“Toprak, geleceğe bırakacağımız en değerli miras”

‘Toprak Haftası’ nedeniyle mesaj yayımlayan Milliyetçi Hareket Partisi Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, toprakların evlatlara bırakılacak en değerli miras olacağına dikkat çekti.

“Toprak, geleceğe bırakacağımız en değerli miras”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca her yıl 11- 17 Haziran tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Toprak Haftası’ nedeniyle mesaj yayımladı. Yaşamın kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak için her yıl ‘Toprak Haftası ve Toprak Bayramı’ etkinlikleri düzenlendiğine dikkat çeken Başkanı Yılmaz, “Toprak aşınımı ile ülkemiz yılda 1,3 milyar ton toprak kaybına uğramaktadır ve bunun 550 milyon tonu tarım toprağıdır. Bu toprak kaybı 400 bin hektar alanı kaplamaktadır. Tarım alanlarının yüzde 70'inde şiddetli erozyonla toprak kaybı görülmektedir. Yılda 70 milyon ton bitki besin maddesi kaybına neden olan bu sorun ayrıca ülke ve yetiştirici ekonomisine zarar vermektedir. Toprak, çiftçilerin geçimini sağladığı, üzerinde üretimini sürdürdüğü ekmek teknesidir. Topraklarımızın tuzluluk, çoraklaşma, yanlış kullanım gibi nedenlerle kalitesi bozulmakta ve diğer taraftan da erozyon, amaç dışı kullanımla topraklarımız kaybedilmektedir” dedi

“BİR KARIŞ TOPRAĞI BOŞ BIRAKMAMALIYIZ”

Salgın hastalık, yaşanan kuraklık nedeniyle gıdaya gösterilen önemin bir kat daha arttığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Gıda güvencesi için toprağın olmazsa olmaz olduğu bilincini bütün toplumda aynı düzeyde oluşturmak ve bu bilinçle topraklarımıza sahip çıkmak zorundayız. Verimli tarım arazilerimizi, topraklarımızı korumalıyız. Bir karış toprağı boş bırakmadan eklemiyiz. Daha çok çalışmalıyız. Bilimle, bilgiyle ve tecrübeyle tarlalarımızı ekmeliyiz, bunları yapabilirsek, krizlerden çok daha az etkileneceğimiz ortadadır. Toprağımızın kıymetinin herkesçe çok iyi bilindiği, günler temennisiyle Toprak Bayramı'nızı kutluyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER