“Turizmci, ‘Görevimiz Tehlike’ filmindeki Tom Cruise gibi”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Gazi Murat Şen, turizmciyi ‘Görevimiz Tehlike’ filmindeki Tom Cruise’a benzeterek; “Turizmci zor durumda. Turizmci, ‘Görevimiz Tehlike’ filmindeki Tom Cruise gibi. Bir yere atlıyoruz, zıplıyoruz, bomba patlıyoruz ama sonuçta ayakta kalmayı başardık” diye konuştu.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin konuşan Başkan Şen; “Bu yüzyılda iki ülkenin birbirileriyle savaşması, kabul edilemeyecek bir olay. Bakıldığında orada sivil halktan ciddi kayıplar var, bir ülke diğer ülkeyi işgal ediyor. Bunları onaylamamız mümkün değil. Tüm dünyada tepki alıyor. Rusya’da da yarısı destek veriyor, yarısı da Ukrayna’da bu savaşın olmaması gerektiğini söylüyor. Avrupa’da karşıt gösteriler oluyor. Biz de hem Rusya hem Ukrayna hem de dünya açısından bu savaşın hızlı bir şekilde bitmesine ve bu tür olayların bu yüzyılda olmaması gerektiğine inanıyoruz. Dünyanın çok sorunu var. Zaten dünya artık bir sona doğru gidiyor. Bu sona giderken insanlar, barış ve mutluluk içerisinde yaşasa, çok daha iyi olacak” diye konuştu.

“UKRAYNA, MADEN ZENGİNİ”

Savaşın ekonomik etkisi hakkında da konuşan Başkan Şen, şunları aktardı: “Ukrayna, ciddi anlamda maden zengini. Ukrayna’da doğal gaz hem kömür hem de demir stokları var. En büyük ayçiçeği, mısır, arpa ve buğday üreticisidir. Son dönemde özellikle mısır, ayçiçek ve arpada kuraklıktan dolayı dünya genelinde fiyat artışı var. Son yılların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. 1970’lerde 2 dolar civarında olan rakamlar, 1980-2000 yılları arasında 4 dolara çıkmış, 2022’de 9 dolara çıkmış. Bu savaşın etkisiyle beraber de 10-12 dolarlara da çıkacak. Bunun etkisini nerede göreceğiz? Biz iç piyasada göreceğiz. Özellikle makarna, un ve ayçiçek fiyatlarının arttığını göreceğiz. Tüm vatandaşların üzerinde enflasyon baskısı var. bu enflasyon baskısı da daha da yoğun olarak üzerimizde hissetmemize neden olacak. Rusya’nın en büyük gelir kalemi doğal gaz, kömür ve petrol türevleridir. Finlandiya doğal gazda Rusya’ya yüzde 94 bağımlıymış. Avrupa Birliği’ndeki doğal gaz ihtiyacını b aşka bir yerden karşılamak da çok mümkün değil. Rusya, ‘Gazı kestim’ dediği zaman gerek bizde gerek Avrupa’da da ciddi anlamda sıkıntılar oluşacak. Biz, gazı Rusya’dan aldığımız kadar, Türki Cumhuriyetler’den de İran’dan da alıyoruz. Belki İran daha bir önpalana çıkacak. Amerika’nın İran’a uygulamış olduğu bir ambargo vardı, belki o kaldırılacak. İran daha rahatlayacak. İran’ın komşumuz olması da bizim açımızdan iyi bir şey. Bu ambargo süresinde onlarla ilişkilerimiz de kötü değildi. Belki bizim için bir avantaj sağlayabilir. iz, tarımda Ukrayna’dan 4,3 milyar dolarlık gıda alıyoruz. Yaklaşık 1,5 milyar dolar da ihracat yapıyoruz. Oradan ciddi bir alıcıyız. Antalya bölgesi için de ciddi bir satıcıyız. O da ülkemiz için çok önemli. Bir de müteahhitlik hizmetlerimiz var. Biz, müteahhitlik hizmetlerinde tüm dünyada çok başarılıyız. Yaklaşık 11 milyar dolar civarında Türkiye’nin Rusya’da yapmış olduğu müteahhitlik hizmeti var. Bu, neredeyse Rusya’dan elde ettiğimiz turizm gelirinden 2 katı kadar bir rakam. Ukrayna’da da yaklaşık 1,5 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti veriyoruz.”

“TURİZMCİ ZOR DURUMDA”

Turizmcinin zor durumda olduğunu ifade eden Başkan Şen; “Turizmci ‘Görevimiz Tehlike’ filmindeki Tom Cruise gibi. Bir yere atlıyoruz, zıplıyoruz, bomba patlıyoruz ama sonuçta ayakta kalmayı başardık. 2011 yılında Suriye savaşı çıktı. 2015-2016 yıllarında Türkiye’de patlayan bombalar vardı. Her yerde bombalar patlamaya başladı. Onun arkasından Rusya ile uçak krizi oldu. Uçak krizinin ardından Rus Büyükelçisi Ankara’da öldürüldü. Ben o gün onu duyduğumda ‘Herhalde Rusya ile her şey bitti’ dedim. Öyle de olmadı, ilişkilerimiz de devam etti. Sonraki dönemlerde güney doğuda, İdlib’de olanlar, hala turizme zarar veren şeylerdir. 2019’da ‘Biraz toparlıyoruz’ dedik, Kovid-19 çıktı. ‘Buralara gelmez, geçer, belki bizi olumlu da etkiler’ dedik. Sonra bir baktık, tüm dünyayı etkiledi” dedi.

“TÜRKİYE VE PAMUKKALE İÇİN DE ÇOK CİDDİ BİR SIKINTI VAR”

Savaşın 10 milyon turist ve 11 milyon dolar zarara yol açacağı yönündeki söylemleri değerlendiren Başkan Şen; “2021’de Türkiye’ye yaklaşık olarak 30 milyon ziyaretçi geldi. 24,4 milyar dolar gelir elde ettik. Bizim hedefimiz; bu yıl çok daha iyi bir yıl olacak. Kovid’in etkileri geçiyor. İnsanların gezmeye, dolaşmaya, çok büyük enerjiye ihtiyaçları var. Ülkemiz de inanılmaz güzel bir coğrafyaya ve kültüre sahip. Biz de yaklaşık olarak 45 milyon civarında ziyaretçiyi ülkemizde ağırlarız. 35 milyar dolar civarında da bir gelirimiz olur. Türkiye’nin şu andaki döviz açığına baktığımız zaman; Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi de turizmden gelecek olan gelire de çok güveniyordu. Bu kesin gelir diye bakıyorduk. Hatta üzerine çıkarız ama biz; ‘Bu rakamları telaffuz edelim, üstüne çıkarsa da sevindirici olur’ diyorduk. Rusya ile Ukrayna’yı topladığınız zaman; bizim ülkemize gelen yabancı misafirin yüzde 30’una yakın misafirin yaptığını görüyoruz. 2021 yılında Antalya’ya 9 milyon turist gelmiş. 9 milyon turistin 3 milyon 600 bini Rus. Yani yüzde 41’i. Ukrayna’dan 1 milyon 270 kişi gelmiş. Yani yüzde 60’ına yakını, sadece Ukrayna ve Rusya’dan gelen misafir. Sonra; 1 milyon 200 bin Alman, sonrasında da Polonya, Kazakistan, Romanya, Belarus, Hollanda, Moldova, Litvanya gelmiş. Antalya için çok ciddi anlamda bir sıkıntı var. Türkiye ve Pamukkale için de çok ciddi bir sıkıntı var. Çünkü biz, Antalya’ya, Bodrum’a Marmaris’e, Kuşadası’na, Dalaman’a gelen misafirlerin oradaki tatillerini yaparken, bir günlük Pamukkale turuyla şehrimize misafir alıyoruz. Baktığınızda bunun da kesilmesi olası. Bunları hiçbir şekilde arzu etmiyoruz. Hızlı bir şekilde b arış ilan edilsin. Ülkeler kendi sınırlarına çekilsin, yaralarını sarsın istiyoruz. Bu yıl Ukrayna’dan 3 milyon misafir bekliyorduk. Ukrayna’dan bu 3 milyon misafir gelmez, gelemez.”

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER