Türk-İş: "Torba yasa kabul edilemez"

TBMM’de görüşülen torba yasa hakkında basın toplantısı düzenleyen Türk-İş Denizli İl Temsilcisi Yakup Çetin; ‘İstihdam Paketi’  adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vade de bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir ” dedi.

Türk-İş Denizli İl Temsilciliği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba yasa teklifi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Türk-İş Denizli İl Temsilcisi Yakup Çetin, Türkiye Çimse-İş Sendikası Denizli Şube Sekreteri Hasan Meşe ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Denizli Şube Eğitim Sekreteri Engin Erhan Baştürk katıldı. Açıklamayı okuyan Türk-İş Denizli İl Temsilcisi Yakup Çetin; “ Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. ‘İstihdam Paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vade de bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt-üst olmasına neden olacaktır ”şeklinde konuştu.

“İşverene af getiriyor”

Çetin; “Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik sigorta fonu gerek amacının çok uzağında kalmıştır. İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen, sözüm ona istihdam paketi, işverenlere yeni teşvik- muafiyet ve af getirmektedir ”ifadelerini kullandı.

“Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz”

Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmekte olduğunu vurgulayan Çetin; “ Bu düzenleme ile işçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşullarını fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Hükümetlerin uygulaması gereken öncelikli politikaları kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz. İstihdamı arttıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkartılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz. TBMM'deki söz konusu düzenleme "İşçiye ölümü gösterip satmaya razı etme" düzenlemesidir. Bugün rüzgâr eken yarın fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt çok net olacaktır. Mücadelemizle işçi aleyhine yapılan düzenlemeler asla izin vermeyeceğiz ”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211