TURİDER’den, tam açılma talebi

Türkiye Gastronomi Yeme İçme ve Eğlence İşletmecileri Dernekleri (TURİDER) 42 ilde eş zamanlı olarak yaptıkları basın açıklaması ile 1 Haziran’da koşulsuz tam açılma talep etti.

TURİDER’den, tam açılma talebi

Türkiye Gastronomi Yeme İçme ve Eğlence İşletmecileri Dernekleri (TURİDER), 42 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen sektör temsilcileri, “1 haziranda koşulsuz tam açılma stiyoruz”, “Mülk sahiplerine genelge”, “Aşılar Nerede?”, “Cebimdeki son parayı gelirken dolmuşa verdim” ve “Yeter artık” yazılı dövizler taşıdı. Muğla TURİDER Başkanı Mahmut Kaytankaş, yaptığı açıklamada, pandemi döneminde yaşadığımız sıkıntıları ve sorunları, ortak paydada aramak, sorgulamak adına 2 ay önce yola çıktıklarını söyledi. Basın açıklamasının Türkiye genelinde 42 ilde aynı anda yapıldığını belirten Kaytankaş, “Türkiye genelinde 165 bin işletme ve çalışanlarımızla birlikte 12 milyon insanı Türkiye genelinde temsil etmekteyiz. Pandeminin kötü tarafları kadar iyi tarafı da oldu. Bu kadar esnaf arkadaşımızın artık bir arada toplanma vaktinin geldiğini göstermiş ve bizleri bir araya getirmiştir” dedi.

Helallik dilekçesi

Başkan Kaytankaş, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, bugün ‘Helallik Talebi’ konulu bir dilekçe göndereceklerini ifade etti. Vergi numaralarına yer vermeyecekleri örnek dilekçe ye ilişkin konuşan Başkan Kaytankaş, “Mart 2020 tarihinden sonra oluşan kira, vergi ve SSK borçlarımızı 15 aydır kapalı olmamızdan dolayı ödeme yapamayacağımızdan helalleşme kapsamında silinmesi için gereğini arz ederiz” ifadelerinin yer alacağını dile getirdi.

22 milyon Ankara’ya yürüyecek

Ekmeğinin peşinde olan bir topluluk olduklarını, hiçbir şekilde siyasi bir topluluk olmadıklarının altını çizen Kaytankaş, “Eğer 1 Haziran’da açılışlarımız uzayacak olursa, Türkiye’nin her yerinden 22 milyon insan Ankara’ya yürüme kararımız var. Amacımız, hükümeti karşımıza almak değil, yapıcı bir tavırla sektörlerimizin çözümlerini beraber oluşturmak adına adımlar atmak” diye konuştu.

“Ülke nüfusunun yüzde 10’una hitap ediyoruz”

Dernek Başkan Yardımcısı Atilla Serttaş da Muğla’da pandemi nedeniyle yoğun bir katılım olmaması adına basın açıklamasına her bölgeden 5’er işletmeci davet ettiklerini dile getirdi. Sektör temsilcileri ve çalışanlar olarak İl genelinde 480 binlik bir nüfusa sahip olduklarını anlatan Serttaş, İşvereniyle, çalışanıyla, tedarikçisiyle, aileleriyle yaklaşık 10 milyon civarında ülke nüfusunun yüzde 10’una hitap eden bir kesim olduklarını vurguladı. İşletmelerin hiç bir destek paketinden faydalanamadığını öne süren Serttaş, “Yeter artık. Duyun sesimizi. İşyerlerimizi açın. Personelimizi aşılayın. Bize destek verin. İşletmelerin kira sorununu çözün. 2021 yılı yapılandırma ödemelerini, kredi ödemelerini, SGK ve vergi ödemelerini 2022 yılına öteleyin. Bizim işletmelerimize de 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz can suyu kredisi verin. Vatandaş için adalet haktır. Yönetici için adalet görevdir” diye konuştu. Basın açıklaması, katılımcıların 2 dakikalık alkışlı protestosuyla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER