TÜRK LEBLEBİSİ DÜNYA PAZARINDA

Ülke genelindeki leblebi üretiminin, yaklaşık yüzde 70'inin Serinhisar’dan karşılandığı ve Türk çerez kültüründe vazgeçilmez bir yeri olan leblebide, dünya pazarına gönderilen ürün miktarı her yıl artıyor.

TÜRK LEBLEBİSİ DÜNYA PAZARINDA

Ülke genelinde yıllık yaklaşık 50 bin ton olan leblebi üretiminin, yaklaşık yüzde 70'i Denizli'nin Serinhisar İlçesi’nden karşılanıyor. Denizlili üreticiler, geçen yıl ürettikleri 35 bin ton leblebinin 4 bin 500 tonunu 14 ülke pazarına göndererek; 24 milyon Dolar gelir elde etti. Bu geleneksel lezzeti son yıllarda farklı soslarla birleştirerek; 45 çeşit çerez geliştiren üreticiler, bir yandan yeni pazarlara girmek diğer yandan da özellikle diyet yapanların bu ürünü keşfetmesi için tanıtım çalışması yürütüyor.

“YILIN İLK 9 AYINDA İSE 16 BİN 700 TON LEBLEBİ SATIŞI YAPILDI”

Geçen yıl kentten yapılan 4 bin 500 ton ihracatın bu yılın 9 ayında ise bin 900 ton olduğunu vurgulayan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, yılı yükselişle kapatmayı öngördüklerini söyledi.

Türk leblebisini en çok 809 tonla Tunus'un tükettiğini, Yunanistan, İspanya, İsrail ve ABD'nin de önde gelen pazarlar arasında yer aldığını dile getiren Başkan Tefenlili, “Serinhisar'daki Leblebiciler Sitesi'nde geçen yıl 27 bin 500 ton, bu yılın 9 ayında ise 16 bin 700 ton leblebi satışı yapıldı. Dış piyasaya gönderdiğimiz leblebinin büyük çoğunluğu Tunus'a gitti. Bizim leblebimizin tadını çok sevdiler” dedi.

“LEBLEBİ İYİ BİR PROTEİN KAYNAĞIDIR”

Serinhisar'da leblebi üretim kapasitesinin 150 bin ton olduğunu, bunu ihracatla daha fazla değerlendirmek istediklerini dile getiren Tefenlili, iç piyasa tüketiminin ise istenen hızda gelişmediğini ifade etti. Özellikle sarı leblebinin tüketimini artırmak istediklerini dile getiren Başkan Tefenlili, şöyle konuştu: “Çünkü hiçbir katkı maddesi konulmadan üretilen bir ürün.

Leblebiyi diyet menüleri için önererek, iç tüketimi artırmak istiyoruz. Çünkü bunda yağ oranı ‘yok’ denecek kadar az. Ailelere, çocuklarını üzüm kadar leblebi de tüketmeye özendirmelerini istiyoruz. İyi bir protein kaynağıdır. Vücut direncini artırarak zinde tutuyor. Lif içeriğindeki özellikler de sindirim sistemini rahatlatıyor."

“ÇEŞİTLERİ GELİŞTİRMEK ÜZERE ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Geçen yıl üretimdeki gerileme nedeniyle nohudun toptan kilogram fiyatının 10 Lira’ya ulaştığını, bu yıl rakamların 6-7 Lira’ya gerilediğini anlatan Tefenlili, bu gelişmenin market rafına da yansıdığını, geçen yıl perakende olarak ortalama 15 Lira’dan satılan sarı leblebinin 10-11 Lira seviyesine gerilediğini aktardı.

İhracat artışında yeni geliştirilen soslu ürünlerin payının yüksek olduğuna da işaret eden Tefenlili, "Yurt dışına daha çok çikolatalı, tuzlu, sarılı, susamlı ve hardallı leblebi gidiyor. Bu çeşitleri geliştirmek üzere de çalışma yürütüyoruz” diye konuştu. (AA)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER