TURİFED temsilcileri sorunları anlattı “Duyun sesimizi”

Turizm Gastronomi Yeme İçme Eğlence İşletmeleri Federasyonu Kurucu Başkanı Ünal Erdaloğlu, sektörde yaşanan sıkıntıları DRT ekranlarında yayınlanan ‘Etki Alanı’ programında anlattı. Kurucu Başkan Erdaloğlu, “Bizim mekânlarımızın ışıkları yanmıyor. Aylardır da kapalıyız, bizi görsünler istiyoruz. Türkiye genelinde 165 bin işletme ve çalışanlarımızla birlikte 12 milyon insanı Türkiye genelinde temsil etmekteyiz. Bu bir hak arayış adımıdır” dedi.

TURİFED temsilcileri sorunları anlattı “Duyun sesimizi”

Turizm Gastronomi Yeme İçme Eğlence İşletmeleri Federasyonu (TURİFED) Kurucu Başkanı Ünal Erdaloğlu ve TURİDER Muğla Başkanı Mahmut Kaytankaş, DRT ve Denizli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaytan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Etki Alanı’ programında sektör sorunlarını dile getirdiler. “Pandemi süreci hayatımıza girdikten sonra yetkililer bizim durumumuzu ve yaşadığımız sıkıntıları algılayamadılar” diyerek söze başlayan TURİFED Kurucu Başkanı Ünal Erdaloğlu, “Esnafın ve benzeri işletmelerin tam bağlı olduğu bir birim yok. Bir kısmımız ticaret odalarına kayıtlıyız. Özellikle limited ya da anonim şirket olan yapılar. Bir kısmımız ise esnaf odalarına kayıtlıyız, basit usul olan yapılar. Bizim derdimizi tamamen anlatabilecek bir çatımız yoktu, doğal olarak yerel idarecilere ve hükumete bir şey anlatmak lazımdı. Önce ne kadar etkili olabiliriz, sesimizi ne kadar duyurabiliriz diye esnaf gruplarıyla bir basın toplantısı yaptık. Sesimiz bir yerlere kısmen ulaştı ama kısmi kapanmada hükumetten hiç destek alamadığımızı gördük. Belediyeler ve Valiliklerle görüştük ve bir eylem yaptık. Bizim mekânlarımızın ışıkları yanmıyor. Aylardır da kapalıyız, bizi görsünler. Bu hareketimizin yasal olan ve olmayan yanlarını emniyet güçleriyle konuştuktan sonra bu işi kurumsal bir yapıya çevirme kararı aldık. Akabinde dernekleşme çalışmalarına başladık, bu adımımız Türkiye’de büyük ses getirdi. Bütün illerle görüşmeye başladık. Dedik ki biz bölgemizde dernekleşeceğiz, sizler de dernekleşirseniz, hepimiz kurumsal bir çatıya kavuşuruz. Kanunen Esnaf Odaları ve Ticaret Odaları’nda ki işletmeleri tek çatı altında toplayamıyoruz ama biz başka bir çatı kuruluşuyla tüm paydaşlarımızın ortak sorunlarını gerek illerimizde il idarecilerine, gerekse hükumete anlatabilecek bir yapımız oluşsun. Dernekler kurmaya başladık şuan 23 ilde yapılanmamız var şuan kurulum aşamamızı başlattık. Bu bir hak arayış adımıdır, biz bu güne kadar sesimizi etkili şekilde duyuramadık, bunun için böyle bir girişimin içinde bulunduk” diye konuştu.

“Sektörün desteğe ihtiyacı var, krediye değil”

