“Türk Askerinin görevi; bölgede barışı sağlamak”

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın Doğusuna başlattığı ‘Barış Pınarı Operasyonu’ hakkında açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, “Türk askerinin görevi; bölgede barışı sağlamaktır. Yanlış dış politikalar karşısında ordumuzun arkasında durmaya devam ederken, yanlışları da anlatmayı sürdüreceğiz" dedi.

“Türk Askerinin görevi; bölgede barışı sağlamak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın Doğusuna başlattığı ‘Barış Pınarı Operasyonu’ hakkında açıklama yaptı. Türkiye'nin toprak bütünlüğü için Suriye'nin de toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgulayan Başkan Akbaba, “Sürecin başından bu yana Suriye'de hükümeti ile diyalog kurulması gerektiğini ve onların muhatap alınması gerektiğini ısrarla savunduk. Bizim önerilerimize kulak tıkayan Hükümetin ülkemizi getirdiği durum ortada. Askerlerimiz Suriye'de ateş çemberinin içine çekiliyor. Biz bölge insanı barış içinde yaşasın istiyoruz, onlar 'Fetih' diyor. Bir an önce Suriye hükümeti ile iletişim kurularak, Suriye'nin toprak bütünlüğü için ortak hareket edilmeli ve Mehmetçiğimiz ateşe atılmamalıdır. Bizim askerimiz ateş altındayken tezkereye ‘hayır’ dememiz düşünülemez. Türk askerinin görevi; bölgede barışı sağlamaktır. Birilerinin fetih duygularını tatmin etmek değil. Yanlış dış politikalar karşısında ordumuzun arkasında durmaya devam ederken, yanlışları da anlatmayı sürdüreceğiz” dedi.

“YANGIN TÜRKİYE'YE SIÇRAMAMALI”

Parti olarak Yangın'ın Türkiye'ye sıçramaması için çaba gösterdiklerinin altını çizen Başkan Akbaba, “Orta Doğu'yu barış havzasına döndürebilmek, sivil halkın, Türkmen Kardeşlerimizin, Mehmetçiğimizin zarar görmemesi adınaydı. Irak ve Suriye'ye yönelik tezkereler TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Tüm bu süreçteki insan odaklı tavrımız, bu gün de devam etmekte. Orada askerlerimiz var, o askerlerimizi korumamız lazım. Mehmetçiğimiz için, Mehmetçiğimizin aileleri için, yollarını gözleyen çocukları için, darmaduman bir ortamda askerlerimizin güvenliğini sağlamak için CHP üzerine düşeni yapmıştır” diye konuştu.

“BARIŞIN TESİSİNE 'EVET'”

CHP'nin Suriye'de barışın tesisine 'evet' dediğine dikkat çeken Başkan Akbaba, "CHP, Kalıcı bir barışın kurulacağı inancını taşımakta ve savunmaktadır. Bu bağlamda, Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) düşüncesinin hayata geçirilmesi için hem kararlı hem de ısrarcıyız. Bu teşkilata da bölge ülkelerinin katılımı ve bölge dışı aktörler ile uluslararası kuruluşların desteği sağlanmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman kahraman ordumuzun yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211