Türk Ocakları Denizli Şubesi 100 yaşında

Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı ve PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, 1919 yılından bu yana Denizli’de hizmet verdiğini belirterek, “Kuruluşumuzun 100. Yılını kutluyoruz” dedi.

Türk Ocakları Denizli Şubesi 100 yaşında

Denizli’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve 1919 yılında faaliyete başlayan Türk Ocakları Denizli Şubesi, kuruluşunun 100’üncü yılını kutluyor. Türk Ocağı Denizli Şubesi ‘Türkçülük Günü Anma Toplantısı’ düzenledi. Etkinlikte konuşan PAÜ öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok; “Bugün dünyada yedi Bağımsız Türk Devleti ve yirmiden fazla Özerk Türk Topluluğu var. 15 Mayıs 1919 da İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini telin mitingi için Denizlililer Kayalık Camisi, Çınar Meserret Kıraathaneleri ve Çaybaşı Türk Ocağı’nda toplandılar. Yürüyüşe geçen Denizli halkı Bayramyeri’nde toplandı. Toplanan halka Milli Mücadele Fetvası veren Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi ‘Elinizde Hiçbir Silahınız Olmasa bile yerden ÜÇER TAŞ alıp atarak Düşmanla savaşınız’ dedi. Bayramyeri’ne ÜÇ TAŞ Heykeli / Simgesi yapılmasını öneriyoruz. Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner’in Milli Mücadele için 20 kişi ile Birlikte Ahitname/ Senet İmzaladıkları ve bu senet de "Milli Mücadeleye Muhalefet Edersek bizim katlimiz Helaldir" fetvası vermiştir” dedi.

“DENİZLİ’DE ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Prof. Dr. Tok “1912 yılında kurulan Türk Ocakları 1919’ten bugüne Denizli’de Türk Dili, Kültürü, Tarihi, Coğrafyası, düşünce dünyası başta olmak üzere ülkemizi, bölgemizi ve dünyamızı ilgilendiren konularda konunun uzmanlarını, ilgililerini davet ederek konferans, panel, söyleşi ve bilgi şölenleri düzenlemekte; üyelerini ve ilgilileri bilgilendirmektedir. Türk devletinin ve milletinin yararına olduğuna inandığı her platformda yer almaktadır. 100. Kuruluş yılımızda Denizlimiz’de bir takım etkinlikler gerçekleştirilecektir” diye konuştu. Etkinlik Orhan Baldane’nin Türk Dünyası’ndan çalıp söylediği ezgilerle devam etti. Etkinlikte; Kazak, Kırgız, Özbek Mutfağı’ndan lezzetler konuklara ikram edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER