ve Doğa Fotoğrafçısı Sait Yalcın’a, TEMA Denizli temsilcisi Prof. Dr. Gürkan Semiz’e Orman Yüksek Mühendisi Mustafa Naci Afacan plaket verildi. Orman Mühendisi ve fotoğraf sanatçısı Rasim Çetiner’e, PAÜERASMUS öğrencisi Kırgızistan uyruklu Arna Çekonof’un ‘dombra’ ve PAÜ çok sesli müzik topluluğu öğrencilerine teşekkür plaketi verildi.

MUHAMMET KARAÇAY- ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER