TRİPOLİS’TE KUŞLAR, HOŞGÖR’E KONACAK

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinin işbirliğinde Buldan Belediyesi tarafından organize edilen Buldan’da ‘Hoşgör’ü Dokuma Şenliği’ 1-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

TRİPOLİS’TE KUŞLAR, HOŞGÖR’E KONACAK

Buldan Belediyesi tarafından organize edilen ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinin desteklediği ‘Hoşgör’ü Dokuma Şenliği’ 1-3 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenecek. Şenlikte, pek çok etkinlik yer alacak. 1 Eylül Cumartesi Günü ilk olarak saat 17.00’de, geçen yıl atölye çalışması ile çocuklar tarafından, Hoşgör kumaşı üzerine yapılan mumlu batik çalışmalarını içeren ‘Kuşlar Yayladan Geçince, Kuşlar Hoşgör’e Konunca’ isimli serginin açılış yapılacak. Saat 19.00’da, Buldan’a özgü bir kumaş olan Hoşgör’den, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından tasarlanan giysiler, ‘Hoşgör’ün Kuşlarla Dansı’ adı altında sanatsal dans gösterileri ile sunulacak. Bu sergi ve gösteriler, Tripolis Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek.  2 Eylül Pazar Günü, Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde (BELKÜM) saat 10.00-15.00 arası Prof. Dr. Atıf Atalayer öncülüğünde ‘Kuşlar Tripolis’te’ isimli, çocukların katılacağı mumlu batik atölyesi açılacak. Saat 14.30’da ilçe stadyumu duvarlarında grafiti çalışmaları başlayacak ve gün boyu devam edecek. Saat 16.00’da ise ‘Geçmişe Dokunmak-Geleceği Dokumak’ isimli ‘Dünden Bugüne Dokuma’nın konu edildiği panel yapılacak. BELKÜM’de gerçekleşecek panelin konuşmacıları;
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Günay Atalayer, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, PAÜ Öğretim Üyesi ve Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Meral Akkaya, Buldanlı tekstilci işadamları; Ahmet Tuncay, İsmet Efeoğlu ve Bekir Sert olacak. 3 Eylül Pazartesi Günü saat 10.00 ile 16.00 arasında, ‘Anadolu’ya Dokunan Bezler’ çalıştayı gerçekleşecek. Bayburt, Burdur, İzmir-Ödemiş, Rize-Güneysu, Siirt-Eruh, Sinop-Ayancık ve Trabzon’dan gelecek yerel dokumacılar, beraberlerinde getirdikleri dokuma tezgahları ile yörelerinin geleneksel kumaşlarını dokuyacaklar ve Buldanlı dokumacılar da eşlik edecek. Saat 16.00’dan sonra tüm katılımcılarla birlikte Buldan gezisi yapılacak.

“HERKESİ ETKİNLİKLERİMİZE BEKLİYORUZ”
Hoşgör’ü Dokuma Şenliği ile ilgili olarak bilgi veren Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, şunları söyledi: “Buldan, 5 bin yılı aşan dokumacılık geleneğini bugün de en yaygın şekilde sürdüren bir dokuma merkezidir. Bölgenin bulunduğu coğrafi özelliklerden dolayı pamuk, yün, keten gibi dokumanın ana maddelerine ulaşımın kolay olması, sıcak su kaynaklarının bol olması nedeniyle 5 bin yıldır bu bölgede dokumacılık yapılmaktadır. Tripolis, Hierapolis, Laodikya gibi antik kentlerde yürütülen kazı çalışmalarında bu tezleri doğrulayan kalıntılara ulaşılmıştır. Bölgenin dokuma merkezi olan Buldan’da ipekli, pamuklu, yünlü ve keten kumaşların yanı sıra bunların karışımı ile de çok değişik kumaşlar dokunmuş ve halen dokunmaktadır. İpek ile pamuğun birlikte kullanılması ile ortaya çıkan bir kumaş olan Hoşgör, Buldan’a özgü bir kumaştır. Biz gerek Hoşgör’ün, gerekse ‘Buldan Bezi’ diye nitelenen ve çok geniş bir kumaş çeşidini içine alan Buldan kumaşlarının gelecek kuşaklara da aktarılması, bu kumaşlardan günümüze uygun kullanım alanları açılması amacıyla, bir ışık niteliğinde ‘Hoşgör’ü Dokuma Şenliği’ adı altında bir etkinlik düzenledik. İlk gün olan 1 Eylül Cumartesi Günü, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Atalayer başkanlığında öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından, Hoşgör kumaşından hazırlanan giysilerin, tarihte dokumacılık merkezi olmuş Tripolis’te, dans gösterileri eşliğinde sunulacağı ‘Hoşgör’ün Kuşlarla dansı’ isimli bir sanatsal gösterimiz olacak. Aynı gün gene Tripolis’te daha önce çocuklarımız tarafından yapılan ‘Kuşlar Hoşgör’e Konunca’ isimli mumlu batik çalışmaların bir sergisini açacağız. İkinci, yani 2 Eylül Pazar Günü, Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde (BELKÜM) ‘Kuşlar Tripolis’te’ isimli mumlu batik boyama çalışmalarını içeren çocukların katılacağı bir atölye çalışmamız ve Prof. Dr. Günay Atalayer, Prof. Dr. Celal Şimşek, Doç. Dr. Bahadır Duman, Ahmet Tuncay, İsmet Efeoğlu ve Bekir Sert’in konuşmacı olarak katılacağı ‘Geçmişe Dokunmak-Geleceği Dokumak’ isimli bir panelimiz gerçekleşecek.  Son gün olan 3 Eylül Pazartesi Günü Bayburt, Burdur, Gaziantep, Güneysu-Rize, Eruh-Siirt, Ayancık-Sinop, Ödemiş-İzmir ve Trabzon’dan dokumacıların katılacağı ve kendi yöresel kumaşlarını dokuyacakları bir çalıştayımız olacak. Herkesi etkinliklerimize bekliyoruz.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER