Türk Scooter Girişimi Palm, Dubai merkezli FENIX şirketi tarafından 43 milyon liraya satın alındı

Genç Türk girişimcilerin teknoloji alanında başlattıkları projeler yabancı yatırımcılardan ilgi görmeye devam ediyor.

Türk Scooter Girişimi Palm, Dubai merkezli FENIX şirketi tarafından 43 milyon liraya satın alındı

Son yıllardaki bu akımın son örneği Dubai’de kurulu bulunan FENIX şirketinin Türk elektrikli scooter kiralama girişimi olan PALM’ı satın alması oldu. PALM’ın hisselerini 43 milyon liraya satın alan FENIX’in CEO'su Jaideep Dhanoa, “Türkiye'de muazzam bir inovasyon potansiyeli görüyoruz” dedi.

Teknoloji tabanlı pek çok Türk girişimi son 10 yıldır uluslararası yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bunun son örneği ise Türkiye’de kullanımı hızla yayılan scooter pazarında yaşandı. Türkiye’nin önde gelen mikrobilite şirketi PALM, yaklaşık 43 milyon lira (5 Milyon USD) bedelle Dubai’de kurulu FENIX şirketine satıldı.  FENIX bu satın almayla Orta Doğu'da mikromobilite alanındaki liderliğini Türkiye’ye genişletmiş oldu.

FENIX'in PALM’ı satın almasıyla Kasım 2020'de Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) lansmanından bu yana Türkiye, 5’inci ülke ve İstanbul 13’üncü şehir olarak yerini aldı. Satın almayla FENIX, mikromobilite alanında Körfez Ülkeleri’nden Türkiye'ye genişleyerek, Orta Doğu bölgesinde faaliyet gösteren tek bölgesel platform olma stratejisinde önemli bir adım daha atmış oldu. FENIX ayrıca İstanbul'da yazılım ve donanım alanında ileri teknolojiler geliştirmek ve Orta Doğu bölgesine ihracat yapmak amacıyla için bir Ar-Ge merkezi de kuracak.

Satın alma sonrası PALM kurucularından Doğuş Dirik dışındaki diğer kurucular Berhan Gökşin ve Alican İstanbullu, şirketteki görevlerine devam ederek Türkiye’deki FENIX operasyonlarına öncülük edecek. PALM Danışma Kurulu Üyesi Volt Lines’in kurucusu Ali Halabi de FENIX’in Türkiye pazarında lider platform oluşturma çabalarına destek vermeyi sürdürecek.

FENIX Kurucu Ortağı ve CEO'su Jaideep Dhanoa, satın almaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye pazarı mikromobilite yatırımına hazır bir pazar.  83 milyon nüfusun, yüzde 75'i kentlerde yaşıyor. Bir milyon veya daha fazla nüfusa sahip 20 şehir var. Toplu taşıma çok gelişmiş durumda ve farklı taşıma araçlarıyla destekleniyor. Aynı şekilde, pazarın olağanüstü yetenek tabanı ve üretim gücü göz önüne alındığında, Türkiye'de muazzam bir inovasyon potansiyeli görüyoruz. Türkiye’nin yakın zamanda çıkarmış olduğu elektrikli scooter paylaşımı yönetmeliği de son derece ileri. Bunlar bizim yatırım yaparken değerlendirdiğimiz temel unsurlar. Bu konular, Türkiye'yi portföyümüzdeki en cazip ülkelerden biri haline getiriyor. FENIX olarak bir ülkede etkin iş yapabilmenin yolunun yerelleşmeden geçtiğine inanıyoruz. PALM ile Türkiye mikrobilite pazarını iyi bilen istisnai girişimcilerden oluşan bir ekiple bir araya geldik. Bu işbirliğinden son derece memnunuz. Bu değerli ekip Türkiye'de mikromobilite sektörünün oluşumunda ve gelişmesinde bugüne kadar çok önemli ve anlamlı bir rol oynadı. FENIX çatısı altında daha da büyük başarılara imza atacaklarına olan inancımız tam. Birlikte mikromobilite platformumuzu Türkiye'nin sokaklarına ve insanlarına ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz.”

İSTANBUL’DA AR-GE MERKEZİ

FENIX'in Kurucu Ortağı ve CTO'su IQ Sayed ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “FENIX'teki yaklaşımımız, Orta Doğu'daki her bir pazarımız için özelleştirilmiş araçlara, yeteneklere ve teknolojiye yatırım yapmak. Böylece değer zinciri boyunca bütünleşerek, ciddi bir finansal performans elde edebildik. Ayrıca, yeni değer yaratma fırsatları elde ettik. Yakın zamanda uygulamaya başladığımız 10 dakikada market alışverişi teslimat hizmetimiz F10 ve abonelik hizmetimiz MyFENIX gibi operasyonlarımızla daha fazla hizmet sunabiliyoruz. Aslında bu satın almayla İstanbul’da kuracağımız Ar-Ge merkezinden inovatif ürünler ortaya çıkarmak bir diğer iş hedefimiz olacak. Böylece hem Türkiye pazarındaki yerel ihtiyaçlara cevap verebileceğiz, hem de faaliyet alanımızda diğer ülkelere know-how ihracatı yapabileceğiz. Bölgemiz için yenilikçi 'Türkiye'de Üretilen' ürünler üretme fikri bizi çok heyecanlandırıyor.”

“FENIX BİZİM İÇİN NET BİR SEÇİM OLDU”

PALM Kurucu Ortağı ve CEO'su Denizlili Berhan Gökşin de açıklamasında, “PALM'ı Türkiye'yi mobiliteyle buluşturmak ve farklı ulaşım modelleri geliştirmek için kurduk. İki yıllık sürede binlerce kullanıcı PALM ile 700 binden fazla yolculuk gerçekleştirdi. Hayalimizde hep PALM’ı Türkiye dışına taşımak vardı.  FENIX ekibiyle tanıştığımızda, işe yaklaşım tarzımız ve pazarda ne kadar pay sahibi olmak konusunda fikir birliğine vardık. FENIX bizim için, bölgedeki liderliği ve sahip olduğu yetkinlikler açısından net bir seçim oldu. Türkiye genelinde tüketici ihtiyaçlarını çözebilmemiz için bizimle sermayeye, yeteneğe ve teknolojiye yatırım yapan, Türkiye pazarına kendini adamış deneyimli bir ortağa sahip olmaktan heyecan duyuyoruz. FENIX ile Türkiye’nin ulaşım ağlarını iyileştirme, yenileme ve güçlendirme vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz.". Denizlili Gökşin, şöyle devam etti: “Üniversite yıllarımdan beri içimde olan girişimcilik tutkusunu hayata geçirmek ve sonunda global bir şirkete çıkış yapmak bizler için oldukça heyecan verici. Olduğumuz noktayı ele aldığımızda, bu ve benzeri hikayelerin bizim gibi düşünen herkese ilham vermesi; girişimcilik ekosistemi ve bizler için oldukça önemli. Denizli gibi hatırı sayılır miktarda sermayenin bulunduğu bölgelerimizde katma değerli ekonomi için yatırımcıların da teknolojiye ve yeni girişimlere destek vermesi gerektiğine inanıyorum. Bununla birlikte Denizli’den daha fazla yatırımcı çıkması da bölgede daha fazla girişimin hayalden gerçeğe dönüşmesine imkan sağlayacak.  Bununla birlikte yatırımcı ve girişimci her zaman birbirini destekleyen unsurlar ama yatırım yaparken öncelikle Denizli ve bölgede geleneksel yatırım düşüncesini yıkmak gerekiyor.”

PALM'ın Kurucu Ortağı ve COO'su Alican İstanbullu ise şunları söyledi: “FENIX ile operasyonlar ve araç yenilikleri yoluyla sermaye verimliliğine odaklanarak sınıfının en iyisi olan ve operasyonel mükemmelliği merkeze alan bir şirket bulduk. Özel değiştirilebilir akülü araçlarını ve e-mopedlerini, farklı finansal performans ve pazar lideri hedefini, Türk girişimciliği ile birleştirerek pazara sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye'deki işimizi ölçekledikçe, her alanda yenilik için daha fazla fırsat yaratacağımıza inanıyoruz.”

PALM’ın kurucularından Doğuş Dirik de, “Türkiye’de teknoloji tabanlı bir çok girişimin hayata geçirildiğini belirterek, “PALM olarak birçok sektörde yeni yapılan ya da yapılacak girişimlere bir örnek oluşturduk. Bu durum biz çok mutlu ediyor. Hem ülkeye yatırım getirmekten hem de birçok girişimciye ilham kaynağı olmak bize gurur veriyor.” dedi. 

FENIX, Kasım 2020'de, Maniv Mobility liderliğinde 5 milyon USD tohum yatırımıyla kuruldu. FENIX 5 ülkede 13 şehirde faaliyet gösteriyor ve Körfez ülkelerinde mikromobilite operatörü alanında pazar lideri. FENIX, COVID-19 salgını önlemi olarak her FENIX e-scooter'a entegre el dezenfektanı sunan dünyadaki ilk mikromobilite operatörü. Ayrıca FENIX, bölgenin ilk özel e-scooter abonelik hizmeti olan MyFENIX'i başlattı ve şimdi 8 şehirde binlerce aktif abonesi var. Orta Doğu'daki birden çok ülkede hizmet veren en büyük elektrikli araç filosuna sahip olan FENIX, aynı zamanda mikromobilite platformu olmanın avantajlarından yararlanarak, F10 mobil uygulaması ile hızlı market alışverişi teslimatı alanına giren ilk mikromobilite şirketi. FENIX, F1O mobil uygulaması ile market alışverişini 10 dakikada elektrikli scooterlar ile teslim ediyor.

PALM HAKKINDA

PALM 2018 yılında Berhan Gökşin tarafından kuruldu. Üniversitelerde kampüs içi ulaşıma elektrikli scooterlar ile yenilik getirme amacıyla kampüslerde operasyonlarına başladı. Alican İstanbullu ve Doğuş Dirik’in şirkete ortak olarak katılmasından sonra büyümesini hızlandırarak operasyonlarını şehir içine genişletti ve kısa süre içerisinde Mersin ve İstanbul’da operasyonlarına başladı. 2020 Ekim ayında aralarında Aydın Doğan Yalçındağ, Ali Halabi, Tarkan Anlar, Bertan İlbak, Canberk Mersin, Zeynep Tezel, Zafer Gökşin, Cenk Aşçıoğlu, Civan Sözkesen gibi isimlerin olduğu yatırımcılardan $500.000 yatırım aldı. Bu yatırımla filo sayısını artırarak teknolojiye yatırım yapmaya devam etti. Ayrıca geçtiğimiz aylarda bakanlığın çıkardığı elektrikli scooter yönetmeliği kapsamında yetki belgesi almaya hak kazandı. PALM’da şu ana kadar 700.000’den fazla yolculuk gerçekleştirildi ve PALM’ın 250.000’e yakın kayıtlı üyesi bulunuyor


FENIX HAKKINDA

FENIX, Jaideep Dhanoa ve IQ Sayed tarafından kentsel potansiyeli açığa çıkarma ve toplulukları taşıma misyonuyla faaliyete başladı. Orta Doğu Bölgesini merkez edinen FENIX kent insanlarının hareket etme şeklini dönüştürmek amacıyla kuruldu. Yaptığı yatırımlarla tekonoloji tabanlı şehir içi bireysel ulaşımı daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için özel yapım kişisel hafif elektrikli araçlarla güvenilir ve yüksek kalitede yolculuklar sunuyor. Yaptığı yatırımlarla teknoloji tabanlı şehir içi bireysel ulaşımı daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için özel yapım kişisel hafif elektrikli araçlarla güvenilir ve yüksek kalitede yolculuklar sunuyor. FENIX, COVID-19 salgını ışığında sürücü güvenliğini sağlamak için her FENIX e-skootera entegre el dezenfektanı paketleri sunan dünyadaki ilk mikromobilite operatörüdür. Ayrıca FENIX, bölgenin ilk özel e-skooter abonelik hizmeti olan MyFENIX'i başlattı. Uygulamanın  Orta Doğu’daki 8 kentte binlerce aktif abonesi bulunuyor. FENIX, aynı zamanda, sermaye verimliliği için mikromobilite platformunda benzersiz sinerjilerden yararlanan, dikey F10 ile hızlı teslimat alanına giren ilk mikromobilite şirketidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER