Türk Eximbank Genel Müdürü Denizlili Yüksek Bürokrat Adnan Yıldırım, görevinden ayrıldı

Türk Eximbank Genel Müdürü Denizlili Yüksek Bürokrat Adnan Yıldırım, görevinden ayrıldığını belirterek; “Bankadaki dönüşüm ve atılım, bundan sonraki dönemde de artarak devam edecektir” dedi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Denizlili Yüksek Bürokrat Adnan Yıldırım, görevinden ayrıldı

Türk Eximbank Genel Müdürü Denizlili Yüksek Bürokrat Adnan Yıldırım, görevinden ayrıldığını söyledi.

10 Mayıs itibarıyla genel müdürlük görevinden ayrıldığını belirten Yıldırım, çalışma konularıyla ilgili yeni projeler üzerinde çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

Görevinden ayrılma kararı sonrası kendisine ulaşan çok sayıda ihracatçının iş yapma tarzından dolayı teşekkürlerini ifade ettiğini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“İş yapma tarzımızla bankada kısa zamanda önemli bir dönüşüme imza attık. Bankadan destek alan ihracatçı sayısının rakamsal olarak artması bir yana KOBİ'lerin bize ulaşımı, kadın ve genç ihracatçılarla olan iletişimimiz ve ihracatçının bankaya bakış açısında sevindirici bir gelişim kaydettik. Biz ihracatçılarımızı bir elmanın diğer yarısı olarak gördük. İhracatçının yanında artık çok daha geniş imkanlarla duran bir Eximbank var. Kredinin yanında sigorta ve teminat ürünleriyle daha güçlü bir banka var. Bugün 11 bin 300'ü aşkın ihracatçımızla çalışıyoruz. İhracatçıya toplam finansal desteğimiz göreve geldiğimizde 33 milyar Lira’ydı, bugün 44 milyar lira’ya ulaştı. Toplam ihracatın yüzde 26'sını destekler konuma geldik. 2019 yılının ilk 4 ayında dünyadan ilave 2,1 milyar Dolar Türkiye'ye kaynak getirmiş olduk. Dış kaynak bulma konusunda finans sektörüne öncülük ettik. Organizasyonu 4 ilden ihracatta önde gelen 20 ile yaydık. Bankadaki bu dönüşüm ve atılım, bundan sonraki dönemde de artarak devam edecektir."

Öte yandan Türk Eximbank'ta genel müdürlük görevine Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin'in vekalet edeceği öğrenildi.

ADNAN YILDIRIM KİMDİR?

1959 yılında Denizli'de doğan Adnan Yıldırım; 1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. ABD'de Vanderbilt Üniversitesi’nde ekonomi yüksek lisansı yapan Yıldırım, 1981 -1996 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu. 1996'da Maliye Bakanlığı’nda Daire Başkanı iken, istifa eden Yıldırım, EGS Grubu'na mali işler koordinatörü olarak geçti. Denizli Serbest Bölgesi Genel Müdürlüğü, İPEKYOLU Vadisi Serbest Bölge Kurucu ve İşletmecisi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Yıldırım, 2003'te Ege İhracatçı Birlikleri Mali Danışmanlığı görevine getirildi. Yıldırım, 2006-2010 yılları arasında İzmir Ticaret Odası Genel Sekreterliği görevini de sürdürdü. Pamukkale Danışmanlık Şirketi ve Batı Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim AŞ firmalarında Kurucu Ortak olarak bulunan Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Başkanlık Danışmanı, İzmir Ticaret Borsası’nda Yönetim Kurulu Danışmanı, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde Yönetim Kurulu Danışmanı ve İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) Mali Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Evli ve 2 çocuk babası olan Yıldırım, İngilizce biliyor. Yıldırım, 2014 - 2015 yıllarında Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Bakan yardımcılığı ve başdanışmanı olarak görev yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER