TURİZM BAKANLIĞI'NDAN DENİZLİ'YE KÜLTÜR VADİSİ

TURİZM BAKANLIĞI'NDAN DENİZLİ'YE KÜLTÜR VADİSİ

TAŞ ATÖLYELER MÜZE, KIZ MESLEK LİSESİ ARSASI MEYDAN OLUYOR
TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mimar Cüneyt Zeytinci, Denizli’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir “kültür vadisi projesi” planlandığını açıkladı. Zeytinci, DRT Denizli’de katıldığı Haberin Merkezi programında önemli açıklamalar yaptı. Zeytinci; “Bakanlık tarafından hazırlanan projede; taş atölye binaları korunarak bu binalar Denizli Kent Müzesi olarak değerlendirilecek. Ayrıca arka kısmında kalan alanda arkeoloji ve etnografya müzesi yapılacak. Yıkılan Kız Meslek Lisesi’nin olduğu alan da proje kapsamında kent meydanı olarak değerlendirilecek. Bu toplam alanı gezinti mekanları, kafeler, ticari alanların olduğu müze ve kültür vadisi olarak projelendirmeyi hedefliyorlar” dedi.

Denizli'de 2010 yılında yıkılan Şehit Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi’nin  taş atölyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üstlendiği kent ve arkeoloji müzesi ile meydan projesi sayesinde gelecek kuşaklara aktarılacak.

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cüneyt Zeytinci, Denizli'deki taş atölyelerin müze projesine dahil edilme sürecini konuğu olduğu Haberin Merkezi programında anlattı.

“BİZ MÜZEYE HİÇBİR ZAMAN KARŞI DEĞİLDİK”
Mimar Cüneyt Zeytinci programda şunları söyledi; “Denizli'de Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu bölüm, yanında Valilik binası üzerinde ne yazık ki kaybettiğimiz Kız Meslek Lisesi ve karşısındaki Gazi İlkokulu, Cumhuriyet dönemindeki eğitim yapılarının birer temsili sembolü ve Denizli kent belleğinde yeri olan binalardır. Bu gerekçelerle biz bu değerli yapıların önümüzdeki kuşaklara taşınması için hukuk mücadelesine girdik. Bu binalar Mimar Selçuk Milar tarafından 1943-1945’li yıllarda yapılmış. Meslek lisesinin taş atölyeleri, taş ve betonun ikinci mimarlık döneminin tekniğini simgeleyen Türkiye’deki kalan tek örnek. Valilik binası yanındaki Şehit Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi, bilindiği üzere 2010 yılında yıkıldı. Mimarlar Odası Denizli Şubesi olarak o dönemde Cumhuriyet tarihi döneminin bir parçası olan taş binaların yıkılmaması için mücadele başlattık. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Mimarlar Odası'nın taş binaların korunması talebini reddetti. Mimarlar Odası, yargıya başvurup, 6 Şubat 2014'te, Denizli İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma kararı aldırttı. Mahkeme, nihai kararı verdi ve taş binaların yapıldığı dönemin mimari ve teknik özelliklerini yansıttığına, kentin sosyo-kültürel yapısına uygun olduğuna, depreme dayanıklı olduklarına, yapının özgün mimarisinin cumhuriyet eğitim projesinin bir parçası olduğuna karar verdi ve taş binaların yıkılamayacağı hükmüne vardı. Aydın Korumsa Kurulu da yapıların tescil kararını aldı. Mahkeme kararı ardından bazı kesimler tarafından Mimarlar Odası'nın müze yapılmasına karşı olduğu gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Biz ileri sürüldüğü gibi müzeye hiçbir zaman karşı değildik. Yalnızca kültür mirası olan taş atölyelerin korunmasını istedik. Bu çalışmamız ile mimarların müzeye karşı olmadıklarını ve müzenin taş atölyeler korunarak da yapılabileceğini göstermek istedik.”

“DENİZLİ’YE GÖRSEL OLARAK DA MÜTHİŞ BİR DEĞER KATACAK”
İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cüneyt Zeytinci “Bugün geldiğimiz noktada artık eski Endüstri Meslek Lisesi’nin tarihi taş binaları yeni projeyle gelecek kuşaklara aktarılabilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı projeyi üstlendi. Yeni projenin çizimi Bakanlık ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından daha önce de projeyi hazırlayan Efekta Mimarlık Grubuna verildi. Kendilerinden aldığım bilgiye dayanarak şimdi hazırlanan projede taş atölye binaları korunarak bu binalar Denizli Kent Müzesi olarak değerlendirilecek. Ayrıca arka kısmında kalan alanda arkeoloji ve etnografya müzesi yapılacak. Yıkılan Kız Meslek Lisesi’nin olduğu alan da proje kapsamında kent meydanı olarak değerlendirilecek. Bu toplam alan gezinti alanları, kafeler, ticari alanların olduğu müze ve kültür vadisi olarak projelendirmeyi hedefliyorlar. Kaldı ki Sayın Osman Zolan başkanımın da söz verdiği gibi Özel İdare binasının yıkılmasıyla bu alan tam anlamıyla bir meydan havasına bürünecek. Denizli’ye görsel olarak da müthiş bir değer katacak” şeklinde konuştu.

“YENİ MÜZE PROJESİ İÇİN DENİZLİLERİN DE GÖRÜŞÜ ALINMALI”
Zeytinci, “Avrupa’da bu tür binalar yapılırken kamuoyunun çok ciddi anlamda katılımı ve tartışılması sağlanıyor. Hatta projeler kent meydanında sergileniyor ve herkesin görüşü alınıyor. Denizli’nin çok değer verdiği bu proje içinde böyle bir sürecin işlemesini Bakanlık, Müze Genel Müdürlüğü ve projeyi hazırlayan firma yetkililerinden özellikle talep ediyoruz” dedi.

TOLGA ALP DÖZGÖREN-GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER