Türk Polis Teşkilatı 177 yaşında

Denizli protokolü, Türk Polis Teşkilatı'nın 177. kuruluş yıldönümüne özel mesaj yayımladı.

Türk Polis Teşkilatı 177 yaşında

Vali Ali Fuat Atik, Polis Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında; “Gücünü kanunlardan, desteğini milletten alan, geçmişi şan ve şerefle dolu Türk Polis Teşkilatımızın 177. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kurulduğu günden bu yana hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı ilke edinen Polis Teşkilatımız, vatan toprağının her köşesinde mesai mefhumu gözetmeden uhdesine almış olduğu bu kutsal ve önemli görevi ifa ederken çoğu zaman ailelerini ihmal ederek fedakârca hizmet etmiş, milletimizin gönlünde ayrı bir yer edinmiştir. Emniyet Teşkilatı’nın ekmeğiyle büyüme şerefine nail olan Denizli Valisi olarak; yurdumuzda iç güven ortamının oluşmasına yönelik olağanüstü gayretler sergileyen Polis Teşkilatımız ile birlikte görev yapmaktan son derece onur ve gurur duyuyorum. Aziz milletimiz ve bayrağımız için canı pahasına görev yapan Türk Polis Teşkilatı’nın bundan sonra da halkımızın güven ve sevgisinden güç alarak; çağın gereklerine göre kendini sürekli yenileyen, demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygıyı her koşul altında gözetmeye ve sorumluluklarını yüksek vazife şuuruyla yerine getirmeye devam edeceğine yürekten inanıyorum. Terör ve uyuşturucu başta olmak üzere trafik, asayiş, siber güvenlik, organize suçlar gibi pek çok suç türünde ilimizin huzur ve güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra sosyal destek çalışmalarını da üstün bir görev anlayışı ile ifa eden Emniyet Teşkilatımızın her kademesindeki tüm amir ve memurlarımız takdire şayandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Polis, kanun adamıdır. Ona her zaman saygı göstermeli ve itaat edilmelidir’ diyerek, polislerimizin toplumdaki yeri ve önemine değinmiştir. Polis Teşkilatımız, kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur, güvenlik ve esenliğinin sağlanması, suçu önleyici tedbirlerin alınması, faillerin adalete teslim edilmesi gibi tüm görevleri yasalar çerçevesinde yerine getirmeyi sürdürecek ve vatandaşlarımızla omuz omuza hizmet ederek milletimiz için her zaman huzur, güven ve şefkat kapısı olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Polis Teşkilatımızın kuruluşunun 177. yıl dönümünü kutluyor; görevini kahramanca yerine getirirken şehit olan polislerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve şükranla yâd ediyor; görevleri başındaki tüm polislerimize ve değerli ailelerine sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yayımladığı mesajla Türk Polis Teşkilatı'nın 177. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Desteğini halktan, gücünü kanunlardan alan, geçmişi şan ve şerefle dolu Türk Polis Teşkilatı’nın 177 yıldır devleti ve milleti için canını ortaya koymaktan hiç çekinmediğini vurgulayan Başkan Zolan, “Devletimizin bekası, kamu düzeninin tesisi, halkımızın can ve mal güvenliği için gece gündüz çalışan polis teşkilatımız ülkemizin en köklü kuruluşlarındandır. 177 yıllık bu köklü geçmişiyle, temel hak ve özgürlüklerin korunması, toplumsal yaşamın huzur ve güven içerisinde sürdürülmesi için görev yapan Türk Polis Teşkilatımız her zaman milletimizin gururu olmuştur, olmaya da devam edecektir” ifadelerini kullandı. Günün koşullarına uyarak yaptığı yeniliklerle her geçen gün kendini geliştiren Türk Polis Teşkilatı’nın suçun önlenmesine yönelik yaptığı çalışmalarla tüm dünyaya örnek olduğunu belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Büyükşehir Belediyesi olarak polis teşkilatımızla her konuda işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin her köşesinde; vatandaşlarımızın huzur ve güveni için büyük özveriyle çalışan başta Denizli Emniyet Müdürlüğümüz olmak üzere Türk Polis Teşkilatımızın 177. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, vazifeleri sırasında şehadete yürüyen tüm kahraman polislerimize Allah’ tan rahmet, gazilerimize ise sağlık ve sıhhat diliyorum.” dedi

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki; “Ülkemizde, her an her bir vatandaşımızın yanında olan Polis Teşkilatımızın emekleri yadsıyamayız. Vatan topraklarımızın her noktasında tüm vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerinin korunması, kanunların yerine getirilmesi gibi birçok önemli görevi üstlenen kurumlarımızdan olan Türk Polis Teşkilatımızın kuruluşunun 177. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bizlerin güvenliği adına, ülkemizde asayişin sağlanması, mevcut huzurun bozulmaması için gece gündüz demeden görevlerini yapan tüm polislerimize teşekkür ediyoruz. Suçların önlenmesi, aydınlatılması yanında birçok sosyal destek çalışmalarını da büyük bir başarıyla yerine getiren polis teşkilatımızın tüm personelinin bu özel günlerini kutluyorum. Bu özel görevi yerine getirirken şehit olan polislerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, gazilerimizi ve halen görev başında bulunan polislerimize de minnet ve saygılarımı sunuyorum. 10 Nisan Polis Haftası ve Türk Polis Teşkilatımızın Kuruluşunun 177. yılı kutlu olsun” dedi.

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör;  “Polisimiz, toplumun güvenliği ve huzuru adına vazgeçilmez bir parçasıdır. Polisimiz; her türlü fedakarlıklarla gece gündüz demeden görev yapan, devletin bekası, milletin huzur ve güvenliği için kutsal yemine bağlı kalarak gerektiğinde canını ve malını feda etmekten çekinmeyen; huzur, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Türk milletinin bağımsızlığını ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü, Cumhuriyetimizi ve demokrasiyi koruyarak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak temel amacıyla kutsal bir görevi zor şartlarda yerine getirmektedirler. Polis Teşkilatı’nın 177. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, devletimiz ve milletimizin selameti uğruna hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizin ve kahraman Türk Polisi’nin kuruluşunun 177. yılını yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, “10 Nisan 1845 tarihinde kurulan, ülkemizin köklü kurumlarından biri olan Polis Teşkilatımızın 177. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Geçmişi başarılarla dolu olan teşkilatımız, devletimizin bölünmez bütünlüğü, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için bir çok başarılı çalışma gerçekleştirmiştir. Polis Teşkilatımız şanlı mazisi ve 177 yıllık tecrübesiyle dün olduğu gibi bugün ve yarın da yurdumuzun dört bir tarafında, huzur ve güvenliği sağlayacak, terör örgütleriyle ve diğer suç unsurlarıyla kararlılıkla mücadele edecektir. Kanunlardan aldığı güçle, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini koruyan Polis Teşkilatımıza minnettarız. Bu duygu ve düşünceler ile tüm Polis Teşkilatımızın Polis Haftası’nı tebrik ediyor, görevlerinde üstün başarılar diliyorum. Şehit polislerimize rahmetle anıyor, gazilerimize esenlikler temenni ediyorum" dedi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,“10 Nisan 1845’den bugüne kadar, emniyet ve esenliğin bekçisi, asayiş ve toplum huzurunun güvencesi olmayı başaran Türk Polis Teşkilatımızla haklı olarak övünüyoruz. Türk polisi Türk milletinin beka ve güvenliğinin 177 yıllık hizmetkârıdır. Şunu unutmayalım ki, asıl polis, asıl hâkim ve savcı insanın kendi vicdanıdır. Vicdan ışıldıyorsa, vicdan işliyorsa; iyiyle kötünün, doğruyla yanlışın tafsilatlı tefriki mutlaka yapılacak, ne suç ne de suçlu aramızda barınmayacağı gibi başlarını kaldıracak dermanı bile bulunmayacaklardır. Bodrum'da silah kaçakçıları ile girilen çatışmada şehit düşen polisimiz Ercan Yangöz başta olmak üzere aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, halihazırda görevi başında bulunan Polis Teşkilatı mensuplarına sağlık ve başarı diliyorum. Türk Polis Teşkilatı’nın 177’inci kuruluş yıldönümü kutlu olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2022, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER