'TOPLUMLARIN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİ İNSANA VERDİKLERİ DEĞERLERLE ÖLÇÜLMEKTEDİR'

  'TOPLUMLARIN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİ İNSANA VERDİKLERİ DEĞERLERLE ÖLÇÜLMEKTEDİR'

Denizli Valisi Hasan Karahan, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajında Günümüzde toplumların gelişmişlik düzeyi insana verdikleri değerlerle ölçülmektedir. Bugün tüm dünyada ve ülkemizde gelişen insan hakları anlayışıyla engelli bireylerin fırsatlardan eşit düzeyde yararlanabilmesi için her türlü imkân sunulmaya çalışılmaktadır” dedi.

Denizli Valisi Hasan Karahan, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Karahan, mesajında; “Günümüzde toplumların gelişmişlik düzeyi insana verdikleri değerlerle ölçülmektedir. Bugün tüm dünyada ve ülkemizde gelişen insan hakları anlayışıyla engelli bireylerin fırsatlardan eşit düzeyde yararlanabilmesi için her türlü imkân sunulmaya çalışılmaktadır. Engellilerin yaşadıkları sorunlar; yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir konudur. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmadan yaşamalarını sürdürebilmeleri, Anayasamız ve Devletimizin teminatı altındadır” dedi.

“DEVLETİMİZ ÇOK SAYIDA HUKUKİ DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRMİŞTİR”
Engelli vatandaşlara yönelik çalışmalara da değinen Vali Karahan, “Devletimiz son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak doğru politikalar ve kalıcı çözümler üretmek için gerekli çalışmaları yapmış, eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayat içerisinde yer alan çok sayıda hukuki düzenlemeleri hayata geçirmiştir. Bizler de bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çaba sarf etmekteyiz. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırarak geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu ve özel kuruluşlar, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile tüm vatandaşlarımızın işbirliği içinde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu anlayışla İlimizde engelli vatandaşlarımızın kamu hizmeti almalarını kolaylaştırmayı  hedefleyen sosyal sorumluluk projeleri hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bunun yanı sıra İlimiz, engelli vatandaşlarımıza sağlık, eğitim, istihdam ve evde bakım gibi temel hizmetlerin sunulmasında önemli mesafeler kat etmiştir” diye konuştu.

“ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN AZİM VE ÖZGÜVENLERİ HER TÜRLÜ TAKDİRİ HAK ETMEKTEDİR”
Vali Karahan, şunları aktardı: “Özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hatta siyasete kadar hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azim ve özgüvenleri her türlü takdiri hak etmektedir. Bu durum göstermektedir ki    engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmemektir. Unutmayalım ki, her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Başarılı insan, yaşama azmini yitirmeyen ve kendisiyle barışık olan kişidir. Hayatta başarıya ulaşmada hiçbir şeyin engel teşkil etmeyeceği düşüncesiyle engelli vatandaşlarımızı kararlılıklarını yitirmeden amaçlarına ulaşmak için daha çok çalışmaya, hayata bağlılıkları ve azimleriyle de herkese örnek olmaya davet ediyorum.  Dünya Engelliler Günü'nde; bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak, tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

HİLMİ AYKUT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211