“Türk Kadınlar Birliği, ilk kurulan topluluklarımızdan biri”

Kadın Platformu, 96 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Türk Kadın Birliği Denizli Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak; “Türk Kadınlar Birliği bizim ilk kurulan topluluklarımızdan biridir. Çünkü Atatürk’ün önderliğinde 17 Şubat 1924 yılında kurulmuştur” dedi.

Kadın Platformu, 96 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Türk Kadın Birliği Denizli Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak; “Türk Kadınlar Birliği bizim ilk kurulan topluluklarımızdan biridir. Çünkü Atatürk’ün önderliğinde 17 Şubat 1924 yılında kurulmuştur. 1924 yılında kurulan Türk Kadınlar Birliği’nde 1930 yılında kadınların muhtar seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Dolayısıyla 1935 yılında da milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Nezihe muhittin önderliğinde Türk Kadınları birçok hakka sahip oldular. Bu kapsamda bizde kadın platformu olarak, Türk Kadınlar Birliği’ni ziyaret ettik” dedi.

“ATATÜRK KADINLARIYIZ”

Türk Kadın Birliği Denizli Şubesi Başkanı Berrin Şengün; “17 Şubat olması ve dernek seçimimizin çok yakın olması sebebiyle Kadın Platformu, bizleri ziyaret etti. 17 Şubat aynı zamanda Medeni Yasa’nın kabulü. Böyle olunca kadınları ilgilendiren, kadın haklarını bildirmek, onlarla güzel toplantılar yapmak güzel bir şey. Kadın Platformu’nun bizi ziyaret etmesi, 17 Şubat’ı perçinledi. Kadınlar özgür olunca; bizlerin başaramayacağı iş yoktur. Kadınlar objektiftir, çok geniş açıdan bakar. Bu demek değildir ki erkeler çok basite indirgeniyor. Hayır tabi ki… Öyle bir durum söz konusu olamaz. Erkekler ve kadınlar yan yana olduğu süre içerisinde Türkiye’nin sırtı yere gelmez. Atatürk çocuklarız, Atatürk kadınlarıyız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER