'TÜKETİCİ HAKLARI EVRENSELDİR'

'TÜKETİCİ HAKLARI EVRENSELDİR'

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü ve 15-21 Mart Tüketici Hakları Haftası dolayısıyla yazılı açıklamada bulunan Denizli Ticaret İl Müdür Vekili Süleyman Yener Pektaş; “Tüketici hakları evrenseldir. Çünkü yaşayan her insan konumu, sıfatı, yaşı, makamı, mevkiisi ve eğitimi ne olursa olsun toplum bireylerinin her biri doğumundan itibaren, ölümüne kadar bir tüketicidir” dedi.

Denizli Ticaret İl Müdür Vekili Süleyman Yener Pektaş; 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü ve 15-21 Mart Tüketici Hakları Haftası dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Pektaş açıklamasında; “Tüketici hakları evrenseldir. Çünkü yaşayan her insan konumu, sıfatı, yaşı, makamı, mevkiisi ve eğitimi ne olursa olsun toplum bireylerinin her biri doğumundan itibaren ölümüne kadar bir tüketicidir. Ülkemizde ise Tüketiciyi Koruma faaliyetleri özellikle. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun, 08.09.1995 tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra yurt genelinde etkisini göstermiştir. Ancak bu Kanun'da zamanla tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veremez duruma gelmiş ve 28.11.2013 tarihinde 6502 sayılı yeni Tüketici Kanunu hazırlanmış ve Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu kanun yürürlüğe ise 28.05.2014 tarihinde girmiş olup; uygulama ile ilgili birçok yönetmelikler hazırlanmıştır. Yeni Kanun ‘Bilinçli Tüketici, Basiretli Tacir’ sloganıyla dinamikliği ile daha kapsamlı oluşuyla tüketicilerimize birçok yenilikler getirmektedir” dedi.

“15-21 MART DÜNYA TÜKETİCİLER HAFTASI’NI TEBRİK EDİYORUZ”
Tüketici Hakem Heyetleri hakkında da bilgiler veren Pektaş; şunları söyledi: “Tüketici haklarının korunması konusunda lokomotif görevi üstlenmiş olan Tüketici Hakem Heyetleri’nin sayısı Türkiye genelinde bini aşmıştır. Bakanlığımız ve Denizli Ticaret İI Müdürlüğü olarak ‘Güvensiz ürüne Karşı Sıfır Tolerans’ prensibi ve ‘Bilinçli Tüketici, Basiretli Tacir’ anlayışı içinde devam eden tüm bu çalışmalarımızın neticesinde Tüketicinin Korunması alanında bir farkındalık oluşturarak Tüketicilerimizin bilinçlenmesini ve haklarını kolayca aramasını hedeflemekteyiz.  Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızın artarak devam edeceğini belirterek ‘Sorun varsa haklarınızı ertelemeyin’ ve ‘mağdur olmamak için bilgi sahibi olun’ diyoruz. Bütün tüketicilerimizin 15-21 Mart Dünya Tüketiciler Haftası’nı tebrik ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER