'TÜRK EKONOMİSİNE KATKI ÖDÜLÜ' DENİZLİLİ YÜKSEK BÜROKRATA VERİLDİ

'TÜRK EKONOMİSİNE KATKI ÖDÜLÜ' DENİZLİLİ YÜKSEK BÜROKRATA VERİLDİ

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi tarafından Denizlili Yüksek Bürokrat olan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'a "Türk Ekonomisine Katkı Ödülü" verildi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi, 28. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Etkinliğe; Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EMD Genel Başkanı Turgay Türker, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, İZFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Gül Şener, İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz ile medya ve iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı.

“2018’DE TOPLAM 46 MİLYAR DOLAR TUTARINDA DESTEK SUNMAYI PLANLIYORUZ”
Etkinlikte konuşan Yıldırım, Genel Müdürlük görevinde bir yılı geride bıraktığını belirterek bir yıllık dönemi değerlendirdi. Yıldırım, bankanın 2017 performansı ve yeni yıl hedefleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. İhracatçının en önemli destekçisi konumundaki bankanın ihracat kredileri özelinde bakıldığında Türkiye’de bir numara haline geldiğini belirten Yıldırım, bankaların ihracatçılara sunduğu nakit ihracat kredileri toplamının yüzde 46’sını tek başına karşılar duruma geldiklerini kaydetti. Yıldırım, verilen desteğin toplam ihracata oranının da kasım sonu itibariyle yüzde 25’e ulaştığını bildirdi. Yıllar itibariyle artan finansman desteğini hız kesmeden artırmayı planladıklarını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: “2017 yılında hedefimizi önceki seneye göre yüzde 21 artırarak 40 milyar dolar olarak belirlemiştik. 11 aylık performansımız göz önüne alındığında yılı hedefimize oldukça yakın bir seviyede bitireceğimiz anlaşılmaktadır. 2018 yılında ise hedefimizi yüzde 16 artırarak 29 milyar doları kredi 17 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 46 milyar dolar tutarında destek sunmayı planlıyoruz. 2018 yılında her 100 dolarlık ihracatın 27 dolarının finansmanında Türk Eximbank imzası olmasını arzu ediyoruz.”

“İZMİR YEREL TV'Sİ OLMAYAN İLLER ARASINDA”
Basının ekonomi ve sanayinin gelişiminde de büyük rolü bulunduğunu bildiren EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir'de yerel bir televizyon kanalı bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğunu ifade etti. İnternet ve sosyal medyanın etkinliğinin artmasıyla gazete tirajlarının hızla gerilediğinin altını çizen Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, bunun istihdam rakamlarına da yansıdığını, Türkiye'de binlerce gazetecinin işsiz kaldığını belirtti. Başkan Demircan şunları aktardı: “Türkiye'de Şırnak, Bitlis, Hakkari, Muş, Van, Ardahan, Bayburt, Tunceli, Bingöl, Sakarya illerinde yerel TV kanalı yok" diyen Demircan, "Bu illerimizin ortak bir özelliği Bu şehirlerde Yerel TV kanalı olmaması. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri, Türkiye'nin batıya açılan kapısı İzmir'de de maalesef yerel TV yok. İzmir'in yerel TV kanalının olmaması, Süper Lig'de takımının olmaması gibi bir şey.” EMD İzmir Şubesi’nin 146 üyesinden sadece 53'ünün gazetecilik yaptığını, kurumsal iletişim sektöründe çalışan üye sayısının 43’e ulaştığını anlatan Demircan, 50 üyenin ise işsiz olduğunu ya da farklı mesleklerde çalışmak durumunda kaldığını ifade etti.

YILDIRIM'A "TÜRK EKONOMİSİNE KATKI ÖDÜLÜ"
EMD İzmir Şubesi Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım'a, "Türk Ekonomisine Katkı Ödülü" verirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler'e "Ege Bölgesi Ekonomisine Katkı Ödülü", Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep'e, Folkart İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak'a, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hilmi Uğurtaş'a, Petkim Petrokimya Holding A.Ş., Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, Savola Gıda San. Tic. A.Ş.'ye teşekkür plaketi verildi.

 

HATİCE SALIK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211