“Pandemi döneminde bazı destekler verildi, fakat bu destekler bizim sektörümüze hiç kapsamadı” diyen Başkan Erdaloğlu, şunları aktardı: “Pandemi sürecinde bazı destekler verildi. Fakat bu destekler bizim sektörümüzü hiç kapsamadı ya da sadece esnaf odalarına kayıtlı işletmelerle sınırlandırılması ki orada da yapılan yardımlar küçük ve kısmidir. Büyükşehirler de 750 TL, büyükşehir statüsü olmayan illerde 500 TL kira yardımı, kapalı olduğu dönemler için de 100 TL hibe verildi. Bu yardım çok küçük işletmeleri belki bir nebze yardımcı olabilir ama bizdeki büyükşehirlerde faaliyet gösteren işletmelerin çoğunun kirası 10 bin TL’den fazla, buna devletin aldığı stopajı, vergileri vs. dâhil ederseniz bizim her gün büyüyen açığımızı görürsünüz. Sektörümüz çok büyük yara almış vaziyette. Bazı araştırmaları okuyoruz, verilere bakıyoruz, sektörün yaklaşık yüzde 50’si işletmelerini açamayacak ya da açıp devam ettiremeyecek. Mutlaka ve mutlaka sektörün bir desteğe ihtiyacı var, krediye değil.”

“İnşaat sektöründen sonra en yüksek istihdam bu sektördedir”

TURİFED Başkanı Erdaloğlu, “Biz inşaattan sonra en yüksek istihdam rakamına sahip sektörüz. Yaklaşık 2 milyon doğrudan çalışan, 10 milyon kadar insanı etkiliyor, çevre paydaşlarını saymıyoruz. Dolaylı olanlarla birlikte 15 milyon kadar kişiyi kapsayan, hepsi fiili çalışma yaşında bulunan aktif emek sarf eden bir sektörden bahsediyoruz. Buraya destek olmak gerekiyor. Yakınlarda bir STK lideri bir hesap yapmıştı. ‘Bu sektörün yarısı kaybolduğunda ortaya çıkacak olan istihdam açığı, bu sektöre vermediğiniz destekten çok daha fazla’ gibi bir hesap yapmıştı, böyle bir durumun içindeyiz. Biz gerçekten devlet yetkililerinin bu hesabı iyi yapmalarını istiyoruz, bizi duymalarını istiyoruz, bizim gibi işletmeler kapandığında tekrar açılamıyor. Biz sezonumuzda inşaatçıları, dekorasyoncuları, perdecileri o kadar çok sektörü besliyoruz ki. Bizler 3-5 yılda işletmenin yüzünü değiştirip revizyon yaparız, bunların hepsi bu sektörden çekilmiş vaziyette şuan” şeklinde ifade etti.

