“TÜRK KADINI, CESARETİ VE FEDAKÂRLIĞIYLA ADINI TARİHE YAZDIRMIŞTIR”

5 Aralık Kadınlara Milletvekili Seçme Ve Seçilme Hakkının Yasal Olarak Tanınmasının 84. Yıldönümü nedeniyle Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada; “Birçok Avrupa ülkelerinden önce bu hakka kavuşan Türk kadını tarihimiz boyunca, cesareti ve fedakârlığıyla adını tarihe yazdırmıştır” denildi.

“TÜRK KADINI, CESARETİ VE FEDAKÂRLIĞIYLA ADINI TARİHE YAZDIRMIŞTIR”

5 Aralık Kadınlara Milletvekili Seçme Ve Seçilme Hakkının Yasal Olarak Tanınmasının 84. Yıldönümü dolayısıyla Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Yönetim Kurulu’ndan yazılı basın açıklaması geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “’Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geride kalmaya mahkûmdur’ diyen ve Türk toplumunun kalkınmasının, Türk kadının toplumda hak ettiği yere gelmesine bağlı olduğuna inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, kadınların ekonomik ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi yasal değişiklik yapılarak; yaşamın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış, özellikle Kurtuluş Savaşı’nın her döneminde aktif rol oynamış Türk kadınına; 1930 yılında Belediye seçimlerinde seçme, 1933 de muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanınmıştır. 5 Aralık 1934 tarihinde ise Anayasada yapılan değişikliklerle Türk kadını milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Birçok Avrupa ülkelerinden önce bu hakka kavuşan Türk kadını tarihimiz boyunca, cesareti ve fedakârlığıyla adını tarihe yazdırmıştır.

Türk kadınları siyasetten iş dünyasına daha pek çok alanda toplumsal hayata aktif katılım sağlamış durumdalar. Ancak söz konusu katılım oranları istenilen seviyede değildir. Kadınların siyasi katılımının en önemli göstergesi olarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 104 kadın milletvekili bulunmakta ve bu rakam yüzde 50’ye tekabül eden 300 rakamından oldukça uzak bir seviyede olduğu açıktır. Başta siyaset olmak üzere her alanda kadınların temsil oranının en az yarı oranda kadınlardan oluşması için öncelikle kadınlarımıza ve biz sivil toplum kuruluşlarına görev düşmektedir. Bu bağlamda; Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) olarak kadının; sadece ekonomik ve siyasi alanda değil, her alanda güçlenmesini savunuyor; kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkemizin kalkınması için bir zorunluluk olduğuna inanıyor, siyasi partiler başta olmak üzere tüm karar alıcıların bu konuda daha somut politikalar üretmesi için göreve davet ediyoruz. Bu vesileyle; Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yıldönümünü kutluyor; kadınlarımıza bu yolu açan, kadın haklarının en büyük savunucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.”

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER