“TREN KAZALARI MÜNFERİT DEĞİLDİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, 30 Temmuz 2018 pazartesi günü akşam saatlerinde aşırı yağış nedeniyle çöken ve makinistlerce fark edilmesiyle önlenen facia, İzmir-Denizli demir yoluyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, TCDD’nin yol bakım-onarım çalışmalarının kimler tarafından yapıldığını gündeme getirdi.

CHP Denizli Milletvekili GülizarBiçer Karaca, makinistlerin fark etmesiyle olası kazanın önüne geçilen İzmir-Denizli tren yolu hattında yaşanan sıkıntının kaynağına bakmak gerektiğini söyledi. 30 Temmuz 2018 pazartesi günü akşam saatlerinde aşırı yağış nedeniyle çökmenin makinistlerce fark edilmesiyle önlenen facia, İzmir-Denizli demiryolunu yapan firmanın ihmali olabileceğini gündeme getirdi.

2016 Sayıştay raporlarında TCDD hem nakdi yardımlar hem de kaynak yaratımında en fazla paya sahip olan kuruluş olduğunu vurgulayan Milletvekili Karaca ‘‘2016 yılında Hazine ve Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan sermaye ödemesi toplam da 7,1 Milyar TL. Bunun 6,1 Milyar TL’sini TCDD almış. Yine KİT Nakdi Yatırım tutarının 5,6 Milyar TL’nin TCDD’ye ödenen miktarı 4,9 Milyar TL. Ayrıca TCDD yüksek tutar mal alımı sıralamasında 25 kuruluş içinde 11. Sırada. Ayrıca  TCDD’nin yol bakım onarım giderleri 2013-2018 yılları arasında Hazine tarafından karşılanıyor.’’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Karaca ‘Sadece 2016 yılında bile TCDD’ye böylesi ödemeler yapılırken demiryollarının yenilenmesi, bakım ve onarımının nasıl ve kimler tarafından yapıldığı, tren facialarının önlenmesinde çok önemlidir. 6461 sayılı kanun gereği yenileme, bakım-onarım çalışmalarının özel kesime yaptırılması esas alınmıştır. Hem TCDD’ye devlet bütçesinden fazla fazla para ödeyeceğiz hem de demiryollarının bakım onarımı gibi en önemli faaliyetini özel şirketlere yaptıracağız. Sonra da tren faciaları yaşayacağız.. Yap- İşlet-Devret projeleriyle zenginleştirilen ve insan hayatını hiçe sayarak daha fazla kar için altyapı projeleri verilen firmaların sorumlulukları tartışılmalı, bu olay münferit görülmemelidir.’ Dedi.

Biçer Karaca ‘‘Devlet güvencesinde yapılan altyapı ve ulaşım projelerinin maliyet hesabıyla hareket etmesi kontrol edilip denetlenmeli iken AKP, Çorlu tren kazası araştırılsın önergemizi reddetti. Kazalar öngörülemez ama engellenebilir. Çorlu faciasında 25 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinin acısı hala tazeyken, İzmir-Denizli hattından yağış nedeniyle ray altı boşlukların yaşanması hesaplanmalı ve önlem alınmalıydı. Biz, can güvenliğini hiçe sayan projeleri kamu adına kabul eden, destekleyen, onaylayan ve taşeronlar aracılığıyla hatalarını zararlarını örtbas eden yetkilileri adım adım takip ediyoruz.’’ Dedi.

CHP Denizli Milletvekili Biçer Karaca AKP’li Ulaştırma Bakanını İzmir-Denizli demiryolu hattında yağış ve doğal afetlerle açıklanıp geçiştirmeyecek bu durum için firmayı açıklamaya, denetim faaliyetlerini gerçekleştirmeye ve benzerlerinin tekrarlanmaması için kamu adına görevini yapmaya davet etti.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211