Açılış kapanış saatleri yeniden gözden geçirilmeli

1 Haziran itibariyle kademeli de olsa normalleşme açıklamasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığının altını çizen Başkan Erdaloğlu, “Açılış kapanış saatleri konusunda biz bilim kuruluna ulaşmaya çalıştık. Bu kriterler neye göre belirleniyor? Yani otobüsler hınca hınç doluyken kapalı alandaki AVM’ler çalışabiliyorken, nasıl oluyor da biz saat 21.00 sınırıyla karşılaşıyoruz? İnsanlar evlerinde çok bunaldığı için bir süre 19.00’a kadar izin verildi, şimdi de 21.00 deniyor ve bu işletmeleri daha da geriye götürüyor. Bir işletme 10-12 saat çalışacakken 4 saat çalışabiliyor ama masraf aynı, hiç değişmiyor. Mesela; kira değişmiyor, personel kısıtlı maaş istemiyor, sadece yakıt ve enerji giderleri çalışılmadığı oranda düşüyor ama bu çok ufak bir masraf kalemi. Bizim akşam üzeri yemekle dönen işletmelerimiz var, öğle servisinde daha az esnafımız yararlanıyor, akşam yemeği, eğlencesi, bir arada olan işletmelerimiz çok fazla. 18.00’de insanlar mesaiden çıkıyor, bir mekana gitmeleri 18.30’u buluyor. İstanbul gibi büyük kentlerde bu süre çok daha fazla. 2 saat mekanda kalmak için müşteri işletmeye gitmiyor. Turist tatilde eğlenmeye geliyor. Bazı ülkelerde turist rakamları düşüyorsa bu dışarıda eğlence bulunamadığı için. Bu bize karşı alınan önlemler turizmi de doğrudan etkiliyor. Zaten Türkiye’nin her yerini aynı anlamda yönetmeye çalışmak bizce büyük hata. Turizm bölgelerinde, bölgeye ait bir yapı kurulmalı bunu da ayriyeten ilettik. Saat 21.00’e bir kısıtlama koyduğunuz zaman otobüsler tıkış tıkış oluyor. Biz bunun kademelisini yaşayamadık bir türlü. Ulaşım, metro, otobüs, dolmuşlar sınırlı, bunu kademeli yapmadığınız zaman kapanma saatlerinde hınca hınç oluyor. Biz oradan bir verim alamıyoruz. Nitekim işletmelerimizin kapalı olduğu saatlerdeki verileri kontrol ettik. Türkiye maviye dönüşmedi hızlı bir şekilde. En yoğun kapalı olduğumuz bu 17 günde 16 Milyon insan çalışmış, bu kadar insan işlerine gidebildi ve Türkiye, bu zamanda ihracat rekoru kırdı. Üretim hiç durmuyor. 500 bin kişilik fabrikaların yemekhaneleri hınca hınç dolu. Biz küçücük bir kafede restoranda 20-30 kişiyi ağırlayamıyoruz. Bunu anlatamadık biz bir türlü. Eğer aynı gemideysek, Türkiye bir yanıyla büyüyorsa, bir yanıyla sefalete mahkûm kalıyorsa, devletin buna müdahale etmesi gerekiyor. Yani bir taraftan ihracat rekoru kırılıyorsa, oradan kazanılanın bize aktarılmasını istiyoruz. Çünkü irademiz dışında kapatıldık. Gerçekten bu güne kadar 1 TL yardım almamış işletmemiz çok, hiç açılmayan işletmeler var. Ne destek veriliyor, ne hal hatır soruluyor. Biz duruma çok şaşırıyoruz. Yerel yöneticilerle konuşuyoruz, herkes yetkililere ileteceğini söylüyor ama bizzat Cumhurbaşkanı’na ulaşmadan hiçbir şey çözülmüyor sanırım. Çünkü biz bir tek oraya ulaşmadık yoksa gidilebilecek her yere gittik, bölgemizdeki herkese dosya hazırladık teslim ettik, AK Parti İl Başkanları, hükumetin bakanları, bakan yardımcıları kime ulaşabiliyorsak” dedi.

Helallik isteyeceğiz

Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, 14 Haziran’dan sonra ‘Helallik Talebi’ konulu bir dilekçe göndereceklerini ifade eden TURİDER Muğla Başkanı Mahmut Kaytankaş, “Mart 2020 tarihinden sonra oluşan kira, vergi ve SSK borçlarımızı 15 aydır kapalı olmamızdan dolayı ödeme yapamayacağımızdan helalleşme kapsamında silinmesi için gereğini arz ederiz” ifadelerinin yer alacağını dile getirdi.

22 milyon Ankara’ya yürüyecek

Ekmeğinin peşinde olan bir topluluk olduklarını, hiçbir şekilde siyasi bir topluluk olmadıklarının altını çizen Başkan Kaytankaş, “Türkiye’nin her yerinden 22 milyon insan Ankara’ya yürüme kararımız var. Amacımız, hükümeti karşımıza almak değil, yapıcı bir tavırla sektörlerimizin çözümlerini beraber oluşturmak adına adımlar atmak” diye konuştu.

“Duyun sesimizi”

“Ülke nüfusunun yüzde 10’una hitap ediyoruz” diyen Başkan Kaytankaş, sektör temsilcileri ve çalışanlar olarak İl genelinde 480 binlik bir nüfusa sahip olduklarını söyledi. Başkan Kaytankaş, işvereniyle, çalışanıyla, tedarikçisiyle, aileleriyle yaklaşık 10 milyon civarında ülke nüfusunun yüzde 10’una hitap eden bir kesim olduklarını vurguladı. İşletmelerin hiç bir destek paketinden faydalanamadığını öne süren Başkan Kaytankaş, “Yeter artık. Duyun sesimizi. İşyerlerimizi açın. Personelimizi aşılayın. Bize destek verin. İşletmelerin kira sorununu çözün. 2021 yılı yapılandırma ödemelerini, kredi ödemelerini, SGK ve vergi ödemelerini 2022 yılına öteleyin. Bizim işletmelerimize de 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz can suyu kredisi verin. Vatandaş için adalet haktır. Yönetici için adalet görevdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER