'TÜM DENİZLİ HALKINI ETKİNLİKLERE BEKLİYORUZ'

'TÜM DENİZLİ HALKINI ETKİNLİKLERE BEKLİYORUZ'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Denizli Uluslararası 3. Yaren Şairler Şöleni ve Mevlâna’nın 744. Vuslat yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilecek Şeb-i Arus etkinliği hakkında bilgiler aktararak; “Tüm Denizli halkını etkinliklere bekliyoruz” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu.  Başkan Otaklı programda Denizli Uluslararası 3. Yaren Şairler Şöleni ve Mevlâna’nın 744. Vuslat yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilecek Şeb-i Arus etkinliği hakkında bilgiler aktardı. Başkan Otaklı; “Denizli şiir konusunda son zamanlarda atak yapan iller arasında. Şair denince ilk akla gelen şehir olma yolunda ilerliyoruz. Denizli’de 200’ün üzerinde kitabı olan şair var. Bu da küçümsenecek bir şey değil. ‘Türk milleti şair millettir’ denir. Şair çağlayan bir insandır. Denizli bu konuda daha üst düzeyde şairleri içinde barındırıyor. Biz daha önce ‘Şiir Evi’ adında bir yer oluşturduk. Şairlerimiz kahve köşelerinde kendi şiirlerini paylaşırken, biz tarihi Sürücü Evimizde onlara bir oda tahsis ettik. ‘Burada istediğiniz zaman şiirlerinizi paylaşabilirsiniz, kültür sohbetleri yapabilirsiniz, kitap kriterleri yapan programlar yapabilirsiniz’ dedik. Bu şekilde ellerinden tutuldu. O gün, bu gündür şairlerimiz onların tabiri ile ‘şiir evinde’ her Cumartesi günü saat 13:00 ile 17:00’de devam etmektedir. Şairler Şiir Evimizde bir araya gelerek; yazmış oldukları şiirleri ya da o tarihte vefat eden ünlü bir şairimizin şiirini okurlar. Buna benzer kültür sohbetleri olur. Bağlama, ud çalınır, türküler söylenir” dedi.

“3 YILDA 60 ŞAİR DENİZLİLİLERLE BULUŞTU”
“Şiir Evi’nden yola çıkarak, Denizli Uluslararası 3. Yaren Şairler Şöleni’ni yapmaya karar verdik. ‘Yaren’ ismine de Özay Gönlüm’ün yareninden esinlendik” diyen Başkan Otaklı sözlerine şöyle devam etti: “Şölen sayesinde 3 yıldan bu yana 60 civarında şairimizi Denizli’de buluşturduk. Yurtdışından gelen çok değerli konuklarımız oluyor. Yurtiçinde de alanında ün yapmış şairleri ağırlamaya çalışıyoruz. Diğer illerde de şairlerle ilgili buna benzer şölenler yapılıyor. Ama bizim farkımız şu; biz şairlerimizi 2 ana akşamda şiirlerini sergileyip göndermiyoruz. Aynı zamanda okullarda program ayarlayarak gençlerle şairleri buluşturuyoruz. 15 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Denizli Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sunuculuğunu Nedim Saatcioğlu’nun yapacağı ve konuk sanatçı Zekai Tunca’nın yer alacağı şiir şöleni ve müzik dinletisi yapılacak. 16 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da ise; Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda ‘Hayata Şiirden Bakmak’ konulu konferans düzenlenecek. Konferansa Hayati İnanç ve Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katılacak. Aynı gün saat 20.00’de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde sunuculuğunu Nedim Saatcioğlu’nun yapacağı ve Kemal Külah’ın konuk sanatçı olarak katılacağı şiir şöleni ve müzik dinletisi yapılacak. Denizli Uluslararası 3. Yaren Şairler Şöleni’nde ayrıca lise ve dengi okullarda 24 ayrı oturumda şiir ve edebiyat konuşulacak. Sadece şiir değil, konferanslarla edebiyat konuşulacak, tarih konuşulacak. Şiirle edebiyatın buluşması konuşulacak.  Tüm Denizli halkını şölenimize bekliyoruz.”

“15 BİN ÖĞRENCİYİ ŞAİRLERLE BULUŞTURDUK”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturduğu ‘Okur-Yazar Projesi’ ne değinen Başkan Otaklı; “Yazarı, şairi okula göndermek suretiyle şiirlerini paylaşıyorlar. Bugün Şiir Evimizde devam eden şairlerimiz vasıtasıyla zaman zaman belediyeye bağlı bilgi evi kurs merkezlerinde yeni adıyla; ‘sosyal etkinlik merkezleri’nde şairlerimizle buluşturuyoruz. Şairlerle buluşan gençlerimiz şiir denemeleri yapıyorlar. Ben bunu ‘edebiyata dokunuş’ olarak değerlendiriyorum. Yaklaşık 15 bin öğrencimizi şairlerle buluşturduk ifadelerine yer verdi.

“MEVLANA SEVERLERİ ŞEB-İ ARUS’A BEKLİYORUZ”
Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü geceyi anmak için gerçekleştirilen Şeb-i Arus etkinlikleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Otaklı; “Mevlâna’nın 744. Vuslat yıldönümündeyiz. Mevlana, Türk kültüründe önemli yer etmiş ve bütün Dünya’nın tanıdığı bir isimdir. Merkezi Konya’dadır. Konya’da vefat etmiştir ama Mevlana’nın vefatından sonra Anadolu’da açılan Mevlevi tekkelerinin başında Denizli gelmektedir. Şuanda Denizli Büyükşehir Belediyesi personelinden oluşan 16 kişilik semazen ekibimiz var. Şeb-i Arus kutlamalarında iddialıyız. Güzel görseller yakaladık. Bu sene de Sema Töreni’ni yönetmek üzere Mevlana’nın yaşayan son torunlarından Nadir Dede etkinlikte yer alacak. Konya’da olduğu gibi, Belediye Konservatuarı vasıtası ile tasavvuf musikisi konseri icra edilecek.  Değerli sanatçılarımızdan Serdar Tuncer de bu programda şiirleri ile yer alacak. 17 Aralık Pazar günü saat 20:00’de Pamukkale Üniversitesi Kapalı Spor Salonu’nda programı yapacağız. Mevlana severleri buraya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

PINAR ÇANKAYA​

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER